Chelsea Women rezervuan vendin e tyre në çerekfinalet e Ligës së Kampionëve me një barazim 1-1 kundër Atletico Madrid në Monza për t’i dhënë atyre një fitore të përgjithshme 3-1.

Atletico humbi një penallti tjetër për të shtuar në dy të shpëtuara nga Ann-Katrin Berger në Kingsmeadow ndërsa ëndrrat e Chelsea për të siguruar një titull të parë të Ligës së Kampionëve mbeten shumë të gjalla.

Niamh Charles pranoi goditjen e lehtë nga e cila Atletico mund të ishte detyruar të kthehej në barazim pasi u penalizua për hendboll, por ishte e vetmja njollë në librin e kopjimit të 21-vjeçarit në të dy lidhjet, dhe kapi shtatë ditë mbresëlënëse për të riun.

Niamh Charles
Charles u kthye në dy paraqitje këmbëngulëse kundër Atletico | Imazhe Sportive Cilësore / Getty Images

Charles u bashkua me Chelsea nga Liverpool në verë, mbresëlënëse për Reds pavarësisht rënies së tyre nga WSL. Performanca e saj ndaj Everton në derbin e Merseyside në nëntor 2019 në Anfield ishte veçanërisht tërheqëse.

Ajo e ka kaluar pjesën më të madhe të karrierës së saj të shkurtër për të moshuarit duke operuar si anësore fluturuese, e bekuar me ritëm të vërtetë, aftësi dhe aftësi për të rrëshqitur lojtarët e së kaluarës. Sidoqoftë, i diplomuari në akademinë e Liverpoolit u vendos në pozicionin e mbrojtjes së mbrojtjes gjatë ndeshjes miqësore të Anglisë në nëntor dhe është në këtë pozicion që ajo shkëlqeu gjatë fitores me dy këmbë të Chelsea ndaj Atletico dhe gjatë fitores së së Dielës ndaj West Ham në WSL.

Charles u hodh në pjesën e trashë të veprimit në këmba e parë pasi Chelsea u reduktua në 10 lojtarë. Dalja nga pankina në një lojë kaq të lartë, me një kundërshtim të një cilësie të lartë, plus vështirësitë për të qenë një lojtar poshtë dhe për të luajtur në një pozicion ende pak të panjohur ishte një detyrë e pabesueshme e frikshme, por ajo e trajtoi rastin jashtëzakonisht.

Ajo ishte e shëndoshë në mbrojtje, ndërsa ritmi dhe atletizmi i saj ishin një pasuri e tillë që shkonte përpara, shpesh ishte e vështirë të thuhej që Chelsea kishte një disavantazh numerik. Në 21 vjeç, Charles ishte një nënshkrim i sjellë me mendjen afatgjatë. Megjithatë, me vetëm dy WSL fillon që emri i saj të vijë në Atletico lojë, ajo u kthye në një performancë të cilësisë më të lartë në një nga lojërat më të rëndësishme në sezonin e Chelsea.

Charles u kthye në një shfaqje tjetër mbresëlënëse në të djathtë kundër West Ham të Dielën – duke pasur një dorë në të dy golat e Blues – dhe Emma Hayes zbuloi se ajo nënshkroi me kombëtaren e të rinjve të Anglisë me synimin për ta shndërruar atë në një mbrojtës.

“Mendova se ajo do të përfundonte në atë pozicion,” tha Hayes. “Mendoj se na është dashur të marrim kohën e duhur për ta ekspozuar atë pak nga pak, mendoj se ajo po kënaqet duke luajtur atje. Ne e dimë se ka shumë që duhet të bëjë në mbrojtje dhe shumë që duhet të mësojë, por ajo është e gatshme.

“Ajo është një nxënëse e shkëlqyeshme, është një dëgjuese e shkëlqyeshme, ajo aplikon gjithçka në detaje 100% dhe kjo është ajo që unë mendoj se do ta bëjë Niamh një lojtar të lartë është aplikimi i saj – zellin e saj ndaj vetes dhe atë që kërkohet. Ajo është një anëtare me të vërtetë e pëlqyer e dhomës së zhveshjes sepse të gjithë e dinë se sa e vështirë punon ajo javë, javë jashtë. Ajo do të jetë një lojtare kryesore “.

Shkathtësia e Charles është një bonus i veçantë në këtë rrymë Chelsea anë, e cila është kaq e rrjedhshme dhe dinamike dhe ku si Fran Kirby, Erin Cuthbert, Maren Mjelde Pernille Harder dhe Sophie Ingle e kanë zakon të shfaqen këtu, atje dhe kudo.

“Unë mendoj se është ajo shkathtësi – ndonjëherë për njerëzit që mund të jetë pak negativ, duke qenë një lojtar i gjithanshëm, por në të vërtetë në një ekip si Chelsea është thelbësore,” tha ish mbrojtësi i Chelsea Claire Rafferty 90 minuta kur u pyet për Çarlsin. “Ajo është një lojtare fantastike, apo jo? Unë jam vërtet e ngazëllyer që vazhdoj ta shikoj, ajo do të jetë një nga të shikuarit për një kohë të gjatë dhe të gjatë.”

Edhe për Anglinë, shkathtësia dhe cilësia e Charles në krahun e djathtë do të jenë një pasuri e vërtetë. Luaneshat janë mbështetur prej kohësh te Lucy Bronze për t’i tërhequr nëpër turne ndërkombëtarë, dhe megjithëse në moshën 29 vjeç Manchester City mbrojtësi nuk është bërë askund afër, një ditë Anglia do të duhet të planifikojë për jetën pa bombardime bronzi lart dhe poshtë krahut të djathtë.

Për fat të mirë në Londrën perëndimore, Emma Hayes tashmë po gatuan një zëvendësim të gatshëm.

Source link

LE PERGJIGJE

T'lutem fut komentin tuaj!
T'lutem fut emrin ketu