Greva e pjesës së dytë të përfaqësuesit të Nigerisë nuk mund t’i shpëtojë Pitagoreanët nga humbja e ndeshjes së tyre të 13-të në Serinë A të sezonit

Simeon Nwankwo ishte në shënjestër ndërsa Crotone vazhdoi me fillimin e tyre belbëzues të jetës në 2020-21 Seria A fushata pas humbjes së së Shtunës 2-1 ndaj Fiorentina.

Pasi kanë mposhtur Benevento me rezultatin 4-1 për herë të fundit me ekipin Nigeria ndërkombëtar midis golashënuesve, Pitagorianët shkuan te Stadio Artemio Franchi me ambicien për t’i bërë dy fitore me një kërcim kundër ekipit të Cesare Prandelli që u poshtëruan 6-0 nga Napoli.

Sidoqoftë, ata u tërhoqën nga Violets që morën të gjitha golat e tyre brenda 45 minutave të para.

Të dy ekipet paraqitën një paraqitje të fortë në minutat e fillimit të takimit, megjithatë, ishin nikoqirët ata që morën iniciativën pas 20 minutash përmes Giacomo Bonaventura.

Duke përfituar nga një pastrim i dobët nga Arkadiusz Reca, mesfushori italian mori topin dhe gjuajti një goditje me këmbë të djathtë nga buza e kutisë, përpara portierit Alex Cordaz.

Në minutën e 32-të, nikoqirët dyfishuan avantazhin e tyre përmes Dusan Vlahovic i cili shënoi nga afër pasi grumbulloi një pasim nga francezi Franck Ribery.

Crotone rriti lojën e tyre në pjesën e dytë, por ishin njerëzit e Prandelli ata që krijuan shanse për shënim golash Gaetano Castrovilli asistoi dy herë Vlahovic, por serbi nuk arriti ta varrosë topin brenda rrjetës.

Në minutën e 65-të, Nwankwo zvogëloi deficitin për klubin e tij pasi u pozicionua mirë për të goditur me kokë një Pedro Pereira që kaloi portierin Bartlomiej Dragowski. Ky ishte goli i nivelit të shtatë të Super Eagle në 19 paraqitje deri më tani.

Fiorentina, në rrezik për të luajtur një barazim, bëri një ndryshim të dyfishtë në minutën e 69-të për të forcuar ekipin e tyre – duke hedhur respektivisht Christian Kouame dhe Martinez Quarta për Igor dhe Vlahoic.

Pavarësisht se u shtrënguan më shumë për një barazim të vonë, skuadra e Giovanni Stroppa nuk ishte në gjendje të merrte golin shumë të nevojshëm pasi u kthyen në shtëpi me kokë të ulur.

Përkrah mbrojtësit të Cote d’Ivoire Koffi Djidji i cili është në huazim nga Torino, Nigeriani ishte në veprim nga fillimi në fund për Crotone, ndërsa Ahmad Benali i Libisë zëvendësoi Milos Vulic në shënimin e orës.

Për nikoqirët, Sofyan Amrabat pa çdo minutë veprimi ndërsa u ngjitën në vendin e 12-të në regjistër pasi morën 21 pikë nga 19 dalje. Ata janë mysafirë të Torinos të Premten.Source link

LE PERGJIGJE

T'lutem fut komentin tuaj!
T'lutem fut emrin ketu