Mikel Arteta del kundër shefit të vjetër Pep Guardiola të martën në mbrëmje ndërsa Arsenali mirëpret Manchester City në Emirates Stadium për ndeshjen e tyre në çerekfinalen e Kupës Carabao.

Bosi i Gunners është nën presion të madh pasi mbikëqyri fillimin më të keq të klubit në një sezon të Premier League, një që i ka lënë ata në vendin e 15-të pasi morën vetëm 14 pikë nga sa më shumë ndeshje të luajtura.

Mikel Arteta
Arteta është një njeri nën presion | Clive Brunskill / Getty Images

Qyteti kanë qenë gjithashtu nën nivelin e këtij sezoni, duke barazuar dy nga tre ndeshjet e tyre të fundit, por morën një fitore aq të nevojshme 1-0 ndaj Southampton të fluturimit të lartë në fundjavë. Megjithatë, ata janë të ulët në besim përpara portës, pasi kanë shënuar vetëm 19 gola të Premier League deri më tani.

Megjithatë, Guardiola e do pak suksesin e Kupës Carabao dhe një rezultat i mirë këtu mund të jetë katalizatori për disa përmirësime shumë të nevojshme nga ana e tij. Ja 90 minutapamja paraprake e lojës.

Pierre-Emerick Aubameyang, Alex McCarthy
Aubameyang përfundoi një seri prej 648 minutash pa gol në Premier League në barazimin 1-1 me Southampton. | Pishinë / Getty Images

Kur është nisur? E martë 22 Dhjetor
Në cilën orë fillon?
20:00 (GMT)
Ku luhet?
Stadiumi i Emirateve
Kanali televiziv?
Futboll Sky Sport (MB)
Arbitri?
Stuart Attwell

Arsenali ka të ngjarë të jetë pa Pierre-Emerick Aubameyang, për të cilin Arteta ka frikë se mund të përjashtohet për dy javë me një problem të viçit, dhe nënshkrimin e verës Thomas Partey, i cili ndjeu një dridhje të muskujve në derbin e veriut të Londrës dhe është ende në gjendje të mirë fizike.

Granit Xhaka ka ende një ndeshje për të bërë ndalimin e tij me tre ndeshje, por Gabriel është në dispozicion pas pezullimit të tij. Alexandre Lacazette ka të ngjarë të rikthehet përpara dhe Gabriel Martinelli mund të kthehet në XI startues pasi të kthehej nga dëmtimi afatgjatë.

Gabriel Jezusi humbi fitoren e City ndaj Southampton me një problem të dhëmbëve, kështu që Ferran Torres mund të drejtojë përsëri vijën pasi Sergio Aguero është gjithashtu i shkurtër minutash.

Aymeric Laporte, i cili ka humbur vendin e tij në krah nga John Stones, gjithashtu mund të përjashtohet me një problem të muskujve të papërcaktuar, ndërsa Eric Garcia është mënjanuar deri në vitin e ri pasi shkoi kundër Marseille në Liga e Kampioneve.

Arsenal: Leno; Bellerin, Gabriel, Holding, Tierney; Elneny, Ceballos; Pepe, Lacazette, Martinelli; Nketiah.

Manchester City: Ederson; Walker, Stones, Dias, Mendy; Gundogan, Rodri; Mahrez, Foden, Sterling; Torres

Arsenali mundi Liverpool në penallti në raundin e katërt për të vendosur këtë ndeshje, por ka pasur shumë pak për të thirrur në Londrën veriore.

Humbjet ndaj Tottenham, Everton, Burnley, Wolves dhe Aston Villa kanë pasuar, katër prej të cilave kanë ndodhur në Emirates, dhe forma e Gunners është e denjë për kandidatë për rënie, në vend se një ekip që strehon ndonjë shpresë kualifikimi Evropian.

FBL-ENG-LCUP-LIVERPOOL-ARSENAL
Portieri Leno ishte heroi në raundin e fundit pasi shpëtoi penalltinë e Harry Wilson për të dërguar Arsenalin. | Peter Byrne / Getty Images

Manchester City është i pamposhtur në tetë ndeshje në të gjitha garat, dhe ata janë pa sukses pa sukses në Kupën Carabao nën Guardiola – duke e fituar atë për tre sezonet e fundit.

Ata u zhgënjyen kundër Arsenalit në gjysmëfinalen e sezonit të kaluar në FA Cup, kështu që Arteta ka atë përvojë për të tërhequr nëse asgjë tjetër.

Ja se si janë formuar të dy palët në pesë të fundit.

Arsenal

Everton 2-1 Arsenal (19/12)
Arsenal 1-1 Southampton (16/12)
Arsenal 0-1 Burnley (13/12)
Dundalk FC 2-4 Arsenal (10/12)
Tottenham Hotspur 2-0 Arsenal (06/12)

Manchester City

Southampton 0-1 Manchester City (19/12)
Manchester City 1-1 West Brom (15/12)
Manchester United 1-1 Manchester City (12/12)
Manchester City 3-0 Marsejë (09/12)
Manchester City 2-0 Fulham (05/12)

Phil Foden
Foden ka të ngjarë të skadojë të Martën dhe është gjithmonë argëtues për të parë me një fanellë të Qytetit. | Michael Regan / Getty Images

Manchester City ka luftuar për gola pa Aguero dhe Jesus, por janë mprehur në mbrojtje pasi kanë bashkëpunuar me John Stones së bashku me Ruben Dias në mbrojtjen qendrore.

Arsenali gjithashtu ka qenë i shkurtër në departamentin e golave ​​dhe pa kapitenin Aubameyang, barra është mbi të riun Eddie Nketiah për të udhëhequr vijën. Ai është përpjekur të përfshihet në lojërat e fundit megjithatë, dhe përvoja e Qytetit – dhe forca e ekipit të tyre – duhet të jetë e mjaftueshme për të lundruar pas një Topçinjësh të shfryrë.

Parashikim: Arsenal 1-3 Manchester City

Source link

LE PERGJIGJE

T'lutem fut komentin tuaj!
T'lutem fut emrin ketu