Lojtari trupmadh më në fund është larguar nga Timu ya Ziko pasi u bashkua me ta gjashtë vjet më parë nga kampionët Kenian Gor Mahia

Kenia ndërkombëtar David Owino Odhiambo është ndarë me gjigantët zambianë Zesco United pas gjashtë viteve të shërbimit.

Sipas faqja zyrtare e klubit, Odhiambo do të largohet nga Timu Ziko më 31 dhjetor 2020, pas skadimit të kontratës së tij.

“Mbrojtësi ndërkombëtar i Kenisë David Owino Odhiambo është larguar nga Zesco United pas gjashtë viteve të suksesshme në klub,” zbuloi klubi në faqe në internet. “Kontrata e Odhiambo me Zesco United skadoi sot [Thursday].

“I njohur si ‘Calabar’ midis besimtarëve të Zesco United, Odhiambo u vendos midis blerjeve më të mira të huaja që klubi ka bërë në vitet e fundit.

“Nënshkruar nga skuadra e Premier League keniane, Gor Mahia, Odhiambo vazhdoi të fitonte pesë tituj kampionati, tre kampionate të Kupës Absa dhe dy nderime të Charity Shield. ”

Deklarata vazhdoi: “Odhiambo do të mbahet mend për aftësitë e tij të mëdha mbrojtëse dhe intelekti i tij brenda dhe jashtë topit e bëri atë një nga mbrojtësit më të besueshëm në klub.”

Kryeshefi Ekzekutiv i Zesco United, Richard Mulenga ka mbledhur lavdërime për Odhiambo për profesionalizmin dhe përkushtimin e tij në detyrë.

“Në emër të Ekzekutivit të Klubit të Futbollit Zesco United, dëshiroj të përfitoj nga ky rast për të falënderuar Odhiambo për përkushtimin dhe përkushtimin e tij në detyrë. Asnjëherë nuk do ta harrojmë kontributin e tij në rritjen dhe suksesin e këtij klubi futbolli. ”

Odhiambo ishte në mesin e katër lojtarëve Kenyan që po dilnin për Zesco United, sulmuesit e tjerë John Mark Makwatta, Jesse Were dhe portieri Ian Otieno.

Masa për të liruar Odhiambo vjen vetëm dy ditë pasi klubi u zhvendos për të përdorur një rregull të kuotave të huaja që do të shohë një ulje drastike të lojtarëve të huaj në gjigandët e Super League të Zambisë.

Mulenga konfirmoi në një intervistë që klubi tani do të ketë pesë lojëra elektronike të dhëna lojtarëve të huaj në fund të vitit 2021.

“Dëshiroj të informoj aktorët tanë strategjikë, veçanërisht tifozët e Zesco United që ne jemi të mandatuar nga bordi i Klubit të Futbollit Zesco United për të ulur numrin e lojtarëve të huaj në pesë deri në fund të vitit 2021,” tha Mulenga.

“Ky proces tashmë ka filluar si pjesë e përgatitjeve që ne të arrijmë këtë objektiv.”

Ndërkombëtar i Burundit, Enock Sabumukama ishte i pari që u largua nga klubi.

Përveç tre lojtarëve Kenianë, Dieudone Ntibahezwa i Burundi, Margo Kalonda i DR të Kongos dhe Thabani Kamusoko i Zimbabve – janë të huajt e tjerë në Timu ya Ziko.Source link

LE PERGJIGJE

T'lutem fut komentin tuaj!
T'lutem fut emrin ketu