Një 21-vjeçar është arrestuar në Nottinghamshire pasi Chelsea e identifikoi atë si përgjegjës për një numër mesazhesh raciste dhe urrejtjeje drejtuar lojtarëve të Blues.

Dyshja e Chelsea Antonio Rudiger dhe Reece James të dy kanë qenë në shënjestër të abuzimit racist në internet javët e fundit, dhe pronari i klubit Roman Abramovich iu përgjigj kësaj duke u zotuar të sigurojë personalisht më shumë fonde në betejën kundër racizmit në futboll.

Siç është vërejtur nga Lajme Sky Sport, Chelsea arriti të identifikonte një burrë prapa një numri cicërimesh raciste dhe abuzive, dhe pasi detajet e tij u kaluan në Policinë e Nottinghamshire, një 21-vjeçar nga Retford u arrestua. Ai që atëherë është liruar ndërsa hetimi vazhdon.

“Ne e mirëpresim arrestimin e sotëm që tregon se mesazhet e urrejtjes të shpërndara në mediat sociale kanë pasoja,” shkruajnë Blues Cicëroj. “Ne vazhdojmë të punojmë ngushtë me policinë për të mbështetur hetimet e tyre mbi këtë çështje të rëndësishme.”

Inspektori Matt Ashmead nga Njësia Qendrore e Futbollit e Policisë Metropolitane shtoi: “Ky veprim dëshmon se interneti nuk është një strehë e sigurt për trolls për të synuar njerëz me abuzim urrejtës, ofendues ose racist.

“Abuzimi në internet nuk është pa viktimë dhe ne do të kërkojmë të identifikojmë përgjegjësit dhe të marrim masa.”

Shoqata e Futbollit i ka bërë thirrje qeverisë të vendosë ndëshkime më të rrepta për ata që shpallen fajtorë për abuzim racor të lojtarëve në internet, veçanërisht pasi një 18-vjeçar zbulohet se ishte në shënjestër Arsenal Legjenda Ian Wright u përjashtua nga sjellja e tij si ‘naiv dhe i papjekur

Oliver Dowden, Sekretari i Shtetit për Dixhitale, Kulturë, Media dhe Sport, ka propozuar masa të reja të cilat do të sjellin dënime më të rrepta, por sipas Daily Mail, disa klube të Premier League janë të shqetësuar se rregullat nuk do të jenë mjaft të forta.

Frika është se Libri i Bardhë Online Harms nuk përqendrohet mjaftueshëm në identifikimin e atyre që janë përgjegjës për abuzimin, me disa klube që u kërkojnë kompanive të mediave sociale të kërkojnë identifikim zyrtar nga kushdo që regjistrohet për të përdorur një llogari.

Propozimi i qeverisë do të mbrojë anonimitetin në internet, duke këmbëngulur se liria e fjalës dhe e shprehjes është e rëndësishme, por diskutime të mëtejshme me Premier League pritet të mbahen për të diskutuar këtë çështje.

Për më shumë ngaTom Gott, ndiqeni atëCicëroj!

Source link

LE PERGJIGJE

T'lutem fut komentin tuaj!
T'lutem fut emrin ketu