Reprezentuesi Kamerun u pezullua pasi dështoi në një test doping dhe shokët e tij të skuadrës janë rreshtuar me të në kohën e tij të vështirë

Sebastien Haller udhëhoqi lojtarët e Ajax për të mbështetur portierin e ndaluar Andre Onana para dhe pas ndeshjes së tyre çerekfinale të Kupës KNVB kundër PSV Eindhoven të Mërkurën.

Reprezentuesi i Kamerunit po vuan një pezullim një vjeçar pasi dështoi në një test doping por ndaluesi i gjuajtjeve ka premtuar të apelojë vendimin në Gjykatën e Arbitrazhit për Sport.

Para ndeshjes së PSV në Johan Cruyff Arena, lojtarët e Ajax veshin bluza që mbajnë emrin dhe numrin e Onana.

Haller shënoi dy herë në takim për të ndihmuar Bijtë e Gods të siguronin të tre pikët dhe të kalonin në raundin tjetër të garës.

Reprezentuesi i Bregut të Fildishtë shpreson që sanksioni i 24-vjeçarit të reduktohet dhe shprehu mbështetjen e tij për portierin.

“Somethingshtë diçka vërtet e vështirë të pranohet si një futbollist kur njerëzit të ndalojnë të luash futboll për një vit,” i tha Haller kanaleve mediatike të Ajax-it, sipas BBC Sport.

“Isshtë e vështirë për të, familjen e tij, për të gjithë rreth klubit – kështu që, natyrisht, ne do ta mbështesim atë gjatë kësaj gjëje – dhe shpresojmë që ata të [reduce] sanksioni “.

Menaxheri i Ajax Erik ten Hag gjithashtu ka shprehur pakënaqësinë e tij me ndalimin e dhënë Onana dhe zbuloi se klubi do të qëndrojë pranë tij gjatë kësaj kohe të vështirë.

“Awshtë e tmerrshme ajo që ai duhet të kalojë. Ne na vjen keq për të, dhe ne e simpatizojmë atë dhe duam t’i japim atij mbështetje,” tha Hag për ESPN.

“Edhe nëse ai bën një gabim, ti përsëri mund ta mbështesësh atë. Lëre atë që është pa mëkat të hedhë gurin e parë. Ne e duam atë dhe ai është ende pjesë e dhomës së zhveshjes.

“Duhet të ketë motivim shtesë për të sjellë trofe, sepse ai ka një pjesë të madhe në marrjen tonë deri këtu.”

Onana ka qenë një interpretues i qëndrueshëm për Sons of the Gods që nga promovimi i tij në ekipin e parë në 2016.

Portieri ka bërë më shumë se 150 paraqitje në të gjitha garat, duke i ndihmuar ata të fitojnë një numër dafinash përfshirë titullin Eredivisie.

Onana ka luajtur 26 ndeshje në fushatën aktuale, duke mbajtur nëntë fletë të pastra, mes shfaqjeve të tjera verbuese.Source link

LE PERGJIGJE

T'lutem fut komentin tuaj!
T'lutem fut emrin ketu