Mesut Ozil i ka ofruar Arsenalit një mënyrë për të paguar shumë më pak nga pagat e tij të mbetura në mënyrë që ta ndihmojë atë të sigurojë një dalje në janar, ka pohuar një raport.

Nga të qenit një favorit i fortë në Emirates, 32-vjeçari tani është suficit ndaj kërkesave. Ai nuk u përfshi në skuadrat e Premier League dhe Europa League për 2020-2021.

Si pasojë, ish-lojtari gjerman nuk ka shkelmuar një top për londinezët e veriut këtë term.

Ish asi i Real Madrid ka qenë lidhur me një dalje këtë muaj. Klubi turk Fenerbahce dhe ekskluziviteti i MLS DC United mendohet të jenë drejto radhën për nënshkrimin e tij.

Sipas kushteve të tij aktuale, Topçinjtë do t’i detyroheshin pjesën tjetër të marrëveshjes së tij prej 350,000 £ në javë, e cila ka ende gjashtë muaj të mbetura. Por Dielli të Dielën kanë sugjeruar që ai do të ishte i lumtur me një kompromis për të lehtësuar një dalje para se të mbyllet dritarja.

Kjo do të nënkuptojë që Arsenali të vazhdojë pagesat e tij javore pasi ai të largohet, por të sigurojë 68,000 reduced të reduktuara në javë. Ata do ta paguanin atë deri në verën e 2023, që do të thotë një kursim prej 1.2 milion £ në muaj për pagën e tij.

Nuk dihet nëse paguesit e Emirates do të argëtojnë një ide të tillë. Sidoqoftë, me fijet e çantave të shtrënguara aktualisht nga pandemia, kjo mund t’u përshtatet të gjitha palëve të interesuara.

Fenerbahce mendohet të jetë destinacioni i tij i preferuar, por ka shumë punë për të bërë për çdo marrëveshje. Në mungesë të kësaj, mund të jetë që mesfushori të bëhet lojtari i fundit mbi moshën 30 vjeç që kryeson shtetin.

Dalja duket e pashmangshme

Mesut Ozil Arsenal TEAMtalk

Do të jetë një ditë e trishtuar për mbështetësit e Arsenalit të shohin Ozil të largohet pas asaj që ai ka kontribuar. Por ngërçi aktual nuk mund të vazhdojë dhe nuk është i shëndetshëm për lojtarin apo klubin.

Pasi u bashkua në shtator 2013, ishte një kohë kur aftësitë e tij të mëndafshta copëtuan mbrojtjen e opozitës. Ndërsa nganjëherë hidhërohej për shkallën e tij të punës jashtë topit, nuk kishte asnjë dyshim për aftësinë e tij për të ecur përpara.

Më shumë ofrues sesa golashënues, ai ende gjeti rrjetën 44 herë në të gjitha garat.

Ai u tërhoq nga futbolli ndërkombëtar në 2018 me 92 paraqitje në emrin e tij, por ende kanë disa vite të mbetura në vend. Megjithatë, nuk do të jetë nën Mikel Arteta, i cili padyshim do të jetë i kënaqur të shohë një fund të sagës.

Pozicioni i menaxherit spanjoll ka qenë nën kërcënim për shkak të rezultateve të mjerueshme. Sidoqoftë, një përmbysje e fundit e fatit ka ndihmuar.

Ozil largimi nga ky muaj do të ishte një bonus dhe vendimi i tij për të hequr kërkesat për paga vetëm ndihmon trashëgiminë e tij të Arsenalit.

LEXO MË SHUMË: Mbrojtësi i Arsenalit hedh poshtë lëvizjen e Italisë

Source link

LE PERGJIGJE

T'lutem fut komentin tuaj!
T'lutem fut emrin ketu