Skuadra e Sergio Lobera ringjalli besimin e tyre përpara përballjes me ATK Mohun Bagan në ndeshjen e tyre të fundit të fazës së kampionatit të Dielën …

Qyteti Mumbai po përjetonte një rënie të papritur të formës që kur u përball me Bengalin Lindor në 22 Janar. Megjithëse kishin fituar barazimin, ata u dominuan nga Kuq dhe Ari në pjesën e dytë të lojës dhe që atëherë gjërat filluan të shkojnë në jug për Islanders.

Pas barazimit në Bengalin Lindor, Sergio Lobera fitoi vetëm një ndeshje në gjashtë daljet e tyre të ardhshme, barazoi dy herë dhe humbi tre ndeshje. Nga marrja e 25 pikëve në fazën e parë dhe të qenit në pozitë pozitive për të marrë vendndodhjen e Ligës së Kampionëve AFC (ACL) duke kryesuar fazën e kampionatit, Mumbai ngadalë po largoheshin nga qëllimi i tyre.

Sapo u duk se ATK Mohun Bagan do ta kishte më të lehtë në fund të sezonit të biznesit, Mumbai City u kthye me një zhurmë ndërsa regjistroi një fitore mahnitëse 6-1 ndaj Odisha FC të mërkurën.

Nuk mund të kishte pasur një kundërshtim më të mirë për Mumbai City për të rikthyer formën e tyre sesa Odisha të cilët kanë luftuar për të gjetur formën gjatë gjithë sezonit dhe akoma kanë arritur pikë dyshifrore pas 19 ndeshjeve. Ata bënë më të mirën nga shansi që morën dhe rifituan besimin e tyre shumë të nevojshëm përpara se të luftonin me drejtuesit e ligës të Dielën për vendin e ACL.

Lobera e kishte cilësuar takimin me Jamshedpur si paraqitjen më të keqe të ekipit këtë sezon, ku ata humbën 2-0. Por pas barazimit në Odisha, trajneri spanjoll ishte i gëzuar. Kishte të gjitha arsyet që Spanjolli të ishte i lumtur ndërsa ekipi i tij qëndroi në filozofinë e tij për të luajtur futboll të bazuar në zotërim dhe dominuar procedurat gjatë gjithë lojës.

Bartholomew Ogbeche, Odisha vs Mumbai City

Mumbai gëzonte 74 përqind të zotërimit të topit dhe luajti 807 pasime krahasuar me 194 të Odisha. Ata gjithashtu tentuan 18 gjuajtje, nga të cilat 12 ishin në shenjë. Gola në bollëk, zotërim dhe ngazëllim, skuadra e Lobera shënoi çdo kuti të vetme ndërsa luante kundër Odisha.

Në mungesë të mesfushorit yll Hugo Boumous, ish-menaxheri i Las Palmas vendosi të dy Bartholomew Ogbeche dhe Adam Le Fondre së bashku përpara. Vendimi u tregua i frytshëm ndërsa Ogbeche shënoi një gol. Le Fondre iu dha roli i lojës në vrimën pas nigerianit dhe sulmuesi anglez ishte mbresëlënës.

Steven Dias, Odisha vs Mumbai City

Për Odisha, kjo barazim shënoi debutimin e ish-anësorit ndërkombëtar të Indisë Steven Dias si një trajner kryesor i një klubi të nivelit të lartë Indian. Dias mori përsipër drejtimet nga trajneri i përkohshëm Gerry Peyton i cili u desh të largohej nga kampi për shkak të jashtëzakonshmërisë personale.

Odisha ishte nisur në ëndërr ndërsa Diego Mauricio theu bllokimin nga pika e bardhë pasi Jerry Mawihmingthanga u rrëzua brenda zonës pas një përplasjeje me Ahmed Jahouh. Ishte një fillim i përsosur për Dias si menaxher, por shpejt u shndërrua në një makth pasi Islanders shënuan katër herë para se të shkonin në pushim.

Ahmed Jahouh humbi një penallti ndërsa Lobera largoi Le Fondre dhe Ogbeche në fillim të pjesës së dytë, gjë që ndoshta ndihmoi në mbajtjen e rezultatit në 6-1.

Kalinga Warriors edhe një herë dukej e paqartë kur lojtarët vrapuan në fushë pa shumë qëllime. Gjithashtu, dëmtimi i kapitenit Steven Taylor e detyroi atë të largohej nga fusha në fillim të lojës, gjë që i dha shumë dobi Mumbai City.

Islanderët kanë hequr dorë nga forma e dobët e përkohshme dhe janë kthyer në gjendjen më të mirë. Lobera kishte absolutisht të drejtë kur tha, “do të shkojë në një ndeshje të mahnitshme kundër ATK Mohun Bagan.”Source link

LE PERGJIGJE

T'lutem fut komentin tuaj!
T'lutem fut emrin ketu