Pep Guardiola ka minimizuar sërish mundësinë e nënshkrimit të një sulmuesi përkundër përpjekjeve të Cityt përpara portës dhe në mënyrë të efektshme përjashtoi çdo biznes transferimi në janar.

Blutë kanë luftuar për të gjetur pamëshirshmërinë e tyre të zakonshme sulmuese këtë sezon dhe shpesh u duhej të bënin pa Sergio Aguero dhe Gabriel Jesus, me të dy palët që luftonin për palestër.

Si rezultat, ata kanë arritur vetëm 19 gola nga 13 ndeshjet e tyre të hapura në Premier League, krahasuar me 37 në të njëjtën pikë sezonin e kaluar.

Sergio Aguero
Aguero ka duruar një fillim të sezonit të shkatërruar nga dëmtimet | Clive Brunskill / Getty Images

Cituar nga Qëllimi, Guardiola kundërshtoi mundësinë e nënshkrimit të një sulmuesi në janar: “Jo nuk mendoj kështu. Situata ekonomike ekonomike është ajo që është. Të gjithë klubet luftojnë dhe ne nuk bëjmë përjashtim”.

Ai shtoi, duke përmendur vrullin si çështjen: “Nuk është mungesa e ritmit – është mungesa e vrullit për të shënuar gola. Ata bëjnë situata të mira, nuk është ritëm, është vrull.

“Qëllimet janë diçka e veçantë, është një prekje dhe një rrjedhë dhe tani nuk e kemi”.

Lëndimet ndaj dy sulmuesve të tyre kryesorë janë shkaku i mundshëm i mungesës së ‘momentit’ të City në sulm. Aguero ka arritur vetëm gjashtë paraqitje në të gjitha garat deri më tani këtë sezon, duke u kthyer në aksion në fazën e fundit të fazës së grupeve të Ligës së Kampionëve me një gol para se të përjashtohej nga derbi i Mançesterit tre ditë më vonë, pasi një dëmtim në gju vazhdon ta mundojë atë.

Problemet e dëmtimit të Agueros do të kishin paraqitur mundësinë ideale që Jezusi të vinte në pretendim si Qytetinumri nëntë, por çështjet e tij të fitnesit e kanë kufizuar brazilianin në vetëm 10 paraqitje në të gjitha garat. Ledshtë bërë që nënshkrimi i verës Ferran Torres shpesh të vendoset si qendër de-facto përpara.

Dhe ndërsa Spanjolli ka bërë përshtypje kur gjuanet në skajin e thellë, ekipi i Guardiola si një i tërë po lufton për kreativitet dhe të kafshojë në sulm, pavarësisht një mbrojtjeje të përmirësuar.

Një ndeshje në shtëpi kundër Newcastle në Boxing Day është shansi i tyre të kthehen në rrugën e duhur dhe të ngjiten në tryezën e kampionatit.

Source link

LE PERGJIGJE

T'lutem fut komentin tuaj!
T'lutem fut emrin ketu