Mesfushori i mërguar i Arsenalit, Mesut Ozil mendohet se ka kontaktuar me gjigantin italian Juventus në ndjekjen e një largimi të janarit nga Londra veriore.

Ozil u bashkua me Arsenalin në verën e 2013 për një tarifë prej 42.4 milion. Megjithatë, pas shtatë sezonesh si një rregullt i rëndësishëm i ekipit të parë, menaxheri i Arsenalit Mikel Arteta mori vendimin e diskutueshëm për të lënë Ozil jashtë skuadrës së klubit të 25-të të Premier League këtë sezon.

Pas emërimit të tij në mes të sezonit në dhjetor 2019, Arteta filloi Ozil në dhjetë të parat Premier League ndeshjet që ai mori përsipër përpara se kalendari anglez i futbollit të vihej në pritje në mars. Ozil nuk ka bërë një paraqitje që atëherë dhe u përfshi vetëm dy herë në stol.

Tani kampionë në Serie A Juventus janë faturuar si rruga e fundit e arratisjes së Ozil, sipas botimit italian Tuttosport – megjithëse ata citojnë raporte nga Turqia.

Raporti thekson thashethemet që janë shfaqur vonë duke sugjeruar se anëtarët e rrethimit të Ozil kanë bërë kontakte me emisarët e Juventusit, dhe jo për herë të parë.

Tuttosport vlerësoi se Arsenali do t’i detyrohej Ozil rreth 10 milion € në pagë, të cilën ai do të fitojë midis janarit dhe qershorit 2021 – kur kontrata e tij përfundon përfundimisht. Juventus mund të huazojë mesfushorin 32-vjeçar sulmues për gjashtë muaj, duke paguar gjysmën e pagës së tij me Arsenalin të gatshëm për të mbuluar pjesën e tepërt.

Interesi i dukshëm i Juventusit për Ozil nuk përputhet plotësisht me menaxherin fillestar të klubit Andrea Pirlo që përpiqet një skuadër të pastrojë kur u emërua verën e kaluar. Me një numër profesionistësh me përvojë të gjykuar ‘e padeshiruar’ nga trajneri i ri i cili rregullisht u është drejtuar lojtarëve të rinj në gjashtë muajt e tij të parë të punës.

Pasi u lanë jashtë skuadrës së Arsenalit për Premier League dhe Europa League, lojtarët e Arsenalit mendohet të jenë të ndarë në lidhje me mundësinë e kthimit të Ozil në grindje kur ndryshimet mund të bëhen në janar.

Sidoqoftë, ai eventualitet nuk mund të lindë kurrë pasi Ozil është lidhur me mungesë të paditësve. Mendohet të ketë ekskluzivitet të MLS DC United iu bashkua garës për nënshkrimin e fituesit të Kupës së Botës. Megjithëse, veshja turke Fenerbache vlerësohet si ‘90% ‘i sigurt të rekrutimit të ish-ndërkombëtarit të mërguar të Gjermanisë këtë dimër.

Source link

LE PERGJIGJE

T'lutem fut komentin tuaj!
T'lutem fut emrin ketu