Që kur Steve Bruce zëvendësoi Rafael Benitez si menaxher i Newcastle në korrik 2019, rreshti i tij pas ndonjë rezultati (zakonisht të keq) ka qenë se skuadra e tij është një ‘punë në progres’.

Ai tani ka qenë në krye për 18 muaj dhe gjërat po duken të zymta – kryesisht për të.

Të martën në mbrëmje u pa një nga shfaqjet më të vakëta të kupës në historinë e kohëve të fundit, dhe Newcastle kanë pasur shumë për të zgjedhur në atë kategori në vitet e kaluara.

Një udhëtim në Brentford ofroi çmimin e mundshëm të gjysmëfinales së parë të kupës së brendshme për klubin në 15 vjet, por ai u kalua me një paraqitje të ndrojtur.

Për t’i bërë gjërat edhe më keq, nikoqirët pushuan gjashtë fillestarë të rregullt të ekipit të parë pasi shefi Thomas Frank ishte dukshëm duke i dhënë përparësi shtytjes së tyre në promovim. Në të kundërt, Bruce e quajti padyshim XI-në më të fortë në dispozicion të tij dhe prapë nuk arriti dot kundër veshjes së Kampionatit.

Nuk mund të ketë dyshim se Newcastle duhet të mposhtë Brentford, e lëre më anën e tyre të dytë.

Analiza e Bruce pas ndeshjes ishte mallkuese: “Ne thjesht nuk kemi luajtur aq mirë sa të fitojmë barazimin. Duhet të kishim mjaftueshëm për të fituar barazimin – kjo është arsyeja pse unë shkova aq i fortë sa bëra”.

Keni të drejtë Steve, duhet ta kishit. Por jo vetëm sepse zgjodhët një fillim të fortë XI. Shtë për të qeshur. Duket sikur tifozi i supozuar i djalërisë së Toon ka përshtypjen se gjithçka që duhet të bëjë për të fituar ndeshjen është të luajë lojtarët e tij më të mirë dhe ata disi do të gjejnë një mënyrë për të fituar.

Ndoshta ata mund të bënin, nëse kishin ndonjë praktikë me top, por nuk e bëjnë. Skuadra e tij rregullisht pëson 20 goditje në portë dhe shpesh ka 40% të topit ose më pak, dhe kohët e fundit janë tejkaluar nga të tre ekipet e sapo-promovuara, pavarësisht se në një farë mënyre arritën të marrin katër pikë gjatë procesit. Kjo nuk është shenja e përparimit të një skuadre. Ata kanë kaluar aq shumë kohë pa top, saqë kur e kanë atë nuk janë mjaftueshëm të mirë me të, siç demonstrohet të martën në mbrëmje.

Bruce vazhdoi me arsyen se Brentford kishte luajtur ‘shumë, shumë mirë gjatë natës’, një analizë tjetër zemëruese e mangësive të ekipit të tij. Brentford nuk është Bayern Munchen, përkundër përpjekjeve më të mira të Newcastle për t’i bërë ata të duken si të tillë. Në fakt Brentford ishte i lëngshëm (kuptohet duke pasur parasysh ndryshimet e tyre) kështu që është shpirt shkatërruese të dëgjosh Bruce të arsyetojë se humbja ishte jashtë kontrollit të tij, se këto gjëra ‘merr kohë’ etj.

Intervistat e tij të padobishme dhe mungesa e plotë e ambicies kanë larguar shumë mbështetës, kështu që dikush do të mendonte se ai do të lirohej nga mungesa e tifozëve e shkaktuar nga COVID. Sidoqoftë, mungesa e tij serioze e gjykimit u theksua më tej ndërsa ai shprehu dëshirën e tij për kthimin e tyre në St James ‘. A ka nevojë për të kujtuar tingullin e gjëmimit?

Ambicia e munguar mbase u theksua më së miri pas barazimit 1-1 kundër Fulham të Shtunën, me Cottagers të zbritur në dhjetë burra për gjysmën e orës së fundit. Goli erdhi me mirësjelljen e një penalltie (të diskutueshme) nga Callum Wilson me pak mundësi të tjera të krijuara. Ashtu si një rekord në përsëritje Bruce vazhdoi …

Si një rekord i thyer, Bruce tha: “Ne do të marrim pikë. Ne nuk kemi bërë aq sa duhet sot”.

Theshtë e njëjta histori e vjetër, dhe papritmas me Manchester City, Liverpool dhe Leicester për të ardhur në tre ndeshjet e ardhshme, Newcastle mund ta gjejë veten të tërhequr në skrapin e rënies.

Një treshe humbjesh për të shtuar mjerimin e tyre të fundit nuk duket si përparim për një ekip që përfundoi i dhjeti në sezonin e tyre të parë përsëri në Premier League në 2017, apo jo?

Source link

LE PERGJIGJE

T'lutem fut komentin tuaj!
T'lutem fut emrin ketu