Sipas raporteve, Manchester City po përshpejton interesin e tij për sulmuesin e Borussia Dortmund Erling Haaland.

Haaland është një nga sulmuesit më të kërkuar në Evropë për shkak të formës së tij të jashtëzakonshme përpara portës. Dhe në moshën e tij, ai ka potencial të përmirësohet edhe më tej.

Reprezentuesi i Norvegjisë ka shënuar 38 gola në 39 ndeshje për Dortmund që kur u bashkua me ta një vit më parë. 20-vjeçari ka kohë që ka qenë në radarët e një numri klubesh më të mira.

Për shembull, Haaland ishte i lidhur shumë me Manchester United në vitin 2020. Ai zgjodhi Dortmund në vend, por interesi i United nuk është zbehur.

Një raport më parë këtë javë pohoi se Haaland ende zë një vend të lartë në listën e dëshirave të United për fund të sezonit.

Ata përballen me konkurrencë, nga Real Madrid – i cili mund të mos jetë në gjendje ta përballojë atë këtë vit – dhe dy rivalë të Premier League.

Haaland është një objektiv kryesor për Chelsea, të cilët do të kenë shansin të formojnë skuadrën e tyre në imazhin e trajnerit të ri Thomas Tuchel në verë.

Por ai gjithashtu kërkohet nga Man City, i cili po kërkon një pasardhës të Sergio Aguero.

Aguero është jashtë kontratës në fund të sezonit dhe ka luftuar me dëmtime në muajt e fundit. Mbetet të shihet nëse ai do të nënshkruajë një zgjatje të marrëveshjes së tij aktuale. Por edhe nëse ai e bën, City mund të sjellë konkurrencë më të re.

Haaland është mirë në mendjen e tyre, dhe sipas Pasqyra e përditshme, Qyteti po bëhet gati të bëjë një ofertë në verë.

Raporti pretendon se City ka ndarë 100 milion £ për një ofertë për sulmuesin e lindur në Leeds.

Kjo është më shumë sesa do të duhet të paguanin nëse do të prisnin deri në vitin 2022, kur do të ketë një klauzolë lirimi prej 68 milion £ aktive në kontratën e tij. Por drejtuesit e Premier League duan të vjedhin një marshim në garë.

Qyteti është gjithashtu i gatshëm t’i ofrojë Haaland një pagë me vlerë 400,000 £ në javë.


Abonohuni falas në gazetën ditore të TEAMtalk


Fitimi i titullit për të bindur Haaland?

Për më tepër, një raport i veçantë nga Daily Star sugjeron që City ka besim se ata mund të bindin Haaland të bashkohet nëse fitojnë kampionatin.

City aktualisht është në krye të tabelës me tre pikë pas 21 ndeshjesh – dhe ata ende kanë një lojë në dorë ndaj konkurrentëve të tyre më të afërt.

Nëse ata mund të mbajnë shtytjen e tyre për titull, kjo do t’u japë atyre një faktor shtesë për të bindur Haaland.

Shefi i qytetit Pep Guardiola u sigurua se do të mbështetej në tregun e transferimeve përpara se të nënshkruante një kontratë të re vitin e kaluar. Ai mund të shihte provën e kësaj në verë.

LEXO MË SHUMË: Haaland Snr ka ndër mend transferimin e Manchester United

Source link

LE PERGJIGJE

T'lutem fut komentin tuaj!
T'lutem fut emrin ketu