Pep Guardiola thotë se të gjithë lojtarët e tij që thyejnë rekordin e Manchester City meritojnë të qëndrojnë në klub për “shumë, shumë vite”, por pranon që disa prej tyre mund të largohen këtë verë.

Qyteti vizitoni Arsenalin të Dielën duke krijuar fitoren më të gjatë të fitoreve nga çdo skuadër angleze në krye të fluturimit me 17 fitore radhazi, ndërsa hapi një epërsi në Premier League me 10 pikë ndaj sfidantëve më të afërt Leicester dhe Manchester United.

Sfida e vërtetë për Guardiola mund të jetë për të përmirësuar skuadrën e tij në tregun e transferimeve këtë verë. Por menaxheri i Qytetit ishte më i interesuar të diskutonte lojtarët e tij aktual kur planifikimi i ardhshëm u diskutua përpara udhëtimit në Emirates Stadium.

“Ajo që unë besoj janë të gjithë lojtarët që ne kemi merituar të qëndrojnë këtu për shumë, shumë vite,” tha Guardiola.

“Cilësia që ata kanë është e jashtëzakonshme, nuk ka dyshime. Por nga viti në vit situata është e ndryshme sepse ka lojtarë që pranojnë disa role dhe disa që nuk i pranojnë.

“Nuk ka të bëjë me cilësinë, ka të bëjë me pranimin që ndonjëherë nuk luan dhe në atë moment lojtari duhet të largohet.

“Ka lojtarë, për moshën, personalitetin ose shumë arsye, që pranojnë të gjitha rolet. Të tjerët nuk e pranojnë atë, kur ata luajnë është e përsosur, por është një problem kur ata nuk luajnë me ekipin.

“Këta lojtarë duhet të reflektojnë dhe flasin me agjentët e tyre dhe klubin dhe të vendosin më të mirën për ta, veçanërisht për klubin gjithashtu, kështu që unë nuk e di se çfarë do të ndodhë sezonin e ardhshëm.”

Mesfushori veteran Fernandinho dhe Sergio Aguero janë të dy jashtë kontratës këtë verë, me golashënuesin rekord të City duke pranuar se nuk e di se çfarë do të mbajë e ardhmja përtej fushatës aktuale.

Aguero ka shënuar 256 gola që kur mbërriti nga Atletico Madrid në 2011, por 32-vjeçari ka bërë vetëm pesë paraqitje në Premier League këtë sezon për shkak të dëmtimit dhe një magji në skenë pasi kontraktoi Covid-19.

Në një intervistë të shkurtër me YouTuber Ibai Llanos, Aguero tha: “Unë e përfundoj kontratën time në fund të sezonit dhe nuk di çfarë të bëj akoma. Nuk kam ide.

“Gjëja e parë që dua të bëj është të luaj futboll, dhe në fund të sezonit do të shohim.

“Unë do të vazhdoj të luaj derisa trupi im të më lejojë. Shpresoj se mund të vazhdoj edhe për disa vjet. ”


Abonohuni falas në gazetën ditore të TEAMtalk


Pep nuk merret me vete akoma

City la mënjanë Everton në Goodison Park të Mërkurën pasi një fitore 3-1 i pa ata që u bënë skuadra e parë e Premier League që fitoi 10 ndeshjet e tyre hapëse në një vit kalendarik.

I pyetur nëse kjo ishte skuadra më dominuese e mandatit të tij në City, Guardiola reflektoi në fushatën 2017-18 kur skuadra e tij fitoi titullin me 100 pikë.

Ai tha: “Këtë sezon nuk do të arrijmë në 100 pikë. Ky ishte sezoni më i mirë, numrat flasin vetë. Askush nuk ka bërë 100 pikë.

“Edhe liga e dytë që fituam kur bëmë 98 pikë, luajtëm edhe lojëra të jashtëzakonshme futbolli. Për të fituar Premier League duhet të jesh konsistent dhe kaq dominues.

“Ne e kemi bërë këtë dy muajt e fundit tepër mirë, por, siç e kam thënë, në pranverë askush nuk është kampion.

“Ne do të marrim kredinë që meritojmë në fund të sezonit vetëm nëse jemi kampionë. Nëse jo, është vetëm një pjesë e shkurtër e sezonit ”.

Source link

LE PERGJIGJE

T'lutem fut komentin tuaj!
T'lutem fut emrin ketu