Ndeshja e Tottenham me Chelsea të enjten në mbrëmje kishte të gjithë përbërësit për t’i kthyer punët në klub toksike.

Një humbje ndaj Liverpool, një Liverpool i varfëruar rëndë, i cili shikonte atje për marrjen, ishte i dëmshëm për tifozët. Vendimet taktike që u morën gjatë humbjes duket se dëmtonin shanset e Spurs për të marrë diçka nga loja pasi kishin zvarritur tashmë 1-0.

Por të Kuqtë mbeten Premier League kampionë, një ekip ende i mbushur me cilësi të yjeve, kështu që ndërsa humbja u takua me cicërimat dhe memet e pashmangshme ‘Dr Tottenham’ dhe ‘Spursy’, ishte disi e kuptueshme, veçanërisht me Harry Kane që u dëmtua.

Pastaj erdhi udhëtimi në Brighton. Një sulm absolut i një paraqitjeje erdhi në bregdetin e jugut ndërsa skuadra e Jose Mourinho u rrëzua 1-0 me pak luftë dhe mezi ndonjë goditje në portë.

Thjesht nuk kishte asnjë model Tottenhamlojë. Asnjë plan sulmues. Asnjë kohezion nuk shkon përpara. Asgjë Zilch. Nada

Jorginho, Hugo Lloris
Jorginho shënoi fituesin të enjten | Pishinë / Getty Images

Humbja në AMEX bëri më shumë për të ndarë fanbase se çdo humbje tjetër nën Mourinho para të enjtes, dhe është e lehtë të kuptohet pse. Ka kaluar mbi një vit që kur menaxheri u soll si zëvendësues i Mauricio Pochettino, dhe ata duken po aq të brishtë dhe të paorganizuar.

Stilistikisht, është shumë më e vështirë për të parë, gjithashtu. Dhe ishte saktësisht e njëjta natën e së enjtes.

Sigurisht, ka disa gjëra që një menaxher nuk mund t’i rregullojë. Njëri prej tyre, duke qenë gabimet e vazhdueshme mbrojtëse, ata që ndodhen në anën e pasme bëjnë pa pushim. Mourinho bëri një bast të madh në Eric Dier që ishte qendërmbrojtësi i tij i besueshëm, por lojtari anglez ka goditur nën presion herë pas here. Kjo ndodhi në disfatën ndaj Chelsea të enjten në mbrëmje, i treti për Tottenham me radhë, kur ai ra në dysheme kur u përpoq të zgjidhte Timo Werner, duke tundur këmbën dhe duke kapur gjermanin me kafshimin e pestë të pyetjes.

Timo Werner, Eric Dier
Dier u ngatërrua tmerrësisht me Werner për penalltinë | Clive Rose / Getty Images

Ekziston një çështje menaxheri dhe një skuadër, dhe të dy kanë nevojë për adresim më shpejt sesa më vonë.

Pochettino dikur foli për nevojën e një rindërtimi të dhimbshëm, por për një larmi arsyesh nuk iu dha një e tillë. Pastaj kur skuadra mbaroi me fryrje dhe rezultatet e mrekullisë filluan të pakësoheshin gjatë gjithë vitit 2019, ai u shkarkua.

Fatkeqësisht, megjithëse disa lojtarë të shkëlqyeshëm mund të kenë qenë shërbëtorë të klubit, gabimet e vazhdueshme dhe aftësia e kufizuar nuk janë më në përdorim ose përfitim për një institucion që kërkon të vendoset me të vërtetë si një prani elitare në qarkun Evropian.

Ata nuk mund t’i shërbejnë qëllimit “rri duarkryq” dhe Mourinho dëshiron të ketë ndonjë efekt të mirë tani që skuadrat i kanë kërkuar ata. Mourinho nuk është një menaxher i rindërtimit, prandaj shtron pyetjen pse iu dha atij mundësia në radhë të parë.

Chelsea bëri minimumin absolut që u duhej të enjten mbrëma për të marrë të tre pikët. Ata u dhanë një shaka me një penallti nga Dier, Jorginho e goditi atë dhe nga ajo pikë shumica e tifozëve të Spurs u dorëhoqën për të mposhtur.

Një çift i lojtarëve të Tottenham do të vijnë me tropot e zakonshme “ne duhet të rigrupohen” dhe ne do të shohim nëse Mourinho gërmon ndonjë nga skuadra e tij.

Pavarësisht, është e qartë që një kalbje masive është vendosur në Tottenham dhe është koha që ata që janë përgjegjës të fillojnë të identifikojnë drurin e vdekur dhe ta pastrojnë atë. Mourinho mund të imagjinojë sfidën e ndërtimit të skuadrës përsëri në një që mund të konkurrojë qartë, por e gjithë situata duket se është bërë shumë e thartë për të qenë e rikuperueshme. Daniel Levy është qartë në frikë nga ish-shefi i Chelsea dhe Real Madrid, por Spurs kanë humbur ato sezone të mira midis 2015 dhe 2019 duke mos marrë vendimet e sakta në nivelin më të lartë.

Në vend të kësaj, ata janë në rrezik serioz për të humbur kulmin e një lojtari si Kane, një nga më të mëdhenjtë e klubit që humbi të enjten mbrëma për shkak të kyçeve të këmbëve dhe Son Heung-min, i cili duket i humbur pa partnerin e tij të grevës.

E enjtja natë gjithmonë kishte potencialin për tu shëmtuar dhe sigurisht që edhe ndodhi. A janë tifozët e Tottenham të ngazëllyer për të parë anët e tyre të cilët nuk mund të ndërtojnë ndonjë lojë efektive sulmuese në fytyrën e tretë finale të West Brom të Sam Allardyce të Dielën? Ndoshta jo, jo. Dhe ky mund të jetë mendimi më mallkues nga të gjithë.

Për më shumë nga Jude Summerfield, ndiqeni atë Cicëroj!

Source link

LE PERGJIGJE

T'lutem fut komentin tuaj!
T'lutem fut emrin ketu