Ole Gunnar Solskjaer e përshkroi Scott McTominay si një “përbindësh fizik” pasi ai shënoi një rekord thyer gjatë fitores së Manchester United 6-2 ndaj Leeds.

McTominay u bë lojtari i parë në histori që shënoi dy gola në tre minutat e para të një ndeshje të Premier League, duke shënuar dy goditje të shkëlqyera kundër bardhezinjve për t’i dhënë Djajve të Kuq një fillim në ëndërr.

E para e tij ishte një goditje me shigjeta nga jashtë zonës pas 67 sekondash dhe ai shpejt çau në shtëpi një tjetër për të rritur United 2-0 pas një pune të mirë nga Anthony Martial.

Një mbajtëse e Bruno Fernandes, si dhe gola nga Victor Lindelof dhe Daniel James, ndihmuan United të shpërbëjë anën e Marcelo Bielsa, por Solskjaer ishte i shpejtë për të njohur pas lojës ndikimin që McTominay kishte bërë.

“Scott ishte një sulmues si fëmijë – ai është një përbindësh fizik,” tha Solskjaer për BBC Radio 5Live (përmes Qëllimi) “Ai mund të fitojë në ajër, ai fiton takime, por ai është aq i fortë dhe gjithashtu është i shpejtë. Ai thjesht vrapoi në hapësirën që shpresonim se do të merrte dhe ishte punë e mirë nga lojtarët e tjerë për të krijuar hapësirë ​​dhe përfundime të mira .

“Unë duhet ta ndaloj Scott që ta bëjë atë ndonjëherë – ai është një mesfushor sulmues nga natyra. Por kur e sheh hapësirën para tij, pse ta ndalosh? Por ai është i shkëlqyeshëm në mbrojtjen e katër të pasmeve të tij.”

Norvegjezi gjithashtu preku rëndësinë e James tyl tij Premier League goli i parë që nga gushti i vitit 2019, në atë që ishte vetëm paraqitja e tij e shtatë e sezonit.

Daniel James, Ezgjan Alioski
James iu dha një fillim i rrallë | Clive Brunskill / Getty Images

“Goli do t’i japë Dan James shumë besim gjithashtu,” shtoi Solskjaer. “Ai ka qenë duke i kërkuar kohën e tij, duke qenë i durueshëm, duke punuar shumë dhe ai është akoma i aftë si një shuplakë dhe unë isha shumë, shumë i kënaqur për të.”

Goli i James kundër Leeds vjen mes spekulimeve të rinovuara se ai do të kërkojë një lëvizje huaje larg Old Trafford në janar, megjithëse raporte të reja pretendojnë se ai është i prirur të qëndroni dhe luftoni për vendin e tij.

Source link

LE PERGJIGJE

T'lutem fut komentin tuaj!
T'lutem fut emrin ketu