Reprezentuesi i Nigerisë frymëzoi kampionët në fitoren e tyre të 13-të të sezonit në Estadi Johan Cruyff

Asisat Oshoala shënoi formatin e katërt të sezonit për të ndihmuar Barcelonën të sigurojë një fitore 4-1 ndaj Real Madrid në ndeshjen e Dielën Spanjolle Primera Iberdrola.

Reprezentuesi nigerian ka qenë në një formë marramendëse për ekipin e Lluis Cortez këtë sezon dhe vazhdoi garën e saj kundër Realit.

Oshoala iu dha fillimi i saj i tetë në kampionat, duke kryesuar sulmin dhe shfrytëzoi shanset për të rritur numrin e sezonit.

Pas një sulmi 4-1 në një El Clasico të parë ndonjëherë tetorin e kaluar, nikoqirët synuan një dyfishim të kampionatit ndaj Real Madrid ndërsa Jenni Hermoso ndihmoi Alexia Putellas për të fituar epërsinë në minutën e 14-të.

Pas asistimit të saj, sulmuesi spanjoll Hermoso bëri një fund të shkëlqyeshëm për të dyfishuar epërsinë e Barcelonës nëntë minuta më vonë.

Mikpritësit vazhduan kërkimin e tyre për më shumë gola ndërsa Caroline Graham Hansen ngacmoi Nigerian brenda kutisë me gjashtë oborr për një goditje të lehtë për një të tretën e ditës tetë minuta nga pushimi.

Pas pushimit, Barcelona vazhdoi nga aty ku u ndal në pjesën e parë të tyre ndërsa Oshoala kapi mbajtësen e saj dhe një të katërtën e ndeshjes.

Real Madrid pësoi një pengesë të madhe në takim kur u zvogëlua në 10-lojtar pasi portieri María Rodriguez kapi topin jashtë kutisë së 18-oborrit në minutën e 72-të.

Vizitorëve iu dha një penallti pasi Mapi Leon u përjashtua për një sfidë të dobët brenda zonës dhe Olga Carmona u kthye nga vendi nëntë minuta nga koha e plotë për golin e tyre të ngushëllimit.

Oshoala zgjati gjatë gjithë kohës së takimit dhe tani ka shënuar 13 gola dhe ka siguruar dy asistime në 13 ndeshje kampionati për ekipin e Cortes këtë sezon.

Rezultati e zhvendos Barcelonën me pesë pikë larg në krye të tabelës, me 39 pikë nga 13 ndeshje dhe ata do të shikojnë fitoren e tyre të 14-të radhazi të fushatës në Levante më 3 shkurt.Source link

LE PERGJIGJE

T'lutem fut komentin tuaj!
T'lutem fut emrin ketu