‘Nuk ka mbaruar’ derisa zonja e shëndoshë të këndojë ‘është një frazë që tifozët e Manchester United u përdorën shumë gjatë mbretërimit të pabesueshëm 26-vjeçar të Sir Alex Ferguson.

Thjesht thjesht, ju kurrë nuk mund të shkruani një skuadër të Fergusonit. Pjesë e asaj që e bëri atë dhe skuadrat e tij kaq të shkëlqyera ishte ndjenja e pranishme gjithnjë se Djajtë e Kuq gjithmonë mund të fitonin, edhe nëse gjërat nuk po shkonin siç duhet.

Dhe ndërsa ata nuk ishin të pathyeshëm deri në fund – tifozët nuk kanë nevojë të kujtojnë atë goditje 6-1 ndaj Cityt ose golin e fundit të Sergio Aguero, fituesin e titullit në 2012 – ishte një qëndrim që ishte gjithmonë aty, por u zhduk me shpejtësi me pensionin e tij.

Sir Alex Ferguson
Dinastitë si Ferguson janë thjesht të padëgjuara në futboll në ditët e sotme | Robbie Jay Barratt – AMA / Getty Images

Në vitet që nga, Të bashkuar janë zhvendosur në një anë të privuar nga një identitet ose udhëheqje e mirëfilltë dhe nuk kanë pasur një menaxher në vend që të ketë qenë në gjendje të marrë më të mirën nga skuadra e tyre. Kur Ole Gunnar Solskjaer – një njeri, përvoja e tij e mëparshme menaxheriale në Premier League, duke parë Cardiff-in të rënë në 2014 – u ngarkua me zëvendësimin e Jose Mourinho, gjërat u ndien seriozisht të dëshpëruara.

Ishte një bixhoz masiv, por është gjithashtu një që po paguan vazhdimisht, megjithëse me disa gunga gjatë rrugës.

Që nga marrja e detyrës, Solskjaer ka injektuar një jetë aq të nevojshme përsëri në një skuadër të United që ishte zhytur në skenë nga lojtarë që nuk ishin mjaft të mirë, ata që nuk ishin në klub për arsyet e duhura dhe ata që kishin nevojë për një dorë shtesë për të hidhni hapin tjetër. Ai nuk është i përsosur, por ai i ka kaluar klubit një rrugë të gjatë që nga dhjetori 2018 në atë që ka qenë periudha e tyre më progresive që nga pensionimi i Ferguson.

Ndryshimi i parë ishte një ndryshim tjetër i identitetit. United hodhi dhe u kthye midis taktikave të vjetruara të Louis van Gaal për të gjitha taktikat mbrojtëse të Mourinhos, dhe çfarëdo që të ishte që David Moyes dëshironte të provonte dhe të bënte përsëri. Hapat e parë të Solskjaer kanë qenë që ta bëjnë anën përsëri emocionuese; i patrembur dhe i pamëshirshëm në sulm, gjithmonë duke parë të aftë për të shënuar një gol. Duke vepruar kështu, po përfiton më së miri nga Marcus Rashford dhe Anthony Martial.

Paris Saint-Germain v Manchester United: Grupi H - Liga e Kampionëve UEFA
Shumë lojtarë po provojnë veten e tyre nën Solskjaer | Xavier Laine / Getty Images

Ndryshimi në identitet nuk mund të ndodhte pa lojtarë të rinj. Solskjaer ka qenë më i suksesshmi nga ata që janë përpjekur të pastrojnë drurin e vdekur dhe të sjellin lojtarë për të gjetur sukses si rezultat. Zhduken pagat e Alexis Sanchez, ndërsa Romelu Lukaku, Chris Smalling, Marouane Fellaini dhe shumë të tjerë gjithashtu kanë parë derën e daljes që nga ardhja e tij.

It’sshtë një klishe e mbipërdorur për të folur për një ‘identitet’ por kjo është pikërisht ajo që Norvegjezi ka rivendosur. Padyshim që zona më e fortë e lojës së tij është menaxhimi i tij dhe menaxhimi për të marrë lojtarë kryesorë në krah – si Paul Pogba – ka bërë një rrugë të gjatë për ta bërë të gjithë skuadrën të blinte në një filozofi dhe më në fund të luante për distinktivin.

Thisshtë kjo ndryshim i mentalitetit që është ajo që po ndihmon Djajtë e Kuq të përparojnë ashtu siç janë. Sigurisht, nënshkrimet si Bruno Fernandes janë gjithashtu çelësi i suksesit, por ai përsëri i përshtatet faturave në atë që Solskjaer kërkon në një lojtar të United; i uritur, autoritar dhe i shkëlqyeshëm në sulm. Fallingshtë duke rënë në vend këtë sezon dhe kjo është arsyeja pse United e gjen veten në krye të Premier League në gjysmën e fazës, duke përfituar nga një fushatë ku rivalët e tyre nuk janë më të fortët.

Fitorja kundër Fulham ishte ndeshja e 17-të radhazi e klubit Premier League pa humbje, duke barazuar një rekord të vendosur nga Ferguson’s United në sezonin e tyre trefishtë 1998/99. Fitorja 2-1 gjithashtu i bëri ato shtatë ndeshje jashtë nga 10 ku Djajtë e Kuq janë kthyer nga prapa për të fituar – një rekord i Premier League.

Ndërsa ekziston një element shqetësues për një statistikë të tillë – askush nuk dëshiron të ndjekë një lojë, dhe të jesh në kontroll është gjithmonë skenari ideal – kjo tregon se sa rezistencë dhe besim ka në skuadër, për herë të parë në vite .

Paul Pogba, Bruno Fernandes, Fred, Edinson Cavani
Pogba shënoi një fitues të pabesueshëm kundër Fulham në një tjetër performancë të mirë | Pishinë / Getty Images

United papritmas duket i aftë të kthejë lojërat në kokë në çdo moment dhe të fitojë kur patate të skuqura të bien. Ndërsa performanca e tyre në Craven Cottage nuk ishte aspak e keqe, të marrësh fitore nga lojëra ku nuk performon veçanërisht mirë është gjithmonë një pozitive dhe diçka që skuadra e Solskjaer ka bërë.

Në asnjë mënyrë nuk janë artikulli i përfunduar, as nuk e kanë konfirmuar veten si favorit për të hequr artikullin Premier League eja maj, por ata po bëjnë hapa seriozë drejt kësaj për herë të parë përgjithmonë me Solskjaer në krye. United më në fund po përparon, dhe ndërsa hapat e ardhshëm janë jetikë, më në fund po bëhet një gëzim për tifozët që t’i shikojnë edhe një herë.

Për më shumë nga Mitch Wilks, ndiqeni atë Cicëroj!

Source link

LE PERGJIGJE

T'lutem fut komentin tuaj!
T'lutem fut emrin ketu