Ylli Harambee vazhdoi me formën e tij të shkëlqyer pasi ai shënoi për të ndihmuar ekipin e tij të zgjidhte një fitore jetike në kampionat

Ndërkombëtar i Kenias Michael Olunga ishte përsëri në fletën e shënimeve pasi Al Duhail SC siguroi një fitore 2-1 kundër Al Kharaitiyat në një ndeshje të Ligës së Qetarëve të Qatarit të Shtunën.

Duhail ishin skuadra më e mirë në këtë ndeshje të luajtur në Abdullah bin Khalifa Stadium ndërsa ata shënuan dy golat në pjesën e dytë për të arritur numrin e tyre të pikëve në kampionat në 37 dhe për të mbajtur pozicionin e tyre të dytë.

Pas një barazimi 0-0 në pjesën e parë, Mohammed Muntari vendosi Duhail në avantazh në minutën e 69-të dhe me pesë minuta të mbetura në bilbilin përfundimtar, sulmuesi i lartë i Harambee Stars më pas bëri 2-0 për pikët jetike.

Duhail e filloi ndeshjen në një mënyrë sulmuese dhe ishte e qartë se ata donin të gjenin prapa rrjetës herët, por metoda mbrojtëse e ekipit Kharaitiyat nuk u dha lojtarëve të Duhail hapësirë ​​të mjaftueshme për të lëvizur dhe për të ndërtuar sulmet.

Shansi i hapjes së ekipit i ra Edimilson Junior, goditja e të cilit puthi shiritin në minutën e 23-të dhe shansi i dytë i ra Olunga, i cili dërgoi një goditje të fortë që tronditi shtyllën përpara se të dilte për një goditje të golit.

Në pjesën e dytë, Duhail vazhdoi me presionin e tyre sulmues ndërsa Kharitiyat e mbajti të shtrënguar zonën e tyre mbrojtëse duke mbyllur të gjitha hapësirat dhe ata u mbështetën vetëm në kundërsulme për të provuar të trondisnin Duhail.

Në minutën e 69-të, Muntari, i cili sapo hyri në vend të Al-Moez Ali pasi u rikuperua nga një dëmtim dhe bëri skuadrën e ditës së ndeshjes, shënoi golin e parë me kokë, duke përfituar nga krosimi që mori nga Eduardo Dudu për të vendosur topin. në pjesën e pasme të rrjetës.

Olunga më pas kapi të dytin në minutën e 85-të, duke përfituar nga një goditje këndi e ekzekutuar nga Dudu, për t’u ngritur mbi mbrojtësit e Kharaitiyat dhe për të rrahur portierin Say Eliethy me një goditje të fortë me kokë.

Duhail vazhdoi të sulmonte në minutat e mbetura për një gol të tretë, por Kharaitiyat mbeti i shtrënguar në pjesën e pasme që loja të përfundonte 2-0.

Olunga, i cili nënshkroi për Duhail nga skuadra japoneze Kashiwa Reysol, e kishte ndihmuar ekipin të arrinte çerekfinalet e Kupës Emir pasi ata mundën Al-Shamal 2-0 të martën e kaluar në stadiumin Suheim bin Hamad.

Gjatë ndeshjes së Kupës, Olunga vendosi Duhail në avantazh në minutën e 45-të para se Abdullah Al-Ahrak të kapte golin e dytë në minutën e 84-të.

Duhail tani është 10 pikë prapa Al Sadd dhe do të përballet me Al-Sailiya në një ndeshje tjetër të kampionatit më 11 mars.Source link

LE PERGJIGJE

T'lutem fut komentin tuaj!
T'lutem fut emrin ketu