Menaxheri i Newcastle, Steve Bruce ishte nën një presion të madh drejt ndeshjes në Premier League me Aston Villa.

Por nëse tensionet po zienin para se të goditej një top, ato ishin zierë plotësisht në kohën kur të dy palët shkuan larg në Villa Park për gjysmën e kohës.

Golat nga Ollie Watkins dhe Bertrand Traore e shtuan Villa 2-0 në epërsi dhe në kontroll të lundrimit duke u drejtuar në pushim, me Magpies duke ofruar pak ose aspak kërcënim. Po, ata vendosën një 13 kros të një sezoni të lartë në Andy Carroll për t’u përpjekur të fitonte, por pjesa tjetër e 45 minutave të hapjes ishte sinqerisht aq këmbësore sa të vinte – me mbrojtjen e kufirit të Newcastle ndonjëherë të mjerueshme.

Në vijën e parë të zjarrit për mungesë të përpjekjeve mbrojtëse ishte Jonjo Shelvey, përpjekja e tij e pafavorshme për të mbyllur Matt Targett rezultoi në ish-mbrojtësin e Southampton – me ndihmësin e një devijimi të Fabian Schar – Watkins për hapësin e parë.

Eshtë e panevojshme të thuhet se përpjekjet e tij shkuan mirë me hidhërimin Geordie besnik në Twitter …

Të mësosh se çfarë janë në të vërtetë taktikat e Newcastle kërkon pak të bësh, pasi ato duket se nuk kanë asnjë lidhje me shfrytëzimin e ritmit të Callum Wilson. E dini, njeriu që ata nxorrën 20 milion £ për të blerë nga Bournemouth verën e kaluar.

Sido që të jetë rasti, ajo që po ndodh në sulm është shqetësimi më i vogël i Newcastle kur ata nuk mund t’i marrin bazat e duhura në mbrojtje.

Pasi Karl Darlow grushtoi një cep të zhgënjyer këndin Jack Grealish, Vilë u lejuan në mënyrë të pashpjegueshme të riciklojnë topin jashtë – duke çuar përfundimisht në asin e vendasve në vrimë duke ngritur traore për një sekondë të kushtueshme.

Për ato taktika …

Në përgjithësi, jo një pamje e bukur për Newcastle. Dëshironi të dini se cili ishte pjesa tjetër e reagimit kur goditi gjysma e kohës?

Sigurisht që po!

Rrip në tifozët e Newcastle, do të jetë një gjysmë e dytë e sezonit. Vini re thirrjet e pashmangshme që ky njeri i sapo disponueshëm të kthehet në St James me diell …

Source link

LE PERGJIGJE

T'lutem fut komentin tuaj!
T'lutem fut emrin ketu