Sezoni i Premier League 2020/21 është me avull pasi një tjetër program i plotë i fundjavës pret të 20 klubet.

Pas një ndeshje parakolp javën 26, e cila pa 14 klube të luanin dy herë, gjërat janë pak më pak të nxituara këtë herë, por në mënyrë të pashmangshme do të ketë disa këmbë të lodhura që zvarriten lart e poshtë vendit. Për sa i përket asaj që është në lojë, gara për futbollin e Champions League po nxehet, ndërsa gjërat po bëhen edhe pak të shijshme në fund të tabelës.

Derbi i Mançesterit është kryefjala e veprimit të fundjavës, por do të ketë shumë intriga dhe interesim të nesërmen kur Carlo Ancelotti do të çojë Evertonin e tij të fluturimit të lartë në ish-klubin Chelsea për një përballje në katër të parët me Thomas Tuchel.

Për t’ju sjellë humor për atë që do të vijë, këtu është doza juaj e parashikimit dhe parashikimit.

Burnley vs Arsenal

Sean Dyche me Mikel Arteta
Dy stile të kundërta takohen në Turf Moor | Gareth Copley / Getty Images

Në cilën orë fillon? 12.30 (GMT)
Ku po luhet? Terren Moor
Kanal televiziv? BT Sport (MB), fuboTV (SH.B.A.)

Do të jetë një kontrast i vërtetë i stileve kur tiki-taka i dashur Burnley të marrë specialistët e topit të gjatë Arsenalin në ndeshjen e parë të fundjavës.

Mirë, ne po tërheqim këmbën tuaj në atë, por ju merrni idenë se si mund të zhvillohen gjërat në Lancashire. Sa i përket daljeve të fundit, Burnley u godit nga Tottenham para se të shënonte me një pikë larg Leicester, ndërsa Arsenali së fundmi arriti më të mirë të Leicester në rrugë.

Kjo nuk do të jetë një lojë e lehtë për Arsenalin, por duket se u pëlqen të prishin shanset nën Arteta. Si e tillë, një fitore e ngushtë larg kalon në kuponin e padukshëm.

Parashikim: Burnley 1-2 Arsenal

Sheffield United vs Southampton

Chris Wilder dhe Ralph Hasenhuttl
Dy nga djemtë e mirë në futboll | ADAM DAVY / Getty Images

Në cilën orë fillon? 15.00 (GMT)
Ku po luhet? Bramall Lane
Kanal televiziv? Sky Sports (MB), fuboTV (SH.B.A.)

Sheffield United dukej absolutisht i vdekur dhe i varrosur disa javë më parë, por pasi mori fitoren e katërt të sezonit ndaj Aston Villa në mesjavë gjërat kanë filluar të kërkojnë Chris Wilder.

Gjërat nuk po shkojnë aq mirë për Ralph Hasenhuttl tani, dhe shefi i Southampton ndoshta thjesht dëshiron të bëjë së bashku një skuadër që nuk përfshin disa anëtarë të kopshtit të klubit.

Një fitore e ngushtë e Sheffield United? Vazhdoni atëherë.

Parashikim: Sheffield United 1-0 Southampton

Aston Villa vs Wolves

Dean Smith, Nuno Espirito Santo
Timeshtë koha e derbit në Midlands | Getty Images / Getty Images

Në cilën orë fillon? 17.30 (GMT)
Ku po luhet? Parku i Vilave
Kanal televiziv? Sky Sports (MB), fuboTV (SH.B.A.)

Argëtimi më i mirë i së shtunës ka të ngjarë të gjendet në Midlands, kur Aston Villa të marrë Wolves fqinjë.

Loja nuk ka të ngjarë të jetë një orë stuhie nëse Nuno fillon rrugën e tij, por një pasion i madh mund të jetë e mjaftueshme për të shërbyer një kënaqësi të vërtetë edhe pse nuk do të ketë tifozë të pranishëm. Nga forma e mençur, Wolves po bëhen më mirë pas një qetësie, ndërsa Villa vazhdon të jetë më shumë se sa poshtë pavarësisht se çfarë mund të sugjerojë disfata e tyre në mesjavë ndaj Sheffield United.

Ne mund të mos marrim shumë gola në një çështje të zhurmshme, por ekipi vendas duhet ta hije atë.

Parashikim: Aston Villa 2-1 Ujqërit

Brighton vs Leicester

Graham Potter dhe Brendan Rodgers
Leicester do të kënaqet duke qenë përsëri në rrugë | Michael Regan / Getty Images

Në cilën orë fillon? 20.00 (GMT)
Ku po luhet? Stadiumi AMEX
Kanal televiziv? Sky Sports (MB), Premium pallua (SH.B.A.)

Po shkon në atë pikë të sezonit ku Leicester fillon të ndiejë presionin e një forme të shkëlqyer gjashtë mujore.

Në këtë rast, është më shumë si katër muaj e gjysmë, por arrat e rrotave duket se janë çliruar në kamionçinë e ndjekjes së Ligës së Kampionëve të Brendan Rodgers tashmë. Përpjekja për të bërë një dëm më të madh në katër shpresat e tyre kryesore do të jetë Brighton, i cili normalisht duket i mprehtë në fazën e ndërtimit dhe, mirë, kjo është në lidhje me të.

Pulëbardhat mund të mposhtin këdo në ditën e tyre, por të mos jesh në gjendje të shënosh është një çështje e vërtetë. Leicester ka lëndime, por ata gjithashtu kanë shpirt – dhe kjo mjafton për tre pikë.

Parashikim: Brighton 1-2 Leicester

West Brom vs Newcastle

Steve Bruce dhe Sam Allardyce
Sam Allardyce dhe Steve Bruce fotografuan rrugën prapa kur | Clive Mason / Getty Images

Në cilën orë fillon? 12.30 (GMT)
Ku po luhet? Murrizat
Kanal televiziv?
Amazon Prime (MB), fuboTV (SH.B.A.)

Gjërat po bëhen disi të dëshpëruara për Sam Allardyce dhe West Brom, pa mbaruar forma e tyre e mjerueshme e formës.

Duke folur për të mjerët, kjo na sjell në Newcastle bukur – me gjërat nën drejtimin e Steve Bruce që duken duke shkuar nga e keqja në më keq. Jashtë formës në fushë, ata kanë një kryengritje në duart e tyre dhe Allan Saint-Maximin dhe Miguel Almiron futën me laps në dhomën e trajtimit të paktën deri në Prill.

Boing boing nga një pikëpamje e Baggies, dhe ndoshta kjo është vetëm loja për të cilën ata kanë nevojë.

Parashikim: West Brom 2-0 Newcastle

Liverpool vs Fulham

Jurgen Klopp dhe Scott Parker
Fulham ishte i shkëlqyeshëm kundër Liverpool në fillim të këtij sezoni | Mike Hewitt / Getty Images

Në cilën orë fillon? 14.00 (GMT)
Ku po luhet? Anfield
Kanal televiziv? Sky Sports (MB), fuboTV (SH.B.A.)

Mos harroni kur Fulham luajti absolutisht Liverpool jashtë parkut disa muaj më parë dhe të gjithë supozuam se ishte paksa një hile?

Rezulton, nuk ishte. Mirë, kështu që Fulham po lufton dhe është ende në zonën e rënies, por Scott Parker me të vërtetë mund ta bëjë skuadrën e tij të luajë futboll të bukur. Liverpool, siç rezulton, nuk është ana më e mirë e të gjitha kohërave, megjithëse dëmtimet patjetër që mund të mbahen përgjegjëse për sa keq ka qenë rënia e tyre nga hiri.

Liverpooli ka humbur pesë me radhë në Anfield, me siguri nuk mund të bëhet gjashtë?

Parashikim: Liverpool 2-0 Fulham

Man City vs Man Utd

Ole Gunnar Solskjaer dhe Pep Guardiola
Pep po kërkon ta bëjë 22 fitore radhazi – Ole dhe Man Utd qëndrojnë në rrugën e tij | Michael Regan / Getty Images

Në cilën orë fillon? 16.30 (GMT)
Ku po luhet? Stadiumi Etihad
Kanal televiziv? Sky Sports (MB), fuboTV (SH.B.A.)

Forma e fundit e Manchester City lexon:

Luajtur: 21
Fitoi: 21
Vizatuar: 0
Humbur: 0
Golat e shënuar: 55
Golat e pranuar: 8

Jo shumë më tepër duhet të themi, apo jo?

Ndoshta jo, por gjithsesi do ta bëjmë pasi është një derbi i madh në Mançester për të dy klubet. City dëshiron të vazhdojë të fitojë përgjithmonë, dhe Të bashkuar duhet të kthej një cep pas një vrapimi mjaft indiferent të formës. Turp ata ndoshta do të jenë pa fat këtu …

Parashikim: Man City 3-1 Man Utd

Tottenham vs Crystal Palace

Jose Mourinho dhe Roy Hodgson
Pallati i Roy Hodgson mund të jetë kundërshtar i ngathët për t’u prishur | Catherine Ivill / Getty Images

Në cilën orë fillon? 19.15 (GMT)
Ku po luhet? Stadiumi Tottenham Hotspur
Kanal televiziv? Sky Sports (MB), Peacock Premium (SH.B.A.)

Epo, mirë, mirë, a nuk do ta dini vetëm atë. Tottenham luajnë Gareth Bale dhe Dele Alli, ata fillojnë të shënojnë gola dhe theksi është se sa mirë po shkojnë përpara sesa sa keq mund të jenë në anën e pasme.

Keq, ose një ndryshim i tij, është diçka që Pallati ka qenë shumë herë këtë sezon, por kohët e fundit ata kanë qenë mjaft elastikë. Të gjitha shenjat tregojnë për një festë të mërzitshme, por kurrë nuk e dini se çfarë do të merrni nga Jose’s Spurs. Le të shpresojmë se janë gjëra argëtuese.

Parashikim: Tottenham 3-0 Crystal Palace

Chelsea vs Everton

Thomas Tuchel dhe Carlo Ancelotti
Tuchel dhe Ancelotti kanë kaluar në Gjermani | GUENTER SCHIFFMANN / Getty Images

Në cilën orë fillon? 18.00 (GMT)
Ku po luhet? Ura Stamford
Kanal televiziv? BT Sport (MB), fuboTV (SH.B.A.)

Dy nga skuadrat e formës së Premier League shkojnë ballë për ballë * kontrollon shënimet * 6 pasdite të hënën në mbrëmje, kur Chelsea argëto Everton në Stamford Bridge.

Të dy palët kanë pushtuar Liverpoolin në Anfield gjatë dy javëve të fundit, dhe tani – ndoshta çuditërisht – e gjejnë veten drejtpërdrejt duke konkurruar për një vend kualifikimi të Ligës së Kampionëve. Thomas Tuchel mban të gjitha kartat në kohën e shkrimit, por fitorja në lojën e Carlo Ancelotti në dorë do të lartësonte Toffees përsëri në katër të parët.

Një fitore këtu do të ishte e bujshme, por mund të jetë një hap shumë larg. Akoma, mos zbrit një pikë për vizitorët …

Parashikim: Chelsea 0-0 Everton

West Ham vs Leeds

David Moyes dhe Marcelo Bielsa
West Ham i David Moyes kaloi Leeds të Marcelo Bielsa në fillim të këtij sezoni | Shalle OLI / Getty Images

Në cilën orë fillon? 20.00 (GMT)
Ku po luhet? Stadiumi i Londrës
Kanal televiziv? Sky Sports (MB), Peacock Premium (SH.B.A.)

Ndihet si nëntë milion vjet më parë që West Ham dhe Leeds për herë të fundit luajtën një lojë të futbollit të Premier League, për shkak të faktit se të dy palët luajtën vetëm një herë në javën e 26-të.

Ata duhet të pushojnë mirë përpara përplasjes në London Stadium, një që do të shohë një lojë të hapur dhe argëtuese plot gola. Leeds do të shkojë keq për lëkurën në sulm, ndërsa West Ham është më se i aftë të zgjedhë vrimat që do të lihen pashmangshëm.

Duhet të jetë argëtim, nëse asgjë tjetër.

Parashikim: West Ham 3-2 Leeds

Manchester City vs Southampton

Pep Guardiola me Ralph Hasenhuttl
Guardiola takohet me Hasenhuttl në javën e dytë të dyfishtë të qytetit me radhë | Robin Jones / Getty Images

Në cilën orë fillon? 18.00 (GMT)
Ku po luhet? Stadiumi Etihad
Kanal televiziv? Sky Sports (MB), fuboTV (SH.B.A.)

Nuk kemi absolutisht asnjë ide se si do të ndihen këto skuadra pas ndeshjeve të tyre të para të javës, dhe as nuk kemi ndonjë ide rreth përzgjedhjes së skuadrës.

Por një mendim i arsimuar do të sugjeronte një rotacion të lehtë nga këndvështrimi i City, ndërsa Southampton ndoshta do të japë një 11 të ngjashëm me atë që merr Sheffield United – kryesisht për shkak se Ralph Hasenhuttl nuk do të ketë shumë alternativa.

Ajo që mund të parashikojmë me më shumë besim është një tjetër fitore në shtëpi, pavarësisht sesi shkojnë gjërat disa ditë më parë. 23 dhe duke numëruar? Mund të jetë…

Parashikim: Man City 2-0 Southampton

Për më shumë nga Toby Cudworth, ndiqni atë në Cicëroj!

Source link

LE PERGJIGJE

T'lutem fut komentin tuaj!
T'lutem fut emrin ketu