Shefi i Njëmbëdhjetë Çudirave ndan mendimet e tij mbi pushimin nga puna të një njeriu të cilin ai e ka lënë të zëvendësohet

Asante Kotoko-biseduar Shefi i Njëmbëdhjetë Mrekullive Ignatius Osei Fosu beson se Porcupine Warriors nuk morën vendimin më të mirë për lehtësimin e Maxwell Konadu nga posti si kryetrajner i klubit.

Ish-ndihmës trajnerit iu dha fillimi javën e kaluar pasi Kotoko pësoi një humbje në shtëpi me Olimpiadën e Madhe në 1-0 Gana Premier League (GPL)

Osei Fosu është ndër pretendentët kryesorë për të zëvendësuar Kotoko, sipas raporteve të medias, të përmendura së bashku me ish-trajnerin e Ganës U23 Ibrahim Tanko.

“Nga një perspektivë futbolli, shkarkimi i Maxwell Konadu ishte një vendim i padrejtë nga menaxhmenti,” i tha shefi i Njëmbëdhjetë Mrekullive FM i pastër.

“Maxwell ishte një startues i ngadaltë edhe kur Kotoko fitoi kampionatin. Ai gati sa fitoi në Berekum vetëm për atë goditje të lirë të minutës së fundit, një terren që ata nuk e fitojnë.

“Skuadra gjithashtu duket e re në krahasim me atë të sezonit të kaluar.”

Humbja ndaj Olimpiadës ishte humbja e parë e Kotoko në këtë sezon.

“Problemi me ekipin Kotoko ka të bëjë me mesfushën. Ne duhet të kemi kohë për trajnerë në mënyrë që ata të mund të ndërtojnë ekipet e tyre. Ndërtimi i skuadrës kërkon kohë dhe administratorët e klubit duhet të jenë të duruar,” ish-mbrojtësi i Kotoko, Frimpong Manso, i cili më vonë trajner i klubit pas karrierës së tij të luajtur, tha me heret per pushimin nga puna te Konadu.

“Gjashtëmbëdhjetë lojtarë arritën këtë sezon në Kotoko dhe duhet kohë që lojtarët të luajnë së bashku si njësi. Shikoni nga erdhën disa nga lojtarët për t’u bashkuar me ekipin.

“Braziliani dhe disa prej tyre nga Evropa gjithashtu kishin nevojë për kohë për të marrë palestër sepse nuk po luanin. Disa lojtarë të vjetër në ekip sezonin e kaluar gjithashtu u larguan pas skadimit të kontratës së tyre. Faktorët janë shumë.

“Nëse do të kishin durim do të kishte qenë më mirë. Tani problemi do të zgjasë sepse trajneri i ri tani do të duhet të përshtatet me lojtarët [and] gjithashtu sjell lojtarët e tij “.

Ndihmës traineri i Kotoko Johnson Smith është kërkuar që të marrë drejtimin e klubit ndërkohë në mes të kërkimit të një shefi thelbësor.

Luftëtarët Porcupine do të presin Al Hilal të Sudanit në një Caf Liga e Kampioneve Raundi i parë, ndeshja e parë e Mërkurën.Source link

LE PERGJIGJE

T'lutem fut komentin tuaj!
T'lutem fut emrin ketu