Çfarë kthese Real Madrid kanë shijuar gjatë dy javëve të fundit!

Që nga humbja larg në Shakhtar Donetsk më 1 dhjetor, Reali ka filluar një seri katër fitore, duke dërguar Sevilla, Borussia Monchengladbach, Atletico Madrid dhe Athletic Bilbao me stil për ta kthyer plotësisht sezonin e tyre.

Duke u drejtuar në këtë vrapim, ata do të kishin fituar vetëm një nga pesë ndeshjet e tyre të mëparshme, por pasi kishin fituar të gjitha katër të fundit – duke pranuar vetëm një – ata mund t’i bëjnë pesë fitore nga pesë kur të largohen Eibar te dielen.

Real janë favoritë dërrmuese për këtë takim, edhe pse ndërsa Eibar janë në pozitën e njëmbëdhjetë në këtë ndeshje, Los Merengues duhet të jetë i kujdesshëm.

Ne kemi parë disa rezultate tronditëse tashmë këtë sezon – Cadiz ka mundur të dy Realin dhe Barcelona, derisa Los Blancos vetë u mundën gjithashtu nga Deportivo Alave në shtëpi në fund të nëntorit, në mes të vrapimit të tyre të dobët.

Nivea Header - Real Madrid

Në mënyrë të ngjashme, ndërsa Eibar janë La Liga minnows, ata nuk rrokulliset lehtë!

Që nga humbja në shtëpi kundër Elche në fund të Shtatorit, ata kanë humbur vetëm një herë në nëntë paraqitje – në shtëpi kundër Cadiz – duke shmangur humbjen në tetë nga nëntë ndeshjet e tyre të fundit në kampionat.

A mundet Reali të gjejë një mënyrë përmes një linje të ashpër Eibar – një mbrojtje që është neutralizuar Valencia dhe Sevilla tashmë këtë term – ose vullnet Los Blancos‘Rilindja e fundit goditi rrëshqitjet?

Sergio Ramos dhe Dani Carvajal mund të jenë rikthyer në skuadër, por Zinedine Zidane është ende pa disa lojtarë kryesorë përpara takimit të Eibar.

Eden Hazard është i munguari i madh pasi ai vazhdon shërimin e tij nga një dëmtim i muskujve, ndërsa Luka Jovic është gjithashtu jashtë pasi mori një dëmtim të adductor.

Martin Odegaard, Real Madrid 2020-21

Mariano nuk është paraqitur kohët e fundit, por mund të jetë në gjendje të kthehet, ndërsa Martin Odegaard është kthyer në stërvitje pasi humbi ndeshjet e fundit kundër Atletico, Athletic dhe Gladbach për shkak të dëmtimeve të muskujve të tij.

Ndërsa Odegaard mund të paraqitet, Zidane ka shumë të ngjarë të shikojë për të mbrojtur mesfushorin sulmues ndërsa ai punon në kthimin e tij në gjendje të plotë fizike, i vetëdijshëm se sfidat më të forta qëndrojnë në pritje.

Trajneri francez do të mirëpresë përsëri Casemiro, i cili doli fitoren ndaj Bilbao për shkak të pezullimit, por ka të drejtë të kthehet.

Pa të, Federico Valverde u bashkua me Toni Kroos dhe Luka Modric në mesfushë, por pas një shfaqje indiferente, Casemiro do të kthehet në mesfushë menjëherë.

Inkurajuese për Realin, ata janë mundur vetëm një herë në 12 ndeshjet e tyre të mëparshme në La Liga kundër Eibar, duke fituar 10. Kjo humbje mbetet e freskët në kujtesë, megjithatë, pasi erdhi në nëntor 2018 gjatë kohës së mjerueshme të Santiago Solarit në krye.

Karim Benzema Real Madrid

Asnjë skuadër nuk e ka mposhtur Eibar në Ipurua më shpesh sesa Reali, i cili i ka mposhtur ata pesë herë në vend, dhe – një tjetër rritje për Zidane – kampionët në fuqi kanë një rekord të fortë në rajonin Bask, pasi kanë mbetur të pamposhtur në pesë takimet e tyre të mëparshme në zonë.

Pavarësisht nga dënimi dhe zymtësia rreth klubit në fillim të këtij viti, Reali ka humbur vetëm një nga 12 ndeshjet e mëparshme jashtë në La Liga – kundër Valencia në nëntor – ndërsa Eibar është pa fitore në shtatë ndeshjet e fundit në shtëpi.

Ata do të jenë veçanërisht të dëshpëruar për të mbajtur larg Karim Benzema.

Francezi në formë ka pasur një dorë në nëntë gola në 10 ndeshjet e tij kundër Eibar – shtatë gola dhe dy asistime – dhe nëse Armeros dështojnë ta përmbajnë atë përsëri, atëherë presin që Reali të ruajë serinë e tyre të fitoreve!Source link

LE PERGJIGJE

T'lutem fut komentin tuaj!
T'lutem fut emrin ketu