Golden Eaglets kanë fituar një nga biletat për t’u paraqitur në turneun kontinental të moshës pasi kanë kaluar Stallions të rinj

Nigeria janë kualifikuar për 2021 U17 Kupa e Kombeve të Afrikës pasi siguroi një fitore 1-0 ndaj Burkina Faso në gjysmëfinalet U17 Wafu B të Premten.

Michael Emmanuel Papo shënoi golin e vetëm në takimin për të dërguar Golden Eaglets në finalen e turneut rajonal i cili po organizohet nga Togo.

Nigeria filloi garën në mënyrë impresionuese pasi humbi 1-0 kundër Bregu i Fildishtë në ndeshjen e tyre të hapjes së Grupit B, me Charles Mezia që shënoi golin e vetmuar.

Djemtë e Fatai Amoo më pas luajtën një barazim 1-1 kundër Gana e cila pothuajse e përfundoi fushatën e tyre në turne por arriti të arrinte në gjysmëfinale pasi Starlets Black humbën ndaj Elefantëve të rinj.

Shefi i Golden Eaglets Amoo emëroi një skuadër të fortë për ndeshjen kundër Burkina Faso në përpjekjen e tyre për të siguruar fitoren.

Destiny Emuwahem filloi në gol për Nigerinë, ndërsa Victor Udoh, Joseph Kuteyi, Chukwuemeka Egbu, Peter Asuquo dhe Papo u dhanë gjithashtu role fillestare.

Ndeshja u zhvillua me të dy palët që synonin të kalonin më shumë se njëri-tjetri, por përkundër përpjekjeve të tyre, pjesa e parë përfundoi 0-0.

Pas rifillimit, Papo theu bllokimin në minutën e 77-të të takimit, duke gjuajtur përpjekjet e tij nga një distancë e afërt.

Qëllimi ishte që të gjithë Golden Eaglets kishin nevojë për të vulosur vendin e tyre në finalen e turneut dhe gjithashtu të kualifikoheshin për Afcon 2021 U17 në Maroku.

Nigeria do të ndeshet me Bregun e Fildishtë në finalen e caktuar për 18 janar në Lome pasi Elefantët e rinj mundën Nigerin në gjysmëfinale të Premten.

Golden Eaglets përfunduan të katërt në Afcon 2019 U17 në Tanzani për t’u kualifikuar për Kupën e Botës në Brazili.

Nigeria, nën drejtimin e Manu Garba, u eliminua megjithatë në raundin e 16 të garës pasi humbi kundër Holandë.

Golden Eaglets kanë fituar Kupën e Botës U17 pesë herë, duke i bërë ata ekipin më të suksesshëm në turneun global.

Source link

LE PERGJIGJE

T'lutem fut komentin tuaj!
T'lutem fut emrin ketu