Ndërsa Deshorn Brown e gjeti përsëri formën e tij, Gallego rizbuloi veten që kur Khalid Jamil mori detyrën e trajnerit të Malësorëve …

Kur Khalid Jamil mori drejtimin si trajner i përkohshëm i NorthEast United, Highlanders u vendosën në mes të tryezës së kampionatit dhe duke e arritur në play-off dukej si një ëndërr e largët.

Ata ishin në një fillim të fortë nën ish-trajnerin Gerard Nus por forma e tyre u qetësua në katër ndeshjet e para të sezonit. Një numër barazimesh dhe humbjesh panë që NorthEast United po lëkundej në tryezën e kampionatit dhe kjo e shtyu menaxhmentin të ndahej me trajnerin spanjoll dhe erdhi ish-menaxheri fitues i I-League. Ata nuk kishin arritur të fitonin në shtatë ndeshje para se të merrte përsipër Jamil.

Së bashku me përfshirjen e Jamil, menaxhmenti gjithashtu bëri një ndryshim në skuadrën e tyre. Me sulmuesin ganez Kwesi Appiah të përjashtuar nga sezoni për shkak të një dëmtimi, NorthEast United e zëvendësoi atë me Deshorn Brown i cili përfundoi kontratën e tij me Bengaluru FC për t’u bashkuar me Malësorët në dritaren e Janarit.

Sulmuesi xhamajkan luftoi për kohën e lojës në Bengaluru dhe ai nuk arriti të shënonte një gol të vetëm në 10 ndeshjet që luajti në Blues këtë sezon. Nënshkrimi i Brown provoi të ishte një lojë e madhe por Jamil nuk u ankua kurrë. Në vend të kësaj, ai vendosi të shkonte në betejë me skuadrën që kishte.

Deshorn Brown, Mumbai City vs NorthEast United

Ndeshja e parë pasi Jamil mori drejtimin, NorthEast United mundi Jamshedpur FC 2-1 me Deshorn Brown duke shënuar në debutimin e tij. NorthEast pastaj fitoi dy lidhjet e tyre të ardhshme kundër udhëheqësve të ligës ATK Mohun Bagan dhe Mumbai City. Brown shënoi një gol të shpejtë në fillim të lojës kundër Mumbai që lejoi ekipin e tij të fitonte një fitore bindëse ndaj fituesve të kampionatit përfundimtar.

Në fund të fazës së kampionatit, Brown ka shënuar pesë gola në nëntë ndeshje dhe ka treguar se me udhëzimet e duhura, ai mund të bëjë mrekulli. Brown duke zgjedhur formën e tij, vendosi tonin për rikthimin e Malësorëve. Në fakt, që kur Xhamajkani u bashkua, klubi duhet të humbasë një lojë.

Së bashku me Deshorn Brown, një tjetër lojtar që ka rënë në qendër të vëmendjes është mesfushori uruguajan, Federico Gallego. Gallego ka qenë një shërbëtor besnik i klubit për tre sezonet e fundit. Pas një sezoni të parë të frikshëm, ai pësoi një dëmtim i cili e pa atë mënjanuar për pjesën më të madhe të sezonit të dytë. Ai ishte dukur i ndryshkur dhe jo në gjendjen e tij më të mirë edhe në pjesën e hershme të këtij sezoni.

Ai kishte edhe disa shqetësime për fitnesin, por i ka shkundur ato dhe dukej përsëri në kohën e tij më të shkëlqyeshme nën Jamil.

Federico Gallego NorthEast United

Nën Nus, mesfushori sulmues ishte paraqitur në shtatë ndeshje nga të cilat ai kishte filluar në pesë por ai nuk ishte në gjendje të ndikonte në lojëra. Por nën udhëheqjen e Jamil, ai e rizbuloi veten dhe u bë një lojtar shumë i rëndësishëm.

Nën trajnerin indian, Uruguajani luajti gjashtë nga nëntë ndeshje. Gjithashtu, tre nga katër golat e tij këtë sezon erdhën që kur Jamil mori drejtimin e ekipit. Ai shënoi një herë në fitoren ndaj ATK Mohun Bagan dhe shënoi dy herë kundër FC Goa dhe ndihmoi ekipin e tij për të mbajtur Gaurs në një barazim emocionues 2-2.

Në sulm, Jamil ka shfrytëzuar në mënyrë efikase Gallego, Brown dhe Luis Machado dhe kjo është ajo që ka frymëzuar rikthimin masiv të klubit këtë sezon. Në këta tre lojtarë dhe VP Suhair, malësorët kanë një nga sulmet më të fuqishme midis ekipeve në play-off.Source link

LE PERGJIGJE

T'lutem fut komentin tuaj!
T'lutem fut emrin ketu