Bosi i Manchester City, Pep Guardiola ka hequr sugjerimin e tij më të madh ende se mbrojtësi Eric Garcia do të kthehet në Barcelonë këtë verë.

Qendërmbrojtësi bëri përshtypje në fund të sezonit të kaluar, por ka pasur shumë pak mundësi këtë term, duke bërë vetëm tre paraqitje në Premier League që nga fillimi i fushatës.

Guardiola këmbëngul se mungesat e tij në skuadër kanë qenë thjesht në rotacion, megjithëse mund të ketë lidhje me faktin se kontrata e tij do të skadojë në fund të sezonit.

FBL-ENG-LCUP-MAN QYTET-BURNEMUT
Garcia rrallë është paraqitur këtë sezon | MIKE EGERTON / Getty Images

Duke folur për mediat përpara vizitës së Wolverhampton Wanderers, Guardiola sugjeroi që e ardhmja e 20-vjeçarit tashmë është vendosur dhe u përpoq të hedhë dritë mbi arsyet që ai e kishte gjetur veten të lënë anash disa herë.

“Eric Garcia është si një djalë,” tha ai. “Ai ishte një djalë sezonin e kaluar që pas bllokimit ishte mbrojtësi ynë më i mirë qendror. Ai kurrë nuk bëri një gabim dhe luajti në çerekfinalen e Liga e Kampioneve.

“Ai do të luajë në Barcelonë dhe ky nuk është një lojtar mesatar – ai është një lojtar i mirë. Ai nuk u zgjodh në dy ndeshjet e fundit dhe kjo ma theu zemrën.

“Kjo është arsyeja pse është e vështirë për të gjithë menaxherët kur keni një skuadër. Ju nuk mund ta imagjinoni se çfarë do të thotë”.

Duke gjykuar nga komentet e shefit të Qytetit, duket se e ardhmja e Spanjollit është vendosur.

Ai ishte i lidhur me një transferim në klubin e tij të fëmijërisë verën e kaluar, por duke pasur parasysh situatën e tij të kontratës dhe çështjet financiare të Barcelonës, një transferim falas kishte gjithnjë më shumë gjasa të përfundonte vitin e ardhshëm.

As ai nuk i ka munguar saktësisht as këtë sezon, dhe është në gjendje të ultë në stadiumin Etihad ndërsa Cityzens zhvendoset drejt titullit. John Stones dhe Ruben Dias janë partneriteti aktual i preferuar i Guardiolas, ndërsa Aymeric Laporte është radhë në radhë për një fillim dhe Nathan Aké gjithashtu mbërriti në verë si një opsion rezervë.





Source link

LE PERGJIGJE

T'lutem fut komentin tuaj!
T'lutem fut emrin ketu