Liverpooli për momentin nuk mund të pushojë.

Duke shkuar në barazimin e tyre në Kupën e FA kundër Manchester United, fokusi ishte në mungesën e aftësive të tyre para portës – dhe me arsye të mira. Merrni fitoren e tyre bindëse 4-1 ndaj fëmijëve të Aston Villa dhe ata kishin shënuar vetëm një herë në pesë ndeshjet e tyre të mëparshme, me Reds që barazuan një bosh në secilën nga katër të fundit.

Dikur konsiderohej linja më e mirë përpara në planet, Sadio Mane, Mo Salah dhe Roberto Firminofuqitë mbinjerëzore po viheshin në dyshim seriozisht për herë të parë në vite.

Mohamed Salah
Sulmuesit e Liverpool ishin në formë të dobët duke shkuar në ndeshjen e United | Laurence Griffiths / Getty Images

Jurgen Klopp do të kishte parë i lehtësuar të Dielën, atëherë, kur Firmino dhe Salah u kombinuan shkëlqyeshëm për t’i dhënë skuadrës së tyre epërsinë në Old Trafford. Greva ishte klasike Liverpool; Firmino krijoi hapësirë ​​për veten e tij duke rënë midis vijave, para se të kalonte një inç të përsosur përmes topit në rrugën e shokëve të tij të skuadrës. Salah më pas përfundoi në mënyrë tipike klinike, duke ngritur topin me turp mbi Dean Henderson.

Nuk do të ishte hera e fundit që çifti do të kombinohej. Goli i dytë i Liverpool ishte edhe më Klopp-esque, me ekipin e tij që e ktheu mbrojtjen në sulm brenda sekondave. Filloi kur pasimi me shpresë i Edinson Cavani u mor nga një James Milner i egër. Ai pastaj luajti një-dy të zgjuar me Firmino – prirja e të cilit për të notuar e kishte lënë edhe një herë në hektarë hapësirë ​​- para se ta zhvendoste atë për Salah që të shkatërronte shtëpinë.

Forma e fundit do të sugjeronte që këto dy sulme do të ishin të mjaftueshme për Liverpoolin për të siguruar fitoren. Përveç këtij dehuri të çuditshëm 7-2 në duart e Villa, Reds kanë pësuar vetëm 15 herë në 18 Premier League lojra kete sezon. Kjo pavarësisht mungesave të qendërmbrojtësve Virgil van Dijk dhe Joe Gomez.

Sidoqoftë, siç ka qenë tipike për sezonin e Liverpool-it, ashtu si një problem dukej se ishte zgjidhur, një tjetër ngriti kokën e tij të shëmtuar. Gjegjësisht, mungesa e plotë e përshtatshmërisë së Rhys Williams për nivelin e lartë. Kundër United, 19-vjeçari dukej shqetësues nga thellësia e tij. Një hap i gabuar i hershëm i dha tonin performancës së tij jo bindëse, me nadirin që erdhi në ndërtim e sipër E Marcus Rashford gol, i cili e bëri atë 2-1 ndaj United.

Dështimi për të bërë një pastrim rutinë i lejoi Rashford një sulm të qartë drejt portës dhe Udhëheqësi de facto i Opozitës së vendit nuk bëri asnjë gabim, duke qetësuar shtëpinë me qetësi. Kjo nuk është as gabimi i parë i profilit të lartë të Williams. Kundër Villa në raundin e mëparshëm, 17-vjeçari Louie Barry e la atë të vdekur për të hapur rezultatin, dhe ai gjithashtu luftoi pasi doli nga pankina gjatë barazimit të skuadrës së tij me West Brom muajin e kaluar 1-1.

Sigurisht, asnjë nga këto gabime nuk janë faji i të rinjve dhe të mos harrojmë se performanca e tij nuk ishte e gjitha e keqe – ai gjithsesi fitoi pesë duele ajrore të larta. Në vend të kësaj, fajësia qëndron te dera e klubit të tij, i cili mbetet me fanatizëm kundër idesë së rekrutimit të një mbrojtësi në janar.

Për kontekst, këtë herë vitin e kaluar, Williams po vinte në fund të magjisë së tij të huazimit me Kidderminster Harriers në nivelin e gjashtë të futbollit anglez.

Rhys Williams
Zhvillimi i Williams mund të pengohet | Laurence Griffiths / Getty Images

Të presësh që ai të jetë befas i gatshëm për nivelin e lartë është jo vetëm e paarsyeshme por tërësisht e papërgjegjshme nga Reds, me goditje të tilla për besimin e Williams në një fazë kaq të hershme të zhvillimit të tij në një skenë kaq të madhe potencialisht e dëmshme për të ardhmen e tij.

Marzhet e bukura shpesh janë ato që vendosin lojëra si ato një kundër United të Dielën. Fakti i çështjes është që me një partner të dëshmuar të qendërmbrojtësit Fabinho, Liverpool do ta kishte çuar ndeshjen në kohën shtesë.

Ka ende kohë që të Kuqtë të rregullojnë situatën, por ata duhet të lëvizin shpejt në mënyrë që të rregullojnë një problem që ka qenë i qartë për të gjithë të tjerët për disa kohë.

Source link

LE PERGJIGJE

T'lutem fut komentin tuaj!
T'lutem fut emrin ketu