Ka pasur shumë pak për t’u entuziazmuar për tifozët e Arsenalit këtë sezon.

Rezultatet kanë qenë të këqija, futbolli edhe më keq dhe pothuajse çdo lojtar në skuadrën e Mikel Arteta ka qenë nën performancë drastike.

Çdo shpresë që përkrahësit e Arsenalit kishin pakësuar zhurmën u shuan kur Gabriel Jesus vendosi Manchester City me rezultatin 1-0 brenda dy minutash të së martës në mbrëmje në çerekfinalen e Kupës Carabao.

Qëllimi ishte i tmerrshëm për të pranuar dhe ishte në përputhje me fillimin e mjerë të Gunners për fushatën. Një përzierje mbrojtëse midis Runar Alex Runarsson, Gabriel dhe Shkodran Mustafi i lejoi Jezusit një goditje me kokë plotësisht të lirë dhe ai nuk bëri asnjë gabim, duke tundur me kokë krosimin e Oleksandr Zinchenko në pjesën e pasme të rrjetës.

Pas golit, u ndje si biznes si zakonisht për ekipin e Artetës. Për rreth 10 minuta të mira, ata dukeshin zakonisht të ngathët përpara. Ishte e gjitha shumë e parashikueshme, sterile dhe shumë e regimentuar.

Megjithatë, në mes të këtij mashtrimi të njohur, Gabriel Martinelli i rikthyer siguroi një dozë shprese dhe shpikje shumë të nevojshme.

FBL-ENG-LCUP-ARSENAL-MAN QYTET
Kthimi i Martinelli ishte jashtëzakonisht premtues | ADRIAN DENNIS / Getty Images

Përparimi i brazilianit në mandatin e kaluar ishte një nga pikat më të larta të sezonit të Topçinjve. Para se një dëmtim në gju ta përjashtonte nga fushata, ai grumbulloi 14 gola drejtpërdrejt në 26 ndeshje.

Nuk ishte rezultati i tij i mirë statistikor që i dha lot gojën fansave, ishte e gjithë qasja e tij. Akoma adoleshent, Martinelli luan pa frikë dhe pavarësisht mungesës së tij të gjatë ai tregoi një pjesë të madhe të kësaj trimërie kundër City.

Shtypja me më shumë intensitet se çdo Arsenal përpara deri më tani këtë sezon, ai kryesoi ndeshjen e gjysmës së parë të ekipit të tij dhe ishte në qendër të gjithçkaje premtuese.

Ai nuk ishte i përsosur në asnjë mënyrë, duke humbur zotërimin katër herë në 45 minutat e para, por të paktën po përpiqej diçka Kjo është pikërisht ajo që i duhet Arsenalit tani. Dikush që nuk është dashur të jetojë gjatë fillimit të tyre të këqija të sezonit. Dikush që nuk ka frikë të marrë rreziqe dhe të dalë në opozitë.

Pika kulmore e shfaqjes tërheqëse të Martinellit ishte dhënia e asistimit për barazimin e Alexandre Lacazette në gjysmën e orës. Duke mos hequr dorë nga prekja e tij e parë e parë, shpejtësi vrapoi drejt linjës dhe prodhoi një kryq të kushtueshëm, të cilin Lacazette e drejtoi fuqishëm në shtëpi.

Sigurisht që, tifozët e Arsenalit me sa duket nuk lejohen të kenë gjëra të këndshme këtë sezon dhe shumë shpejt pasi vendosi barazimin e tyre, ai mori një sfidë të rëndë nga ndaluesi i qëndruar i Cityt Zack Steffen. Duke rrëshqitur për të kapur një top të përparuar, Steffen kapi Martinelli në gishtin e këmbës.

Megjithëse do të kalonte i aftë për të vazhduar në pushim, ai zgjati vetëm disa minuta të dyta para se të largohej dhe të zëvendësohej nga Nicolas Pepe. Pastaj erdhi se Gabim Runarsson gjë që i dha City besimin për ta vendosur ndeshjen në shtrat.

Arteta do të kapërcejë gjithçka, duke shpresuar se mungesa e Martinellit është e shkurtër. Një lojtar i trimërisë dhe talentit të tij është pikërisht ajo që i duhet Arsenalit për t’i hequr ata nga skllavëria.

Source link

LE PERGJIGJE

T'lutem fut komentin tuaj!
T'lutem fut emrin ketu