Liverpool po rritet me shpresë se Virgil van Dijk mund të bëjë një kthim më të shpejtë se sa pritej nga një dëmtim i ACL pasi holandezi bëri një hap të madh në rrugën e shërimit.

Van Dijk grisi ligamentin e tij të përparmë kryq në barazimin 2-2 të tetorit me Everton. Si i tillë, Liverpool nuk vendosi një shkallë kohore në rikuperimin e tij dhe kthimin në fushë.

Megjithatë, Van Dijk ka punuar shumë në prapaskenë për shërimin e tij. Ai kohët e fundit kaloi dy muajt e fundit në Dubai në kompleksin Nad al Sheba në një program të specializuar rehabilitimi.

Që kur u kthye në tokën angleze javën e kaluar, Van Dijk ka punuar për forcën e tij dhe kushtëzimin me mjekët e Liverpool.

Sidoqoftë, lojtari u konsiderua mjaft i fortë për të dalë në bar në Qendrën e tyre të Trajnimit të AXA të Mërkurën. Në atë që Liverpool Echo termat ‘një hap i madh përpara’, Van Dijk u pa me topin në këmbë.

Holandezi ishte në humor të mirë gjatë seancës së tij dhe duke buzëqeshur larg. Ai gjithashtu mori disa punë me shkallë dhe u stërvit vetë, ndërsa udhëtimi i tij përsëri në gjendje të plotë fizike vazhdonte.

Liverpool, megjithatë, padyshim që do të jetë i etur të theksojë se nuk do të vendoset asnjë datë për kthimin e ekipit të parë të Van Dijk.

Sidoqoftë, kthimi i tij në fushën e stërvitjes, ku forca dhe kondicionimi do të hapin rrugën për të përdredhur, kthyer dhe mprehtësinë, do të rrisin shpresat se Holandezi do të kthehet para se të mbarojë sezoni.

Jurgen Klopp ka të ngjarë të sigurojë një azhurnim kur të mbajë një konferencë shtypi të Premten për të parë udhëtimin e së Dielës për t’u përballur me Sheffield United.


Abonohuni falas në gazetën ditore të TEAMtalk


Në vend të kësaj Liverpool ‘pothuajse nënshkroi’ De Vrij

Ish-kreu i rekrutimit evropian i Everton, ndërkohë, ka zbuluar se sa afër Liverpool erdhi në nënshkrimin e miqve të tij të ngushtë në Stefan De Vrij.

Para nënshkrimi i Reds i Van Dijk në janar 2018, Jurgen Klopp dhe Co po pastronin Evropën për të gjetur një tjetër mbrojtës.

Një numër i madh i mbrojtësve u përmendën si shënjestra të mundshme, me njërin prej tyre ishte De Vrij.

Liverpool padyshim që do të jetë i lumtur me zgjedhjen e Van Dijk, duke i dhënë udhëheqjen që ai ka sjellë në anën e tyre.

Sidoqoftë, Ian Atkins pretendon se ata ishin afër nënshkrimit me De Vrij në vend në 2017.

I tha Atkins Liverpool Echo“E di se në një moment Liverpool ishte shumë i interesuar.

“Kontrata e Stefan ishte me Lazio dhe Inter ishte shumë i fortë ndaj tij. Ata i ofruan atij një kontratë të fortë, por më pas Barcelona hyri.

“Barcelona kishte folur me të dhe ai më ra në telefon dhe më pyeti se çfarë do të bëja. Unë i thashë atij që nuk ke mundësi të shkosh në Barcelonë çdo ditë të javës. Por ata kishin Pique dhe ata donin katër pjesët qendrore. Stefan do të kishte qenë njëri prej tyre që do të kishte qenë brenda dhe jashtë.

“Ata gjithashtu kishin diçka të bënin me Presidentin në klub. Nëse ai do të kishte qëndruar, atëherë trajneri do të kishte shkuar. Unë thjesht thashë sigurohu që të mos e humbasësh Interin për shkak të tij. ”

Atkins vazhdoi të shpjegojë se si dhe pse Liverpool vendosi të nënshkruajë Van Dijk në vend.

LEXO MË SHUMË: Njeriu i Liverpoolit i mungon fort mbylljes në kthim për një përplasje të madhe në Anfield

Source link

LE PERGJIGJE

T'lutem fut komentin tuaj!
T'lutem fut emrin ketu