Shefi i Real Madrid Zinedine Zidane ishte më se i lumtur të fliste për Kylian Mbappe dhe Erling Haaland në konferencën e tij për shtyp të Premten.

Në fakt Zidane pranoi se ai kishte një “interes të madh” në performancën e të parit në Katalonia.

Të dy lojtarët janë të informuar për të qenë super yjet e ardhshëm të lojës pasi kanë tërhequr muskujt përsëri në mesjavë. Çifti sulmues ka qenë i lidhur shumë me një lëvizje në Real.

Nuk ka gjasa që gjigantët e LaLiga të jenë në gjendje të financojnë një lëvizje për të dy lojtarët në 18 muajt e ardhshëm dhe Zidane refuzoi të zbulonte të preferuarin e tij.

Sidoqoftë ai foli lirshëm për bashkatdhetarin e tij Mbappe – një fakt që me siguri do të ketë pasur Michael Edwards dhe Jurgen Klopp duke marrë shënim në Liverpool.

Kampionët e Premier League janë përmendur si pretendentët më të mirë të Anglisë për yllin e PSG-së Mbappe.

Të dyja AS dhe Sporti kanë pretenduar se Liverpool dhe Real kanë interes për Mbappe. Ndërsa Liverpool thuhet se po kërkon të furnizojë furnizuesit Nike për t’i ndihmuar ata të financojnë një lëvizje për Francën përpara.

Flitet për një lëvizje në Anfield për 22-vjeçarin ka qenë bubbling nën sipërfaqe për një kohë. Dhe vlen të përmendet që Jurgen Klopp ka një “linjë të drejtpërdrejtë” me fituesin e Kupës së Botës pasi u përpoq ta nënshkruante atë në 2017.

Sipas Le Parisien, megjithatë, gjigandët francezë kanë vendosur një çmim minimal prej 200 milion € (173 milion £) për lojtarin, pavarësisht se kontrata e tij skadon në Qershor 2022.

Kjo nuk do të ketë larguar shumë klube pas hat-trick-ut të tij verbues kundër Barcelonës në Spanjë në Nou Camp. Një ditë më vonë Haaland goditi një dyshe ndërsa Borussia Dortmund fundosi Sevilla 3-2.

Zidane edhe pse ishte i përqendruar te Mbappe dhe ai bëri një vlerësim lavdërues për lojtarin në frëngjishten e tij amtare.

“Nuk jam i befasuar nga ajo që bëri Mbappé në Camp Nou. Unë u kënaqa me atë që ai arriti sepse ne e njohim njëri-tjetrin, ”tha Mbappe në konferencën për shtyp.

“Siç thashë, ajo që më pëlqen është thjesht të shikoj futboll. Më pëlqen thjesht të shikoj futboll të mirë, lojtarë të mirë në fushë.

“Për pjesën tjetër nuk ka asgjë për të thënë dhe unë do ta them përsëri në frëngjisht në mënyrë që të jetë e qartë për të gjithë, sepse njerëzit thonë ‘ai i thotë në spanjisht por jo në frëngjisht’.

Zidane refuzon të zbulojë Mbappe ose Haaland si të preferuarin e tij

“Gjëja më e rëndësishme për mua është ajo që bëjmë nesër sepse kemi një ndeshje shumë të rëndësishme. Por kjo nuk e parandalon faktin që ne e pamë atë që ndodhi me shumë interes dhe kënaqësi.

“Dy (Mbappe dhe Haaland) lojtarë të jashtëzakonshëm, për tani dhe të ardhmen. Kjo eshte. Nuk do të them se kë preferoj më shumë se tjetri. Të gjithë kanë mendimin e tyre.

“Ata janë lojtarë cilësorë të dy, ashtu si Messi dhe Cristiano,” shtoi Zidane. “Neymar, të gjithë këta lojtarë të klasit botëror, ata janë njësoj si ata.

“Ata janë më të rinj, ata po demonstrojnë se nuk janë vetëm lojtarë për të ardhmen, por lojtarë për të tashmen.”

LEXO MË SHUMË: Interesimi i Liverpool, Tottenham për yllin e Villa shkakton përgjigjen e Dean Smith

Source link

LE PERGJIGJE

T'lutem fut komentin tuaj!
T'lutem fut emrin ketu