Leicester luftoi nga një deficit në pjesën e parë për të siguruar tre pikë jetike në kërkimin e tyre për kualifikimin e Ligës së Kampionëve kundër Brighton.

Brighton hapën llogarinë e tyre me mundësinë e parë të madhe të lojës përmes Adam Lallana.


Jepni kanaleve tona të mediave sociale një ndjekje – ne jemi në Facebook, Cicëroj dhe Instagram


A Leicester gjuajtja u gjet shpejt nga Brighton i cili e ushqeu topin në Neal Maupay në buzë të zonës.

Sulmuesi rrëshqiti Lallana në mes të të cilëve ishte fantazuar në mes të shënuesve me ish-krijuesin e Liverpoolit duke kaluar me qetësi Kasper Schmeichel për të bërë 1-0.

Dhelprat po vendosnin një mbrojtës tre, por asnjë nga qendrat e zgjedhura nuk u tregua i kënaqur me ndryshimin taktik në fillim.

Leandro Trossard më pas gjeti gëzim në krahun e majtë, duke krijuar një oborr të hapësirës përpara se të fuste një kryq ngacmues në qendër. Maupay u ngrit për të përmbushur dërgesën, por nuk mund të bënte kontaktin e kërkuar për të shqetësuar Schmeichel nga një distancë e afërt.

Leicester më në fund u vendos dhe pothuajse rifitoi barazinë përmes të riut Sidnei Tavares.

Jamie Vardy vendosi topin e gjatë të Kelechi Iheanacho në rrugën e Portugezit i cili lëshoi ​​një gol të ashpër në gjysmë-breshëri. Ndalesa e Brighton, Robert Sanchez tregoi reflekse të shkëlqyera për të larguar makinën e fuqishme në shtyllë, kur Leicester u zgjua nga gjumi i tyre në fund të gjysmës.

Foxes dolën me forcë të re pas pushimit dhe shkuan në nivel pas një pasimi të shkëlqyer për ndarjen e mbrojtjes nga Youri Tielemans.

Belgu luajti larg Iheanacho i cili nga ana e tij bëri mirë të fuste përpjekjen e tij të vonuar përtej Sanchez në këndin e sipërm.

Tavares mbresëlënës u zëvendësua nga Marc Albrighton ndërsa Rodgers rivendosi paketën e tij.

Të dy palët po kërkonin një fitues, por dhanë ajrin e një çifti i cili do të pranonte një pikë të dhënë nga rezultatet e fundit.

Lallana iu dha një mundësi për të vënë Pulëbardhat përpara edhe një herë pasi Wilfred Ndidi dorëzoi zotërimin në gjysmën e tij.

Një ndërprerje gjithëpërfshirëse rezultoi që Lallana të kalonte në avantazh për 18 jardë larg, por Schmeichel ishte i barabartë me përpjekjen e tij me koston e një këndi.

Vardy më në fund u ndez në jetë me pesë minuta kohë dhe mendoi se ai do të kishte fituar një penallti pasi u godit nga Lewis Dunk.

VAR vendosi të mos prishë vendimin fillestar të gjyqtarit për të mos dhënë një penallti, por Leicester së shpejti do të festonte çaste më vonë.

Robert Sanchez goditi në një cep duke i lejuar Daniel Amartey detyrën e thjeshtë për të tundur në rrjetën e zbrazët në shtyllën e largët për të bërë rezultatin 2-1.

Ky do të dëshmonte se ishte momenti përcaktues i lojës pasi koha kaloi shpejt për çdo luftim të mundshëm të Brighton.

Source link

LE PERGJIGJE

T'lutem fut komentin tuaj!
T'lutem fut emrin ketu