Fituesit e sezonit të kaluar në Ligën e Kampionëve janë tani një hap më afër në mbrojtjen e titullit të tyre

Bosi i Bayern Munchen Hansi Flick pranoi se ekipi i tij bëri një “hap gjigand” drejt çerekfinales pasi shkatërroi Lazion në ndeshjen e parë të ndeshjes së tyre në Champions League.

Fituesit në fuqi të Ligës së Kampionëve shënuan Lazio 4-1 të martën me golat e Robert Lewandowski, Jamal Musiala dhe Leroy Sane si dhe një autogol të Franceso Acerbi.

Me fitoren masive të ndeshjes jashtë, Bayern ka një këmbë në raundin tjetër ndërsa kërkon të vazhdojë mbrojtjen e kurorës së saj të Ligës së Kampionëve.

Çfarë kishte për të thënë Flick?

“Të gjithë i përmbushën pritjet, ne patëm një performancë shumë të mirë të ekipit dhe të gjithë ushtruan presion,” i tha ai Sky Sports.

“Të gjithë kishin vullnetin për të bërë diçka të veçantë që nga fillimi. Fitorja është e merituar. Unë jam shumë i lumtur. Ne bëmë një hap gjigant drejt çerekfinales.”

Musiala bën përshtypje

Duke filluar vetëm një ndeshje deri më tani në 2021, Musiala shkëlqeu për Bayern, duke shënuar golin e dytë të lojës.

Me Thomas Muller, Serge Gnabry dhe Douglas Costa jashtë, ishte Musiala që u fut dhe u ngrit, duke e lënë Flick të impresionuar.

“Ai është shumë i sigurt në top dhe luan mirë midis vijave,” tha Flick pas ndeshjes. “Ai ka një ndjenjë të mirë për ato hapësira që mund ose duhet të zërë dhe bëri një punë të mirë sot së bashku me pjesën tjetër të ekipit.

“Sigurisht, qëllimi na bëri të gjithëve të lumtur, kështu që ne jemi shumë të kënaqur. Një faktor vendimtar pse ai luajti sot ishte që ne kishim nevojë për dikë si ai për të mbajtur zotërimin, dikush që mund të përpiqej të krijonte mbingarkesa midis linjave dhe në gjysmë hapësirash dhe jep mundësi kalimi. Ai e bëri atë mirë. “

Tjetra për Bayern

Bayern aktualisht është në majë të Bundesligës, duke mbajtur një epërsi prej dy pikësh ndaj RB Leipzig dhe një epërsi prej shtatë pikësh në vendin e tretë Wolfsburg.

Tjetra është një takim me Koln këtë fundjavë përpara se Bayern të mirëpresë Borussia Dortmund në Allianz Arena më 6 Mars.

Leximi më tejSource link

LE PERGJIGJE

T'lutem fut komentin tuaj!
T'lutem fut emrin ketu