Chelsea mund të mbetet me vetëm dy qendërmbrojtës të moshuar plotësisht të aftë kur të udhëtojnë për t’u ndeshur me Sheffield United të Dielën.

Thiago Silva hobbled jashtë në pjesën e parë të fitores së Blues 1-0 në Tottenham të enjten në mbrëmje me një dëmtim në kofshë. Veterani brazilian kishte qëndruar poshtë duke u shtrirë për të prerë një top të gjatë në minutën e 36-të dhe u zëvendësua nga Andreas Christensen.

Duke folur pas ndeshjes, Chelsea trajneri kryesor Thomas Tuchel tha se 36-vjeçari ishte një ‘dyshim i madh’ për udhëtimin në Bramall Lane, duke e lënë atë me vetëm dy mbrojtës qendrorë të aftë në Christensen dhe Antonio Rüdiger.

FBL-ENG-PR-CHELSEA-Ujqërit
Thiago Silva ka qenë vendimtar në pjesën e pasme për Chelsea | SALLA E NEIL / Getty Images

Kurt Zouma humbi derbin në Londër në Tottenham Hotspur Stadium pasi kishte dështuar në një provë të vonë fitnesi përkrah Kai Havertz, kështu që mund të jetë dyshim të Dielën.

Duke folur për Chelsea faqe zyrtare në internet, Tuchel tha: “Do të jetë shumë e ngushtë për ndeshjen e së Dielës, vetëm dy ditë shërim.

“Tooshtë shumë herët për të dhënë një diagnozë, sepse unë e pashë atë shumë pak me një rrip të madh rreth muskujve të tij. Ne do të duhet të presim deri nesër [Friday] kështu që ne mund ta konfirmojmë atë, por unë mendoj se për të Dielën ai është një dyshim i madh “.

Silva kishte pasur një lojë të mirë para se të detyrohej të largohej, me përgjimin që shkaktoi dëmtimin tipik i ndikimit të tij përçarës në Spurs sulmi në periudhën e parë.

Linja e prapme e Chelsea dukej shumë më pak e sigurt pa fushatën me përvojë në zemër të mbrojtjes – veçanërisht kur luante nga prapa – megjithëse zëvendësuesi i tij Christensen u vendos mirë në ritmin e lojës dhe u testua rrallë.

Në skajin tjetër të fushës, Blues u përpoqën të krijonin raste pavarësisht dominimit të posedimit, dhe trajneri gjerman shtoi se kjo ishte diçka për të cilën do të punonin.

“Na mungonte pak saktësi në kuti dhe gjakftohtësi për ta bërë atë 2-0 dhe për të shënuar më shumë gola dhe për të vendosur ndeshjen, kështu që pjesa e dytë ishte pak e vështirë,” tha ai.

“Ne duhet të krijojmë shanse më të qarta, ky është objektivi dhe puna nga unë. Një nga gjërat më të vështira në futboll është të shënosh dhe të mbash qetësi, por ne kemi besim te lojtarët tanë dhe do të punojmë për të krijuar mundësi më të qarta, dhe për të qenë më efektiv, por në përgjithësi të gjithë dëshirojnë të shënojnë me çdo gjysmë shansi, por nuk është kështu në Premier League

Source link

LE PERGJIGJE

T'lutem fut komentin tuaj!
T'lutem fut emrin ketu