Kur topi u ngrit në ajër dhe kërcënoi të binte midis sulmuesit të Aston Villa dhe portierit të Newcastle United, ju thjesht e dinit se do të ishte vetëm një fitues.

Ollie Watkins u hodh lart, vuri trupin në vijë dhe u hodh drejt topit. Relievi në fytyrën e tij i tha të gjitha. 25-vjeçari i dha fund thatësirës së tij me nëntë ndeshje pa një gol dhe kishte heshtur përqindjen e minutave të kritikëve ose dyshuesve që vinin në dyshim kredencialet e tij në Premier League.

Në të vërtetë, ata që kanë vënë në dyshim aftësinë e tij në këtë nivel duhet të kenë qenë thjesht duke hedhur një vështrim mbi statistikat, në vend që të akordoheshin për të kapur Watkins në veprim gjatë 90 minutave të tëra.

Pasi që në të vërtetë ulesh dhe përqendrohesh në atë që sulmuesi sjell në një lojë jashtë fakteve dhe figurave të ftohta, të vështira, shpejt kupton se ai ka lindur për të garuar kundër mbrojtësve në nivelin më të lartë.

Goli i tij i hapjes së mbrëmjes nxori në pah një nga pikat e tij më të mira – instiktin e tij. Watkins mund të nuhasë golat, dhe ai mbetet i gatshëm edhe për kafshatën më të vogël të shpresës se topi mund të bjerë në këmbë. Dhe kur ta bëjë këtë, ai do të jetë në pritje.

Ai moment arriti në 13 minuta, kur ai parashikoi që Fabian Schar mund të humbasë përgjimin e tij, dhe nuhati shansin para se pengesa e gjuajtjes Karl Darlow të kishte kohë për ta rrafshuar atë. Ishte një goditje e guximshme me kokë, por Watkins nuk do të të tregojë se ishte guxim – ai do të të tregojë se ishte instikti i tij.

Pika e dytë e tij kryesore e bisedës arriti menjëherë pas, kur ai demonstroi dy tipare të tjera të tij kryesore: lëvizjen dhe përfundimin klinik. Watkins është një tel i duhur i drejtpërdrejtë, që gumëzhon rreth vijës kundërshtare dhe rrëshqet ndërmjet shënuesve në çdo mundësi të dhënë.

Ai i pëlqen të shkojë në zona të gjera dhe të lëkundet si një fajkon, duke pritur të hidhet poshtë në pre e tij. Dhe ai e bëri pikërisht atë, duke studiuar rrëshqitjen e Jack Grealish në fushë dhe duke parashikuar pasimin e tij vrasës. Watkins u hodh në veprim, duke kaluar topin përmes topit dhe duke rrëshqitur një goditje të përsosur në shtëpi pa asnjë mendim të dytë.

Fatkeqësisht, ai këtë herë kishte kërcyer me armë, por ishte e qartë që besimi po i kalonte nëpër venat.

Në fund të fundit, ishte shkalla e punës dhe aftësia e tij kur nuk po binte në gol ato që u bënë më shumë përshtypje shikuesve – përsëri. Watkins e bëri atë misionin e tij të natës për të terrorizuar dhe ngacmuar çdo qendërmbrojtës, duke dalë në të majtë, të djathtë dhe poshtë në mes pa paralajmërim.

Ai parashikonte që çdo pasim të mbërrinte në rrugën e tij, duke vrapuar në kënde për të marrë këlyshë të gjatë në fushë nga Emi Martinez, dhe duke e nxjerrë topin nga qielli dhe nën magjinë e tij me saktësi vdekjeprurëse. Pastaj, përsëri në gol, ai priste mbështetjen, mbante shënuesin e tij dhe bënte një tjetër vrapim depërtues pas një të leckosur Newcastle mbrojtje.

Vilë ylli e di saktësisht se kur duhet të bëhet i shkurtër, kur të zgjasë vijën e prapme, ose kur të ulë kokën poshtë, të karikojë përpara dhe të tërheqë mjete të dëshpëruara nga mbrojtësit e lodhshëm.

Ollie Watkins
I preferuari i një shoku ekipi | Pishinë / Getty Images

Watkins di si të bëjë që çdo qendërmbrojtës të mbyllë sytë natën dhe të shohë fytyrën e sulmuesit – ose më saktësisht, të shohë shpinën duke garuar në distancë.

Ndërsa Watkins, ai do të flejë aq mirë sa duhet gjithmonë, i sigurt në dijeninë se shënimi i golave ​​është vetëm një pjesë e stilit të tij të mirë-rrumbullakosur dhe dinamik të lojës. Vlerësojeni atë, Villans, ashtu si edhe shokët e tij të skuadrës.

Source link

LE PERGJIGJE

T'lutem fut komentin tuaj!
T'lutem fut emrin ketu