Yjet afrikanë luajtën role thelbësore për të ndihmuar ekipin e Frederic Antonetti të sigurojë fitore të njëpasnjëshme në kampionatin francez

Senegal‘s Opa Nguette dhe AlgjeriaFarid Boulaya gjeti pjesën e prapme të rrjetës ndërsa Metz vulosi një fitore 2-0 ndaj Lens të Shtunën Lidhja 1 shëtitje

Boulaya ndihmoi Nguette të hapte rezultatin në minutën e 30-të dhe sulmuesi algjerian më vonë vulosi pikët maksimale për nikoqirët në vdekjen e ndeshjes.

Përpjekjet e tyre i bënë fitoret e kthyera mbrapa për Metz dhe rezultatin e dytë të pastër të drejtpërdrejtë në top-avionin francez.

Një mori yjesh afrikanë ishin në paradë në Stade Saint-Symphorien përfshirë GanaJohn Boye, portieri i Algjerisë Alexandre Oukidja dhe Papa Yade i Senegalit ndërsa Kamerun sulmuesi Ignatius Ganago, Gael Kakuta i Kongos në DR, Bregu i FildishtëSeko Fofana ishin në veprim për Lens.

Nguette dhe Boulaya tani kanë kthyer tre gola secili në Ligue 1 në këtë fushatë.

Në skenën ndërkombëtare, Nguette – i cili bëri debutimin e tij në Senegal kundër Nigeria në 2017 – shënoi golin e tij të dytë për Teranga Luanët muajin e kaluar gjatë tyre 2022 Kupa e Kombeve të Afrikës kualifikueset kundër Guinea-Bissau ndërsa Franca-lindur Boulaya bëri debutimin e tij për Algjerinë në një ndeshje miqësore kundër Super Eagles në Tetor ku ai luajti për 90 minuta në fitoren e tyre 1-0.

Fitorja e së shtunës i zhvendosi Maroonët në të nëntën në tabelën e kampionatit me 23 pikë nga 16 ndeshje, një pikë prapa Lens.

Udhëtimi Metz për në Rennes për ndeshjen e tyre të fundit në ligë më 23 dhjetor para pushimit dimëror ndërsa skuadra e Franck Haise mirëpret Brest në Stade Bollaert-Delelis në të njëjtën ditë.Source link

LE PERGJIGJE

T'lutem fut komentin tuaj!
T'lutem fut emrin ketu