Reprezentuesi anglez është figura e fundit e profilit të lartë në Premier League që është në shënjestër të racistëve në internet

Sulmuesi i Manchester United Marcus Rashford ka goditur abuzimin racist që ai ka marrë në mediat sociale.

United këtë javë bëri thirrje që kompanitë e mediave sociale të përmirësojnë monitorimin e tyre të abuzimit pas “idiotëve anonimë pa mend” abuzuan Axel Tuanzebe dhe Anthony Martial pas humbjes së ekipit 2-1 ndaj Sheffield United në mesjavë.

Ndërkohë, mbrojtësi i Chelsea Reece James postoi fotografi të abuzimit që mori në Instagram, me Blues që më pas lëshoi ​​një deklaratë duke dënuar sulmet.

Rashford, 24 vjeç, shkroi në Twitter të Shtunën pas barazimit 0-0 të skuadrës së tij kundër Arsenal për të denoncuar ata që e kanë shënjestruar atë.

“Njerëzimi dhe mediat sociale në më të keqen e tyre. Po unë jam një burrë i zi dhe jetoj çdo ditë krenar që jam. Askush, ose askush nuk do të më komentojë, kështu që më vjen keq nëse po kërkoni një reagim i fortë, thjesht nuk do ta arrish këtu, “shkroi ai.

“Nuk jam duke shpërndarë foto. Do të ishte e papërgjegjshme ta bëja këtë dhe siç mund ta imagjinoni nuk ka asgjë origjinale në to. Unë kam fëmijë të bukur me të gjitha ngjyrat që më ndjekin dhe ata nuk kanë nevojë ta lexojnë atë. Ngjyra të bukura që duhet të festohet “.

Shefi i United Ole Gunnar Solskjaer u bashkua me dënimin e racistëve në internet, duke thënë në një konferencë shtypi të Premten: “justshtë thjesht e pabesueshme që i kemi akoma këto skena, këtë abuzim në 2021.

“Ne kemi bërë fushatë për një kohë të gjatë tani me Premier League dhe mendoj se po funksionon, por ka ende disa njerëz që nuk e kanë marrë atë.

“Ata fshihen pas mediave sociale, janë anonimë dhe është e papranueshme, është e neveritshme.

“Lojtarët dhe të gjithë me të cilët kemi folur, njëri-tjetrin, dhe ata janë mirë, për ta thënë kështu. Ata nuk janë tifozë të Manchester United kur kjo ndodh. Ne të gjithë jemi duke qëndruar prapa secilit prej lojtarëve tanë. “

Source link

LE PERGJIGJE

T'lutem fut komentin tuaj!
T'lutem fut emrin ketu