Ylli i Super Falcons ka përfunduar kthimin e saj në anën spanjolle Primera Iberdrola për pjesën e mbetur të sezonit

Skuadra spanjolle Primera Iberdrola e Madrid CFF ka përfunduar nënshkrimin e Osinachi Ohale për pjesën tjetër të sezonit 2020-21, Qëllimi mund të konfirmojë.

Para tani, Nigeria ndërkombëtare kishte shkëlqyer më parë në futbollin spanjoll gjatë magjisë së saj një vjeçare me CD Tacon [currently Real Madrid], duke u paraqitur në 15 ndeshje dhe shënoi dy herë.

Pavarësisht se kishin gjashtë muaj nga kontrata e saj një vjeçare me AS Romë, mbrojtësi pranoi të ndahej me klubin italian pasi luajti vetëm tre herë dhe shënoi një herë për ekipin e Elizabetta Bavagnoli.

Pasi u bashkua me ekipin me bazë në Madrid, 29-vjeçari tani është gjithashtu përsëri në kryeqytetin spanjoll dhe do të qëndrojë me Matapinoneras deri në fund të verës 2021.

Nënshkrimi i Ohale do të rrisë vijën mbrojtëse të skuadrës së Oscar Fernandez ndërsa ata kërkojnë të ndërtojnë formën e tyre të shkëlqyeshme këtë sezon, duke u ulur në vendin e shtatë me 25 pikë nga 14 ndeshje.

Pas zbulimit të saj, ajo bëhet Nigeria e tretë në klub pas bashkatdhetarëve Chidinma Okeke dhe Rita Chikwelu.

Kjo gjithashtu rrit yjet nigerianë në fluturimin e lartë spanjoll në shtatë, së bashku me EibarBamirësia Adule, Barcelonaështë Asisat Oshoala, Sevillaështë Toni Payne, Atletico Madriddyshja Rasheedat Ajibade dhe CFF e Madridit Chikwelu dhe Okeke.

Para lëvizjes së saj në Madrid CFF, ajo kishte luajtur në skuadrat nigeriane Delta Queens dhe Rivers Angels dhe e ndoqi atë me magjinë e saj të parë profesionale në anën e NWSL Houston Dash në Shtetet e Bashkuara.

Ajo vazhdoi të shijonte stinet me Vittsjo dhe Vaxjo brenda Suedi.

Në nivelin ndërkombëtar, ajo ka ndihmuar Nigerinë në katër tituj të Kupës së Kombeve të Grave Afrikane dhe është paraqitur në tre Kupa Botërore të Grave Fifa me Super Falcons në 26 paraqitjet e saj.

Pas njoftimit të saj, ajo pritet të bëjë debutimin e saj në Madrid kur klubi të marrë përsipër Betis i vërtetë në ndeshjen e tyre të rradhës më 23 janar.

Source link

LE PERGJIGJE

T'lutem fut komentin tuaj!
T'lutem fut emrin ketu