Mezi e mori frymën prapa, apo jo?

Mos u shqetëso, nuk je vetëm – por nuk ka kohë për të përtypur yndyrën e ndeshjeve të mesjavës së Premier League, sepse është drejtpërdrejt në një fundjavë tjetër të lodhshme të veprimit për 18 nga 20 skuadrat në divizion.

Aston Villa dhe Everton do të shikojnë pasi ndeshja e tyre u shty për shkak të një shpërthimi të COVID-19 në Midlanders, por për Liverpool dhe Manchester United është një datë me fatin në Anfield – një datë që është vendosur me sfondin e Ole Gunnar Skuadra e Solskjaer kryeson në tabelën e Premier League për herë të parë në vite.

Një numër skuadrash po luajnë dy herë gjatë javës së lojës 19, por tani për tani, ja Vitet e 90-ta pamje paraprake dhe parashikimet e dozës së parë të lojrave në ofertë.

Ujqërit vs West Brom

Wolverhampton Wanderers v Aston Villa - Premier League
Molineux do të presë ndeshjen e së Dielës | Chloe Knott – Danehouse / Getty Images

Në cilën orë fillon? 12:30 (GMT)
Ku po luhet? Molineux
Kanal televiziv? BT Sport (MB), fuboTV (SH.B.A.)

Aksioni i fundjavës po fillon në Molineux ndërsa West Brom lufton duke udhëtuar te Ujqërit me gojë të ndrojtur me shpresën për të marrë disa pika të mirëpritura në rrugë.

Baggies pritej të mbështeste gjërat nën Sam Allardyce, por mënjanë performancën e ashpër kundër Liverpool, ai ka luftuar për të koordinuar mbrojtjen e tyre si ai ka qenë në gjendje të bëjë kaq shumë herë më parë.

Ujqërit nuk është një vend i lehtë për të shkuar, por me Raul Jimenez në skaj, skuadra e Nuno Espirito Santo nuk janë aq prodhimtare para portës sa dikur dhe, për pasojë, nuk mbajnë të njëjtin faktor frike. Një lojë e ngushtë mund të rezultojë në një pikë largpamëse shumë të nevojshme.

Parashikimi: Ujqërit 1-1 West Brom

Leeds vs Brighton

FBL-ENG-PR-TOTTENHAM-LEEDS
Marcelo Bielsa do të shpresojë për tre pikë ndaj një Brighton | ANDY RAIN / Getty Images

Në cilën orë fillon? 15; 00 (GMT)
Ku po luhet? Rruga Elland
Kanal televiziv? Ngjarja kryesore Sky Sports (MB), fuboTV (SH.B.A.)

Leeds United shënon shumë gola, pranon gola dhe në përgjithësi është shumë argëtuese për t’u parë.

Brighton luan shumë gjëra të mira, duke ledhatuar topin në mënyrë elegante, por ato shpesh lajkatohen për të mashtruar para portës, të dëshmuara nga rekordi i tyre i dëshpëruar i dobët i Premier League me dy fitore në 18 ndeshje. Një performancë e ndjekur në Manchester City ishte mbresëlënëse, por Graham Potter ka nevojë për pikë, jo shfaqje të bukura.

Në Elland Road, ky mund të jetë një hap shumë larg.

Parashikimi: Leeds 3-2 Brighton

West Ham vs Burnley

Chris Wood, Dwight McNeil
Chris Wood ka një rekord të mirë kundër West Ham | Alex Livesey / Getty Images

Në cilën orë fillon? 15; 00 (GMT)
Ku po luhet? Stadiumi i Londrës
Kanal televiziv? Amazon Prime (MB), Peacock Premium (SH.B.A.)

West Ham është në ngritje nën David Moyes, edhe pse ata kanë qenë pa sulmuesin numër një Michail Antonio për një pjesë të sezonit përmes dëmtimit.

Ai është kthyer tani, dhe gjithashtu është një punë e mirë – ndërsa Çekiçët vendosën të sigurojnë Sebastien Haller në luftë në fillim të muajit. Kundërshtarët e West Ham këtë fundjavë janë Burnley, të cilët historikisht u japin pak hidhërim me frontin e tyre aktiv të dy Ashley Barnes dhe Chris Wood.

Kivi pëlqen të shënojë kundër Hammerit dhe mund ta bëjë këtë përsëri në një lojë tjetër të kontestuar fort.

Parashikimi: West Ham 1-1 Burnley

Fulham vs Chelsea

Futbollisti i Anglisë, Frank Lampard (R) është
Frank Lampard dhe Scott Parker janë ish shokë të klubit dhe ekipit ndërkombëtar | IAN KINGTON / Getty Images

Në cilën orë fillon? 17:30 (GMT)
Ku po luhet? Vilë Craven
Kanal televiziv? Ngjarja kryesore Sky Sports (MB), fuboTV (SH.B.A.)

Dorezat do të fiken në Londrën perëndimore të Shtunën në mbrëmje ndërsa Fulham gjithnjë e në përmirësim merr rivalët e lagjeve Chelsea në Vilën Craven.

Skuadra e Scott Parker po luan shumë më mirë vonë, dhe me meritë mori një pikë të Tottenham në mesjavë pasi ra prapa në një gol të Harry Kane. Në të vërtetë, ata ndoshta duhet të kishin të tre pikët.

Chelsea, ndërkohë, po fryn shumë nxehtë dhe të ftohtë dhe mund të duket ose shkëlqyeshëm ose absolutisht e çuditshme nën Frank Lampard. Shefi do të shpresojë që të jetë i fundit ditën e derbit, dhe ai mund të marrë dëshirën e tij.

Parashikimi: Fulham 1-2 Chelsea

Leicester vs Southampton

Leicester City v Wolverhampton Wanderers - Premier League
King Power do të jetë nën dritat kur Leicester pret Southampton | Pishinë / Getty Images

Në cilën orë fillon? 20:00 (GMT)
Ku po luhet? Stadiumi King Power
Kanal televiziv? BT Sport (MB), Peacock Premium (SH.B.A.)

Dy palë estetikisht të këndshme për të parë ndeshjen në ndeshjen e vonë, vonë të shtunën, pasi Leicester mirëpritet Southampton në King Power Stadium.

Çuditërisht, nikoqirët e Brendan Rodgers luajnë shumë më mirë larg mjediseve të njohura, me gjasë sepse Jamie Vardy ende lulëzon në sasinë e shtuar të hapësirës së mbetur në mbrojtje. Kundër Southampton, ai nuk do të marrë shumë nga kjo – dhe në vend të kësaj vizitorët do të kërkojnë të marrin topin sa më shumë që të munden dhe t’i shtyjnë Dhelprat prapa.

Makina për shtypje e vajosur mirë e Ralph Hasenhuttl do të jetë pa Danny Ings megjithëse është testuar pozitiv për COVID-19, dhe kjo mund të rezultojë në një bosh zbavitës.

Parashikimi: Leicester 0-0 Southampton

Sheffield United vs Tottenham

Chris Wilder, Jose Mourinho
Chris Wilder’s Sheffield United mori katër pikë larg Tottenham sezonin e kaluar | Pishinë / Getty Images

Në cilën orë fillon? 14:00 (GMT)
Ku po luhet? Bramall Lane
Kanal televiziv? Ngjarja kryesore Sky Sports (MB), fuboTV (SH.B.A.)

Djemtë e bodrumit Sheffield United morën shenjën herën e fundit kundër Newcastle, në sajë të penalltisë së Billy Sharp të marrë në pjesën e dytë me aftësi.

Blades do të shpresojnë ta mbajnë atë moment në përplasjen e tyre Tottenham, të cilët ata i morën katër pikë sezonit të kaluar në atë që ishte një fushatë vajzash përrallore përsëri në avantazh. Jose Mourinho nuk ka harruar se si skuadra e tij kapitulloi në Bramall Lane sezonin e kaluar, dhe ndreqja e kësaj gabimi është e sigurt se do të jetë në krye të axhendës së tij.

Çfarë kishte për të thënë Jose Mourinho për Sheffield United?

“Ata janë një ekip shumë i mirë. Pra, sinqerisht, nëse në mendjen tonë do të luajmë kundër ekipit më të keq në Premier League, do të jemi në telashe të mëdha.”

Harry Kane dhe Son Heung-min do të sigurojnë fuqinë e zjarrit si Spurs shikoni të pastroni tërheqjet e fundit zhgënjyese të rrëmbyera nga nofullat e fitores.

Parashikimi: Sheffield United 0-2 Tottenham

Liverpool vs Manchester United

Jurgen Klopp, Ole Gunnar Solskjaer
Liverpool përballet me kryesuesin e tryezës Manchester United në Anfield | Getty Images / Getty Images

Në cilën orë fillon? 16:30 (GMT)
Ku po luhet? Old Trafford
Kanal televiziv? Ngjarja kryesore Sky Sports (MB), Peacock Premium (SH.B.A.)
Lexoni pamjen e plotë të lojës 90min ketu.

Ka kaluar një kohë e gjatë për të Manchester United, por ata më në fund janë përsëri në krye të Premier League nën drejtimin e Ole Gunnar Solskjaer.

Djajtë e Kuq udhëtojnë për në Liverpool duke kërkuar të fërkojë kripën në plagët e një kundërshtari të ashpër të dobësuar, por Jurgen Klopp do të ketë çdo besim se tre pjesët e tij të frikshme – të plotësuara me mesfushën e tij të mprehtë – mund të ndihmojnë që United të kthehet në tokë.

A është i plagosur Anthony Martial?

Sulmuesi francez i Manchester United po lufton me një ankesë ndaj muskujve dhe mund të bashkohet me mënjanë nga Nemanja Matic nëse nuk arrijnë të kalojnë një test të fitnesit.

Ulërima e Kopit padyshim që do të mungojë, por kjo lojë duhet të tërheqë vëmendjen e të gjithë vendit – dhe kur të thuhet dhe të bëhet e gjitha, mund të jetë një pjesë e plaçkës që sjell një moment magjie … ose mbase një penallti.

Parashikim: Liverpool 1-1 Manchester United

Manchester City vs Crystal Palace

Roy Hodgson, Pep Guardiola
Pep Guardiola ka respektin më të madh për Roy Hodgson | Jan Kruger / Getty Images

Në cilën orë fillon? 19:15 (GMT)
Ku po luhet? Stadiumi Etihad
Kanal televiziv? Ngjarja kryesore Sky Sports (MB), Peacock Premium (SH.B.A.)

Manchester City është kthyer, nuk ka dy mënyra për këtë.

Pa dyshim, ata nuk janë në rrjedhën e tyre më të mirë, duke shënuar gola, por skuadra e Pep Guardiola po hap topin bukur, kanë arritur veprimin e tyre së bashku në mbrojtje pasi çiftëzuan John Stones me Ruben Dias dhe kanë talentin më të nxehtë të ri në vend duke luajtur mirë , dinamik Phil Foden.

Tri pika rrugës atëherë? Epo, kjo mund të mos jetë aq e drejtë përpara – siç kanë vërtetuar Crystal Palace se ata mund të shkojnë në Etihad dhe të marrin një rezultat kundër shanseve. A mund ta bëjnë përsëri? Ne mendojmë se jo.

Parashikimi: Manchester City 3-1 Crystal Palace

Arsenal vs Newcastle

Emile Smith Rowe, Bukayo Saka, Cedric Soares, Alexandre Lacazette
Arsenali goditi vonë për të mposhtur Newcastle në FA Cup pak më shumë se një javë më parë | Julian Finney / Getty Images

Në cilën orë fillon? 20:00 (GMT)
Ku po luhet? Stadiumi i Emirateve
Kanal televiziv? Ngjarja kryesore Sky Sports (MB), fuboTV (SH.B.A.)

Nuk është një kohë e lehtë për të qenë një mbështetës i Arsenalit, edhe pse skuadra e Mikel Arteta ka dëbuar frikën e pamendueshme të rënies që ishte depërtuar në radarët e shumë njerëzve deri në fund të vitit 2020.

Por edhe pse Topçinjtë kanë shënuar disa fitore, Arteta është i pari që pranon se skuadra e tij është mungon cilësia në të tretën e fundit – dhe paaftësia e tyre për të marrë gola nga Pierre-Emerick Aubameyang po bën dëm të madh.

Për fat të mirë, ata kanë një shans tjetër për të ulur Newcastle, i cili i çoi ata në kohë shtesë në raundin e tretë të Kupës FA, dhe është një mundësi që ata mund ta shfrytëzojnë me vizitorët me besim të ulët.

Parashikimi: Arsenal 2-0 NewcastleSource link

LE PERGJIGJE

T'lutem fut komentin tuaj!
T'lutem fut emrin ketu