Pep Guardiola ka hedhur poshtë sugjerimet se Manchester City ka nevojë të nënshkruajë një sulmues të ri pavarësisht nga forma e mjerueshme e klubit para portës.

Me vetëm 18 gola deri më tani, ekipi i Guardiola ka shënuar më së paku gola në këtë fazë të sezonit që kur Spanjolli mori drejtimin në Qershor 2016, dhe ata aktualisht janë të nëntë në tabelën e Premier League pasi fituan vetëm pesë nga 12 ndeshjet e tyre fillestare .

Gabriel Jezusi
Man City ka shënuar më së paku gola këtë sezon në këtë fazë se çdo tjetër nën Guardiola | Clive Brunskill / Getty Images

Problemet e lëndimit të Sergio Aguero e kanë parë Gabriel Jesus të thirrur për të udhëhequr vijën për Cityzens, por ai nuk ka qenë në gjendje të prodhojë formën që mund të shohë larg hijes së Argjentinës. Problemet e qytetit u theksuan më tej nga barazimi 1-1 me West Brom në mesjavë, por Guardiola është i prerë se nuk dëshiron të zhytet në tregun e transferimeve për të zgjidhur çështjen.

“Absolutisht jo.” Guardiola u tha gazetarëve në konferencën e tij të fundit për shtyp, cituar nga Lajmet e mbrëmjes në Manchester [MEN]. “Sergio [Aguero] nuk mund të luante shumë dhe Gabriel [Jesus] ka një numër të pabesueshëm minutash dhe golash që kur erdhi këtu, ai është një nga më të mirët në histori.

“Ne morëm 13 kënde ndeshjen e kaluar në mënyrë që të gjithë të mund të shënojnë gola. Mënyra se si ne mbrohemi varet nga sulmuesit dhe e njëjta gjë ndodh përpara. Sulmuesit kanë më shumë përgjegjësi, por të gjithë janë të përfshirë për të provuar të fitojnë lojëra.”

Nën Guardiola, City gjithmonë ka mbajtur një gol me të paktën 27 gola në këtë fazë të sezonit, por ai nuk dukej i shqetësuar nga kthimi i tyre golashënues kur u bë presion i mëtejshëm për ndonjë shqetësim.

Raheem Sterling
Qyteti u mbajt në barazim nga West Brom në Ethad herën e fundit | Clive Brunskill / Getty Images

“Këmbëngulni dhe këmbëngulni dhe këmbëngulni. Nëse 25 të shtëna nuk janë të mjaftueshme, krijoni më shumë. E vetmja gjë është të këmbëngulni, të jeni pozitiv dhe një ditë do të prishet,” shtoi ai.

“Jini agresivë, vendosni më shumë lojtarë atje dhe kur të jemi në gjendje të shënojmë gola dhe të fitojmë ndeshje, besimi do të kthehet, por realiteti është krahasimi i 40 golave ​​që shënuam në vitin kur fituam PL të parë, 36 vitin e ardhshëm dhe 35 të këtë vit kemi 18, kështu që në sezonet e mëparshme kemi qenë vërtet mirë dhe duhet të shënojmë më shumë “.

Tjetra për Qyteti është një udhëtim në Southampton me fluturim të lartë, i cili aktualisht është i treti në tabelën e Premier League pasi shijoi një fillim të bujshëm të sezonit nën Ralph Hasenhuttl.Source link

LE PERGJIGJE

T'lutem fut komentin tuaj!
T'lutem fut emrin ketu