Menaxheri i Manchester City, Pep Guardiola ka mbledhur lavdërime për homologun e tij të Arsenalit, Mikel Arteta, duke pranuar se Topçinjtë shpejt mund ta gjejnë veten duke luftuar për titullin e Premier League.

Arteta kaloi tre vjet duke punuar nën Guardiola në City përpara se të zhytej në menaxhimin e ekipit të parë me Arsenalin në dhjetor 2019, por 14 muajt e tij të parë në punë kanë qenë po aq të trazuar sa mund të ishin.

Mikel Arteta
Arteta i ka kthyer gjërat në Arsenal | Marc Atkins / Getty Images

Arteta drejtoi Arsenal në lavdinë e Kupës FA sezonin e kaluar, por u informua për të humbur punën e tij vetëm disa muaj më parë, me Topçinjtë më afër një beteje për rënie në katër të parët, por ai ka arritur të qëndrojë në anije dhe ngadalë ta çojë anën e tij lart tryezës – diçka gjë që Guardiola rrëfeu se i kishte bërë përshtypje.

“Unë nuk e frymëzova atë,” tha Guardiola për ish-mbrojtësin e tij në ndërtimin e takimit midis të dy palëve të Shtunën (përmes Lajme Sky Sport) “Ajo që ai e di se e di vetë. Unë nuk jam në asnjë ndikim. Ajo që po bën, të gjitha meritat për të dhe stafin e dhomës së tij të pasme.

“E tëra që mund të them është se muajt e fundit më tregojnë se të gjithë menaxherëve u duhet kohë dhe ai nuk është një përjashtim. Ajo që unë shoh në dy muajt e fundit çdo lojë që ka luajtur Arsenal është më e mirë se kundërshtari.

Pep Guardiola, Mikel Arteta
Guardiola dëshiron që Arteta të shihet si shefi i tij | Nathan Stirk / Getty Images

“Nesër do të kemi një performancë të jashtëzakonshme. Ata kanë një ndërtim të jashtëzakonshëm, ata kanë cilësi dhe kanë energji. Ata kanë [Bukayo] Saka, [Pierre-Emerick] Aubameyang dhe të gjithë lojtarët me cilësi në mes.

“Në të ardhmen e hershme, ata do të jenë pretendentë të vërtetë për të luftuar për tituj. Shumicën e kohës [when Arteta and I worked together] kemi marrë vendime së bashku dhe unë kam marrë vendime me ndikimin e Mikelit. Nuk e di nëse kam ndikuar tek ai – ai duhet t’i përgjigjet kësaj “.

Arteta ka qenë gjithashtu tepër kompliment për City, duke këmbëngulur që Guardiola ka ndërtuar ekipin më të mirë në futbollin botëror.

“Futbolli që ata po luajnë dhe qëndrueshmëria e rezultateve, marrin të gjitha ato dhe kjo i bën ata ekipin më të mirë,” rrëfeu Arteta (përmes BBC Sport)

“Ata kanë dobësi si çdo ekip, por për momentin ekipet kanë luftuar shumë për të gjetur ndonjë nga ato, sepse unë mendoj se para së gjithash në mbrojtje ata kanë qenë me të vërtetë, me të vërtetë të fortë. Unë mendoj se ata janë skuadra më e mirë në Evropë për momentin.”

Për më shumë ngaTom Gott, ndiqeni atëCicëroj!

Source link

LE PERGJIGJE

T'lutem fut komentin tuaj!
T'lutem fut emrin ketu