Chelsea ka konfirmuar që mesfushori Kai Havertz dhe mbrojtësi Thiago Silva janë kthyer në stërvitje të plotë përpara takimit të së Shtunës me Southampton.

Havertz është paraqitur vetëm dy herë nën drejtimin e Thomas Tuchel, duke humbur katër ndeshjet e fundit në të gjitha garat për shkak të një goditjeje, dhe ai u bashkua në skuadër nga Silva pasi braziliani tërhoqi një kërcim në fitoren 1-0 ndaj Tottenham.

Silva ka humbur tre ndeshjet e fundit, por mungesa e tij mund të përfundojë së shpejti pas Chelsea zbuluar më Instagram që të dy ai dhe Havertz ishin ribashkuar me pjesën tjetër të skuadrës në stërvitjen e ekipit të parë.

Të dy tani do të kenë disa ditë për t’u përgatitur për takimin e së Shtunës me të Southampton, por është e paqartë nëse menaxheri Tuchel do të rrezikojë secilin lojtar.

Shefi konfirmoi në ndërtimin e fitores 2-0 ndaj Newcastle (përmes futboll.london) që qëllimi ishte që Silva të bënte kthimin e tij kundër Southampton, edhe pse me Andreas Christensen që luan aq mirë në vendin e tij, Tuchel mund të zgjedhë ta mbajë Silva në skaj për pak më shumë.

Thomas Tuchel
Tuchel do të duhet të bëjë thirrje të vonuara në të dy lojtarët | Pishinë / Getty Images

Sa i përket Havertz, nuk ka pasur asnjë fjalë zyrtare se kur gjermani do të rikthehet në lojë. Ai kishte qenë duke luftuar COVID-19 në fillim të sezonit dhe nuk ishte në gjendje të plotë fizike para këtij pengesa të fundit.

Ende nuk kemi parë me të vërtetë se si Havertz do të përshtatet në anën e Tuchel. Në numrin dhjetë role, kanë qenë Mason Mount dhe Timo Werner që kanë bërë përshtypje, dhe të dy mund të presin të mbajnë vendet e tyre në formacionin startues për një të ardhme të parashikueshme.

Krahas Havertz dhe Silva, Tuchel mund të jetë gjithashtu pa sulmuesin Tammy Abraham, i cili largoi fitoren ndaj Newcastle me një dëmtim të kyçit në fillim.

Siç është vërejtur nga Telegrafi, skanimet e hershme të lëndimit të Abrahamit sugjeruan se nuk ishte aq e keqe sa u frikësua së pari, por duket se nuk ka gjasa që 23-vjeçari të kthehet në veprim kaq shpejt pas dëmtimit.

Në vend të kësaj, Olivier Giroud mund të drejtojë vijën. Francezi shënoi në fillim të Chelseat kundër Newcastle dhe me Werner që shkëlqeu në një rol më të gjerë, Giroud mund të jetë opsioni i vetëm si sulmues qendror.

Për më shumë ngaTom Gott, ndiqni atë nëCicëroj!

Source link

LE PERGJIGJE

T'lutem fut komentin tuaj!
T'lutem fut emrin ketu