Bosi i Manchester City thotë se ai beson se ish-klubi i tij do të kthehet në majë sa më shpejt që të afrohen zgjedhjet presidenciale

Pep Guardiola e ka quajtur arrestimin e fundit të Josep Maria Bartomeu “një situatë të pakëndshme” pasi ish-presidenti i Barcelonës u arrestua të hënën si pjesë e një hetimi në ‘Barcagate’ në Camp Nou.

Bartomeu u la i lirë përkohësisht të martën pasi kaloi të hënën në burg ndërsa 58-vjeçari ish-shefi i Barcës thirri të drejtën e tij për të mos dëshmuar.

Krahas Bartomeu, kuptohet se tre arrestime të tjera u bënë, duke përfshirë Kryeshefin Ekzekutiv të klubit, Oscar Grau, ish-këshilltar i presidencës Jaume Masferrer dhe këshilltarin kryesor Roman Gomez Ponti.

Çfarë tha Guardiola për Bartomeu?

“It’sshtë një situatë e pakëndshme, por shpresoj se do të përfundojë mirë,” tha shefi i Manchester City në konferencën e tij për shtyp. “Ai është tashmë i pafajshëm derisa gjykata të provojë se ai është fajtor.”

Përveç kësaj, Guardiola zbuloi se ai shpreson shumë që ish-klubi i tij të shkojë përpara pasi Joan Laporta, Victor Font dhe Toni Freixa garojnë për presidencën e klubit në zgjedhjet e 7 Marsit.

“Vetëm unë jam i shqetësuar se brenda një jave do të kemi një president të ri,” tha ai. “It’sshtë një situatë e vështirë në Barcelonë, por njeriu i ri duhet të ketë guximin të drejtojë në vitet e ardhshme. Sa më shumë njerëz të jetë e mundur mund të votojnë dhe të drejtojnë klubin më të mirë në botë.

“Unë jam shumë i sigurt se ata do të kthehen më të fortë. Presidenti i ri duhet të drejtojë me besim dhe t’i mbledhë tifozët së bashku dhe kjo do t’i bëjë ata klubin që janë. Unë jam duke pritur përpara zgjedhjeve dhe, shpresoj, presidenti do të jetë në rregull “.

Lidhjet e Guardiola me Barcelonën

Guardiola vlerësohet si një nga lojtarët dhe menaxherët më të mirë të Barcelonës, pasi i është bashkuar klubit si lojtar i të rinjve në 1984.

Ai luajti për Barca deri në 2001, duke u larguar me pesë tituj kampion në emër të tij.

Guardiola më pas u kthye si menaxher i Barcelona B në 2007 para se të merrte mbretërimet për ekipin e të moshuarve një vit më vonë.

Ishte gjatë mandatit të Guardiola që Barcelona krijoi një epokë të pashoqe dominimi, duke fituar trefishin e La Liga, Copa del Rey dhe Champions League në sezonin e tij të parë.

Në total, Guardiola fitoi tre tituj kampionati dhe dy kurora të Ligës së Kampionëve si menaxher përpara se të largohej nga klubi në 2012.

Leximi më tejSource link

LE PERGJIGJE

T'lutem fut komentin tuaj!
T'lutem fut emrin ketu