Disa dekadat e fundit kanë sinjalizuar fundin e shumë njerëzve një traditë të shenjtë për lojën e bukur.

Sidoqoftë, ndërsa pitet dhe pintat mund të kenë kafshuar prej kohësh pluhurin, partneriteti klasik i grevës ka rikthyer në vitet e fundit. Pesë nga tetë rastet kur dy lojtarë bashkuan për një shifër të dyfishtë numri i Premier League ndodhi në shekullin e 20-të – katër prej të cilave ishin midis 1994 dhe 1996 – në kulmin e formacionit 4-4-2.

Kur popullariteti i këtij sistemi u zvogëlua në mes të viteve 2000 në favor të një sulmuesi, kështu u zvogëlua edhe numri i dysheve të frytshme. Sidoqoftë, treshja e fundit e fushatave të Premier League ka prodhuar një pjesëmarrës të ri secili në këtë listë të zgjedhur, duke reflektuar pjesën e përparme të favorizuar tre të ditës pasi secila çift përmban një sulmues dhe anësor më shumë sesa dy arketipët në mes.

Wolverhampton Wanderers duket se u ndesh në një kod mashtrimi në sezonin 2019/20, me të shtatë asistimet e Adama Traore drejtuar frontmanit Raul Jimenez duke ndjekur të njëjtin model.

Traore do të sulmonte drejt linjës, duke lënë një grumbull mbrojtësish të shtrembëruar në prag të tij, para se t’i priste shpinën Jimenez, duke u futur në kuti.

Nicolas Anelka
Dennis Bergkamp (majtas) dhe Nicola Anelka (në qendër) kishin vetëm dy sezone të plota së bashku në Arsenal | Clive Mason / Getty Images

Ian Wright? Jo. Thierry Henry? Jo

Çuditërisht, Nicolas Anelka ishte njeriu që Dennis Bergkamp veçoi si gjysma tjetër e veprimit të tij të dyfishtë në Arsenal, duke zbuluar: “Si një partner greve, Nicolas ishte ndoshta më i miri që kam pasur në Highbury për sa i përket mirëkuptimit”.

Ndërsa ata dy emra të parë nuk shfaqen në këtë listë, numrat – të paktën për sezonin 1998/99 – mbështesin ndjenjën e zorrëve të Bergkamp.

LIVERPOOL V CHARLTON
Stan Collymore (djathtas) luajti rolin e ofruesit shumë më shpesh sesa Robbie Fowler | Getty Images / Getty Images

Rolet e dyshes së përparme të Liverpoolit në mesin e viteve 1990 ishin përcaktuar qartë.

Nëntë nga dhjetë golat që çifti kombinoi në 1995/96 u ndihmuan nga Stan Collymore dhe përfunduan nga Robbie Fowler, duke përfshirë të tre për het-trick të këtij të fundit kundër Arsenalit. Njeriu i njohur thjesht si ‘Zoti’ nuk do të luante kurrë në lojën e dytë.

BLACKBURN V ROSENBOR
Mike Newell nuk ishte partneri më pjellor i Alan Shearer në Blackburn, por të dy gëzuan një marrëdhënie të shkëlqyeshme si brenda dhe jashtë fushës | Gary M. Prior / Getty Images

Nga një turne para-sezonal në Skoci pas mbërritjes së Alan Shearer në Blackburn Rovers në 1992, ai dhe Mike Newell ishin miq të shpejtë. Shearer më vonë do ta përshkruante Newell si ‘një partner ideal goditës, kaq vetëmohues dhe i gatshëm për të mbuluar çdo teh të barit’.

Megjithatë, përkundër lidhjes së tyre të menjëhershme jashtë fushe, fushata më e mirë e çiftit për kombinim erdhi në sezonin e tyre të fundit së bashku në Blackburn – edhe pse një sulmues tjetër i caktuar më vonë në listë po trokiste.

WIMBLEDON QPR V
Les Ferdinand ishte gjysma e dyshes pjellore për Queen’s Park Rangers në mesin e viteve 1990 | Phil Cole / Getty Images

Rritja meteorike e Kevin Gallen përmes radhëve të Mbretëreshës Park Rangers – pasi theu rekordet e përhershme të të rinjve të Jimmy Greaves duke shënuar rekorde – mori flakë në skenën e të moshuarve ndërsa u dashurua shkëlqyeshëm me Les Ferdinand në 1994/95.

Sidoqoftë, dyshja zgjati vetëm një sezon para se të bashkohej ‘Sir Les’ Newcastle. QPR u zhvendos në fushatën vijuese, por Gallen do të tërhiqej përsëri për të shijuar një karrierë mbresëlënëse me Rs.

Lidhja telepatike e Ryan Fraser dhe Callum Wilson për Bournemouth në 2018/19 nuk ishte saktësisht e lehtë për t’u parashikuar.

Në secilin nga pesë sezonet në të dy anët e asaj fushate të veçuar, dyshja nuk u bashkua për më shumë se një gol në kampionat. Megjithatë, midis gushtit 2018 dhe majit të vitit 2019, dyshja u kthye në një efekt shkatërrues. Shko figurë.

Pasi shënoi një fitues të vonë ndaj Burnley, Son Heung-min priti të tijin Tottenham shoku i ekipit për t’u bashkuar me të me krahë të hapur dhe një pyetje: “A e morët asistencën?”

Harry Kane dha një tundje të qetësimit.

Dyshjes së Spurs iu desh më pak se gjysmë sezoni për të arritur rekordin e gjatë të Premier League, duke bërë që menaxheri i tyre Jose Mourinho të përshkruajë lidhjen e tyre të frikshme si vazhdimin e ‘gjërave të veçanta’.

Ata mund të kenë mbajtur rekordin e drejtpërdrejtë për 15 vjet dhe mund të kenë akoma pseudonimin më të mirë të partneritetit në historinë e futbollit anglez, por SAS – me sa duket – kurrë nuk klikoi aq mirë jashtë fushës sa në të.

Chris Sutton më vonë do të reflektonte në ‘mungesën e ngrohtësisë’ nga Shearer gjatë dy sezoneve të tyre së bashku në Blackburn, me praninë e Newell që gjithmonë mendohej të ishte afër duos së re të zgjedhjes së parë.

Sidoqoftë, për atë fushatë të parë – 1994/95 – Shearer dhe Sutton shkëlqeu, duke shënuar 63% të qëllimeve të Rovers midis tyre gjatë rrugës për në të vetmen Premier League Titulli ose do të ngrihej lart.

Source link

LE PERGJIGJE

T'lutem fut komentin tuaj!
T'lutem fut emrin ketu