Lojtarët e akademisë Villa mbajtën ofertat e tyre për magjitë e mëdha të ndeshjes së tyre të raundit të tretë në Villa Park

James Milner ka vlerësuar shpirtin, vendosmërinë dhe talentin e Aston Villalojtarët e rinj pavarësisht nga lojtarët e tyre Humbja 4-1 e FA Cup nga Liverpool.

Villa duhej të fuste një ekip me lojtarë U23 dhe U18 për barazimin e raundit të tretë të së Premtes pas të gjithë skuadrës së ekipit të parë, menaxheri Dean Smith dhe stafi i tij i trajnerit të ekipit të parë u detyruan të vetë-izolohen pas shpërthimit të Covid-19 në terrenin e klubit.

Kjo nënkuptonte që trajneri i U23, Mark Delaney mori drejtimin e një skuadre rinore që kishte një moshë mesatare vetëm 18 vjeç dhe 294 ditë. Pesë nga XI startues nuk kanë lindur as kur 35-vjeçari Milner bëri të parën për herë të parë Kupa FA paraqitje, për Leeds kundër Scunthorpe në janar 2003.

Duke folur pas ndeshjes, lojtari veteran i Reds kishte vetëm fjalë lavdërimi për kundërshtarët e tij të rrahur.

“Një grup i mirë djemsh, të sinqertë, punuan shumë për njëri-tjetrin, cilësor,” i tha ai BT Sport. “Ata vendosën një ndryshim – ne e prisnim atë, nuk donim ta merrnim si të mirëqenë. Në pjesën e parë ata morën qëllimin për të vazhduar lojën. Ne e morëm rezultatin në fund të fundit, por unë mendoj se nuk është një situatë ideale ose skuadra “.

Liverpool Bosi Jurgen Klopp bëri befasi ndryshime në ekipin e tij nga ndeshja e tyre e fundit në Premier League, megjithëse XI startuese ende përfshinte si Sadio Mane, Mohamed Salah dhe Jordan Henderson.

Dukej se do të ishte një mbrëmje e gjatë për Villa kur Mane i dha epërsinë Liverpoolit pas vetëm katër minutash. Sidoqoftë, ata ngadalë luftuan në rrugën e tyre të kthimit në lojë dhe u shpërblyen me një barazim mahnitës nga 17-vjeçari Louie Barry para pjesës së parë.

Klopp dukej se po shqetësohej gjithnjë e më shumë ndërsa Villa vazhdoi të mbante veten pas pushimit, para se rezistenca e tyre të thyhej përfundimisht në 60 minuta kur Gini Wijnaldum gjeti pjesën e pasme të rrjetës me një përpjekje nga skaji i kutisë.

Golat e mëtejshëm të Mo Salah dhe një sekondë të lojës nga Mane e shtuan epërsinë e Liverpoolit siç treguan më në fund klasa dhe gjendja e tyre, megjithëse të rinjtë e Villas mund të mbajnë kokën lart pasi vendosin një shfaqje të gëzuar.

“Unë mendoj se padyshim që ne kishim nevojë të bënim disa gjëra më mirë”, shtoi Milner. “Mendoj se kemi filluar mjaft mirë me kundërsulm dhe kemi shtypur topin, por më pas ndoshta nuk e kemi kuptuar mirë – veçanërisht për golin [we] i lini të dalin nga disa situata në cep, ku nuk duhej të dilnin.

“Ata janë lojtarë të mirë, ata janë në Aston Villa për një arsye. Një nga djemtë e tyre tha që ai nuk kishte luajtur për dy muaj.

“Çdo herë që nuk je mjaft atje, do të ndëshkohesh. Ata morën golin dhe ne duhej të ngriheshim përsëri”.Source link

LE PERGJIGJE

T'lutem fut komentin tuaj!
T'lutem fut emrin ketu