Reprezentuesi nigerian shënoi golin e saj të shtatë të sezonit për të ndihmuar katalanasit të zgjasin ndeshjen e tyre të pamposhtur kundër Sevilla

Asisat Oshoala shënoi dhe dha dy asistime Barcelona i thërrmuar Sevilla 6-0 në të Shtunën në ndeshjen Spanjolle Primera Iberdrola Spanjolle në Estadi Johan Cruyff.

Nigeria ndërkombëtares iu dha një shans për të shtuar gjashtë golat e saj në fushatën aktuale dhe shfrytëzoi maksimalisht mundësinë për të ndihmuar katalanasit të sigurojnë fitoren e tyre të nëntë radhazi.

Në këmbë të një 4-1 Liga e Kampioneve të fitojë në shtëpi mbi PSV, Barcelona vazhdoi drejtimin e mirë ndërsa Caroline Graham Hansen ndihmoi Alexia Putellas për të hapur rezultatin në minutën e 11: të.

Shtatë minuta më vonë, mbrojtësi i Sevilla i dha Barcelona një goditje dënimi dhe Jenni Hermoso shndërroi në golin e dytë të lojës.

Në prag të pjesës së parë, lojtari i pamëshirshëm mori pjesën e tretë të ndeshjes kur Hermoso vendosi Hansen për të rritur avantazhin e tyre.

Pas pushimit, trajneri Lluís Cortes solli Oshoala si një zëvendësim për Hansen dhe ajo bëri një prezantim të dobishëm kur gjuajti në shtëpi me ndihmën e Hermoso në minutën e 67-të.

Ylli i Super Falcons grushtoi zëvendësimin Aitana Bonmati për një të pestën e takimit gjashtë minuta më vonë për Barcelona para se të dy të kombinoheshin mirë përsëri për të nënshkruar një fitore të madhe 15 minuta nga koha e plotë.

Me fitoren, Barcelona rimori vendin e parë në diferencën e golave, pasi barazoi 27 pikë me Tenerife i cili e la atë vonë për të dorëzuar epërsinë e tyre për një barazim 1-1 në shtëpi kundër Sportive Huelva.

Oshoala paraqiti 44 minutat e fundit të lojës dhe tani ka shënuar shtatë gola dhe ka dhënë dy asistime në nëntë ndeshje këtë term.

Për Sevilla, Nigeria Toni Payne dhe Namibia Zenatha Coleman ishin në veprim përkatësisht për 44 dhe 58 minuta, por nuk mundën të shpëtonin ekipin e Cristian Toro nga humbja e tyre e gjashtë e sezonit.

Në ndeshjet e tyre të fundit të vitit 2020, Barcelona do të udhëtojë për tu ndeshur me Deportivo La Coruna, ndërsa Sevilla pret Tenerife më 22 dhjetor.Source link

LE PERGJIGJE

T'lutem fut komentin tuaj!
T'lutem fut emrin ketu