Largohuni nga FA Cup, askush nuk ju pëlqen (edhe nëse do të ishit mjaft argëtues)! Dilni këtu!

Ne fëmijë, natyrisht gara më e vjetër në botë për kupat hodhi disa ndeshje argëtuese gjatë fundjavës, veçanërisht fitorja e Manchester United ndaj Liverpool dhe humbja e Arsenalit në Southampton.

Por hej, ne kemi një garë të hapur dhe emocionuese të titullit Premier League për t’u kthyer në …

Rezultati kryesor nga raundi është udhëtimi i Liverpool në Tottenham të Enjten, megjithëse Manchester United dhe Manchester City do të kërkojnë të largohen nga grupi i ndjekjes me fitore paraprakisht.

Por mjaft nga e gjithë kjo parathënie. Në vend të kësaj, le të 90 minuta ju jap uljen me parashikimin dhe parashikimet e tij për javën e 20-të.

Newcastle vs Leeds

Steve Bruce
Presioni po rritet në Steve Bruce | Clive Brunskill / Getty Images

Në cilën orë fillon? 18:00 (GMT)
Ku po luhet? Parku i Shën Jamesit
Kanal televiziv? BT Sport (MB), fuboTV (SH.B.A.)

Me Frank Lampard që tani është larguar nga posti i tij në Chelsea, Steve Bruce është menaxheri që ndjen presionin më të madh në futboll Premier League.

Magpies kanë humbur gjashtë nga tetë ndeshjet e tyre të fundit në kampionat, duke dështuar të shënojnë në tre të fundit dhe nuk kanë fituar një ndeshje që nga mesi i dhjetorit. Ata janë në rrezik real për t’u tërhequr në një skrap të rënies dhe mund të kenë ndjerë nxehtësinë pak më shumë nëse Fulham do të gjente një ose dy fitues në lojërat bazillion që kanë tërhequr gjatë muajve të fundit.

Ata kanë pak kërcënim për gol për momentin, por e marta sheh nikoqirin e Newcastle Leeds, i cili gjithashtu po lufton, por jo në të njëjtën shkallë.

Skuadra e Marcelo Bielsa ka humbur dy daljet e tyre të fundit në fluturimin e lartë ndaj Tottenham dhe Brighton, duke mos arritur të shënojë në asnjërën nga ato ndeshje.

Pra, një lojë mes dy ekipeve që nuk mund të godasin barndoret tani. Kjo duhet të jetë argëtuese!

Parashikimi: Newcastle 0-1 Leeds

Crystal Palace vs West Ham

David Moyes
“Po, e di, unë jam Ai i Veçantë”. | Julian Finney / Getty Images

Në cilën orë fillon? 18:00 (GMT)
Ku po luhet? Parku Selhurst
Kanal televiziv? BT Sport (MB), Peacock Premium (SH.B.A.)

Ju më së miri nuk po flini në West Ham dhe David Moyes, e dini?

Puna që Skocezi ka bërë që kur u kthye në Stadiumin e Londrës nuk ka qenë asgjë më pak e jashtëzakonshme. Në fakt, ata do të hidhen në katërshen më të mirë me fitore në Selhurst Park, me ekipet përreth tyre që të luajnë më vonë gjatë javës.

Michail Antonio ka shënuar dy herë në dy ndeshjet e tij të fundit, me ekipin e tij të pamposhtur që nga humbja 3-0 në Chelsea në mes të dhjetorit.

Pallatet janë pak a shumë aty ku do të prisnit të ishin në të 13-tën, megjithëse një zhvillim i tmerrshëm i fundit i një fitoreje në tetë ndeshje të ligës ka qenë jashtëzakonisht zhgënjyese për tifozët e Eagles.

Wilfried Zaha pritet të rikuperohet në dëmtim në kohën e duhur për këtë ndeshje, megjithëse spërkatja e tij me pluhurin e yjeve mund të mos jetë e mjaftueshme për të ndaluar anën e Roy Hodgson të rrëshqasë në një humbje tjetër.

Parashikimi: Crystal Palace 1-2 West Ham

Southampton vs Arsenal

Në cilën orë fillon? 20:15 (GMT)
Ku po luhet? Shën Marisë
Kanal televiziv? BT Sport (MB), Peacock Premium (SH.B.A.)

Kemi një rivotim të një prej ndeshjeve të së Shtunës këtu, me Southampton përsëri mikpritës Arsenal pas fitores së tyre në Kupën e FA ndaj Topçinjve.

Pra, çfarë do të jetë ndryshe të martën në mbrëmje? Shumë pak në të vërtetë, disa ndryshime fillestare XI mënjanë.

Mikel Arteta kishte bërë disa ndryshime në ekipin e tij, megjithëse Pierre-Emerick Aubameyang ishte një lëshim i befasishëm dhe mund të mos jetë i disponueshëm për një kohë për shkak të një çështjeje personale të pazbuluar.

Kjo barrë e shënimit të golave ​​do të bjerë si Alexandre Lacazette, Bukayo Saka dhe Emile Smith Rowe nëse ndërkombëtari Gabon nuk është i disponueshëm. Një fitore do t’i vinte ata katër pikë prapa Liverpoolit të katërt, megjithëse Southampton do të ishte edhe më afër katër më të mirëve me një fitore të tyre.

Kjo do të jetë ndeshja e tretë mes këtyre dy skuadrave këtë sezon dhe Topçinjtë ende nuk do të mundin njerëzit e Ralph Hasenhuttl. Ky vrapim mund të vazhdojë këtu, megjithëse mund të shkojnë më mirë sesa në fundjavë.

Parashikimi: Southampton 1-1 Arsenal

West Brom vs Manchester City

Josep Guardiola, Sam Allardyce
Një takim i vërtetë i mendjeve do të ulet të Martën | Chris Brunskill Ltd / Getty Images

Në cilën orë fillon? 20:15 (GMT)
Ku po luhet? Murrizat
Kanal televiziv? BT Sport (MB), fuboTV (SH.B.A.)

Big Sam vs Pep Guardiola. Matchshtë ndeshja menaxheriale që ne të gjithë jemi duke folur për ta parë përsëri.

Do të jetë hera e katërt që ata përballen, me Pep që fiton secilin nga tre të mëparshmit me një rezultat të përgjithshëm 11-1.

Ky ndeshje është mospërputhja e dytë më e madhe e javës së lojës me West Brom 19 dhe City e dyta, megjithëse vizitorët do të jenë pa yllin Kevin De Bruyne. Kjo do të jetë një nxitje për Baggies, të cilët shënuan një fitore mbresëlënëse ndaj Wolves para se të humbnin në West Ham, por ky do të jetë një hap shumë larg.

Një shqetësim do të ishte i shkëlqyeshëm për nivelet e eksitimit si në garën për titull ashtu edhe në skrapin e rënies, por duket jashtëzakonisht e pamundur.

Parashikimi: West Brom 0-3 Manchester City

Burnley vs Aston Villa

Ashley Barnes, Josh Brownhill, Dwight McNeil
Nuk ishte asgjë më shumë se një gol tjetër për Ashley Barnes në Anfield | Pishinë / Getty Images

Në cilën orë fillon? 18:00 (GMT)
Ku po luhet? Terren Moor
Kanal televiziv? BT Sport (MB), Peacock Premium (SH.B.A.)

Kështu që, gjërat po përkeqësoheshin në Liverpool, por a mendonte ndokush që Burnley do të ishte skuadra për t’i dhënë fund rekordit të Anfield?

Ishte një rezultat i shkëlqyeshëm për ekipin e Sean Dyche, i cili u zhvillua shkëlqyeshëm në mbrojtje para se të godiste një penallti në fund të pjesës së dytë, i ftohtë i dërguar nga sulmuesi Ashley Barnes.

Ata e ndoqën atë me një fitore të drejtpërdrejtë 3-0 në Fulham në Kupën e FA, por ka ende punë për të bërë për të lëvizur larg zonës së rënies.

Përndryshe, Aston Villa mund të mbajë lidhje me palët brenda dhe rreth katër më të mirëve me një fitore. Villans kanë ende dy ndeshje në dorë dhe e bënë punën e lehtë të një skuadre të dobët të Newcastle të Shtunën, Ollie Watkins dhe Bertrand Traore duke marrë golat.

Burnley ka luftuar për kreativitet dhe mund të ketë mungesë klinike, por si mund të shkojmë kundër tyre pasi kemi fituar në Liverpool? Po, do ta quajmë barazim.

Parashikimi: Burnley 1-1 Aston Villa

Chelsea vs Wolves

Në cilën orë fillon? 18:00 (GMT)
Ku po luhet? Ura Stamford
Kanal televiziv? BT Sport (MB), Peacock Premium (SH.B.A.)

Ndoshta do të duhet të marrim djemtë ‘Kudo Mund të Jesh’ për ta ndryshuar atë më sipër, duke dhënë lajmin që ra të hënën. Frank Lampard u dha thasë me Chelsea poshtë në vendin e nëntë, 11 pikë larg ritmit të garës për titull. Thomas Tuchel pritet të marrë përsipër detyrën dhe mund të emërohet në kohë për përplasjen e së mërkurës me Wolves.

Pra, nëse Chelsea papritmas e tërheq atë së bashku dhe mundi Wanderers të Mërkurën, çfarë do të thotë kjo për skuadrën e tyre? Dhe nëse ata ndahen nga vizitorët, çfarë do të thotë kjo për ish-menaxherin e tyre?

Po, është e ndërlikuar të kuptohet, por kjo është Chelsea.

Ujqërit janë në një drejtim të dobët, duke mos arritur të fitojnë asnjë nga gjashtë ndeshjet e tyre të fundit në kampionat, megjithëse ata i kanë shënuar pikët me fitore në Kupën e FA.

Mund të ketë një kërcim të ri menaxher nën Tuchel nëse ai emërohet me kohë, por çështja Stamford Bridge mund të përfundojë me pikët e ndara.

Parashikimi: Chelsea 2-2 Wolves

Brighton vs Fulham

Neal Maupay
Thjesht Neal duke qenë vetë-referencë | Pishinë / Getty Images

Në cilën orë fillon? 19:30 (GMT)
Ku po luhet? AMEX
Kanal televiziv? BT Sport (MB), Peacock Premium (SH.B.A.)

Nuk do të ketë shumë njerëz që nuk janë të një bindjeje të Brightonit ose Fulhamit duke u akorduar në këtë. Ndoshta vetëm për gjysmë ore para lojërave të mëvonshme të mbrëmjes.

Brighton mori një fitore të domosdoshme në Leeds herën e kaluar me mirësjelljen e goditjes së Neal Maupay, ndërsa Fulham humbi ndaj Manchester United pavarësisht një shfaqjeje të ndezur.

Skuadra e Scott Parker ka luftuar jashtëzakonisht për të mbajtur veten me një shans për të shmangur rënien, megjithëse ata nuk kanë qenë në gjendje të bëjnë numërimin e pozicioneve të tyre të forcës, duke tërhequr një numër të lojërave të tyre të fundit.

Asnjëra palë nuk është veçanërisht e frytshme, por mund të jetë momenti kur Pulëbardhat i japin fund rekordit të tyre të tmerrshëm në shtëpi dhe rrëmbejnë fitoren e tyre të parë në ligë të sezonit në AMEX.

Parashikimi: Brighton 1-0 Fulham

Everton vs Leicester

Brendan Rodgers, Carlo Ancelotti
Vetëm disa studentë të lojës së bukur | Clive Brunskill / Getty Images

Në cilën orë fillon? 20:15 (GMT)
Ku po luhet? Goodison Park
Kanal televiziv? BT Sport (MB), Peacock Premium (SH.B.A.)

Kjo duhet të jetë një orë me të vërtetë e mirë. Leicester dhe Everton janë të dy të drejtë në garën për titull dhe kanë qenë në një formë të jashtëzakonshme vonë.

Foxes kanë shënuar katër fitore dhe dy barazime që nga humbja e tyre e fundit – një humbje 2-0 në shtëpi ndaj Everton, mjaft qesharakisht. Toffees kanë qenë fitimtarë në pesë nga gjashtë ndeshjet e tyre të fundit dhe kanë shënuar më të mirë shënuesin Dominic Calvert-Lewin pas disa javësh larg lëndimit.

Skuadra e Brendan Rodgers nuk është aq me fat përpara, me vdekjen vdekjeprurëse Jamie Vardy të vendosur për një periudhë mënjanë pasi ish-lojtari anglez kishte ndërhyrë në kirurgji. Ayoze Perez ka të ngjarë të deputizojë, megjithëse Kelechi Iheanacho është gjithashtu një opsion.

James Rodriguez mori disa asistime gjatë fundjavës, ndërsa James Maddison ka qenë në formë të frymëzuar kohët e fundit. Kjo duhet të jetë një çështje zbavitëse, një mikpritës që pret.

Parashikimi: Everton 2-1 Leicester

Manchester United vs Sheffield United

Bruno Fernandes goditi vonë për të ndihmuar United të mundë Liverpoolin
Bruno Fernandes goditi vonë për të ndihmuar United të mundë Liverpool | MARTIN RICKETT / Getty Images

Në cilën orë fillon? 20:15 (GMT)
Ku po luhet? Old Trafford
Kanal televiziv? BT Sport (MB), fuboTV (SH.B.A.)

Mos harroni kur përmendëm mospërputhjen e dytë më të madhe në West Brom vs Manchester City? Epo, kjo është mospërputhja më e madhe, gjithsesi përsa i përket pozicionit të tryezës.

Të bashkuar vazhduan formën e tyre të shkëlqyeshme të kohëve të fundit me një fitore ndaj Liverpool në Kupën FA të Dielën, Bruno Fernandes duke goditur me një goditje të lirë të vonuar për të vulosur një fitore 3-2.

Djajtë e Kuq po rriten në vetëbesim javë pas jave, me humbjen e tyre të fundit në kampionat që vjen në fillim të nëntorit. City mund të ketë një lojë në dorë, por United ka pikët në bord tani.

Sheffield United fitoi fitoren e parë në ligë të sezonit kundër Newcastle disa javë më parë para se të humbte ndaj Tottenham dhe të kalonte Plymouth në Kupën e FA.

Ka shumë për të bërë në pak kohë për ekipin e Chris Wilder, por e Mërkura ndoshta nuk do të rezultojë në një rezultat të favorshëm për Blades.

Parashikimi: Manchester United 3-0 Sheffield United

Tottenham – Liverpool

Loja e fundit e orarit të mesjavës e sheh Tottenham nikoqir Liverpool.

Ndeshja e kundërt në fillim të sezonit siguroi një nga ndeshjet e sezonit pasi goditja e vonë e Roberto Firmino i dha ekipit të Jurgen Klopp një fitore 2-1 në Anfield.

Pasuritë janë acaruar disi javët e fundit për Reds. Ata i vendosën çështjet e tyre të fundit të shënimit të golave ​​në njërën palë në humbjen e Kupës së FA ndaj United, por ata ende kanë problemet e tyre në mbrojtje dhe kanë luftuar kundër skuadrave që qëndrojnë thellë.

Ky është përcaktimi i Tottenhamit të Jose Mourinhos. Ata vështirë se janë në një formë të mahnitshme, por mund të jetë një mjet i përshtatur për kërcënimin kundërsulmues të Harry Kane dhe Son Heung-min.

Parashikimi: Tottenham 2-1 LiverpoolSource link

LE PERGJIGJE

T'lutem fut komentin tuaj!
T'lutem fut emrin ketu