Edhe për mbështetësin më të madh të Frank Lampard, ishte e vështirë të anashkaloheshin mangësitë e skuadrës së tij Chelsea në ndeshjet e mëdha.

Blutë e tij u ulën në krye të tabelës së Premier League duke dërguar të ashtuquajturat skuadra më të vogla, por sa herë që një rival i vërtetë tronditej në Stamford Bridge, ishte një histori tjetër dhe kjo ishte një pjesë e madhe e arsyes pse atij iu dha çizme

Frank Lampard
Lampard u shkarkua pas një vargu rezultatesh të dobëta | Pishinë / Getty Images

Pronari Roman Abramovich ishte i shqetësuar se Chelsea nuk kishte atë që duhej për të luftuar në rrugën e tyre të katërt më të mirë nën Lampard, kështu që ai mori vendimin jashtëzakonisht të diskutueshëm për t’i treguar Lampard derën e daljes dhe për ta zëvendësuar atë me Thomas Tuchel.

Pozitiviteti infektiv i Gjermanit ka fituar mbi shumicën e tifozëve tashmë, dhe një barazim 0-0 me Wolves dhe 2-0 ndaj Burnley kanë sjellë një fillim të bukur të mbretërimit të Tuchel, por takimi i së enjtes me Tottenham do të jetë testi i parë i vërtetë.

Niveli në pikë me Chelsea, por me një lojë në dorë, Spurs janë kundërshtari i parë në krye të dhjetë që Tuchel do të përballet që nga transferimi në Stamford Bridge, dhe ata janë shansi i parë i vërtetë për bosin për të provuar se mund ta çojë Chelsea më shumë se Lampard .

Anshtë një kohë e përshtatshme për të luajtur Spurs, të cilët janë në deponi pas humbjeve të këqija ndaj Liverpool dhe Brighton. Edhe vargu me tetë ndeshje i pamposhtur, i cili sapo ka përfunduar nuk ishte aq mbresëlënës sa për të mbajtur lart shpirtrat.

Kthimi i skuadrës së tij Chelsea në një që nuk u jep fitore falas ekipeve që luftojnë (një e metë e pranishme edhe para kohës së Lampard) është mjaft e rëndësishme, por ekipi i Tuchel duhet gjithashtu të tregojë më shumë kreativitet kundër një pale tjetër që do të shikojë zhgënjej Blues.

Kundër Wolves, një kampionat i lartë në pasime solli zero gola, dhe ndërsa shanset ishin më të shpeshta kundër Burnley, ekzistonte ende një ndjenjë se Chelsea po mungonte pak. Të mbështetesh te Callum Hudson-Odoi për ta tejkaluar Robbie Brady nuk është një taktikë.

Ky letargji është i pritshëm, duke qenë se Tuchel ka qenë në krye vetëm për dy ndeshje. Chelsea i tij ka treguar përmirësim tashmë, por ata duhet të shkojnë një hap më tej kundër një skuadre të Spurs që ka të ngjarë të provojë të jetë kundërshtari më i fortë.

Kjo është loja e cila do të fillojë epokën e Tuchel. Një fitore mbizotëruese do të sjellë një vrull të vërtetë, por një paraqitje e rëndë me pak sulm do të sjellë përsëri kujtime të tmerrshme të mandatit të Maurizio Sarri.

Me gjasë të jesh pa të plagosurin Kai Havertz nuk do ta ndihmojë këtë, por në Hudson-Odoi, Mason Mount, Christian Pulisic dhe Hakim Ziyech, Tuchel ka më shumë se aq sa duhet forcë zjarri për të zgjedhur mbrojtjen kokëfortë të Spurs.

Lampard kishte të njëjtat mjete në arsenalin e tij, por siç pamë në barazimin pa gola të nëntorit midis këtyre dy palëve, ai nuk ishte në gjendje t’i bënte ata të klikonin. U vendos që Tuchel mund ta bënte atë, dhe kjo është shansi i tij i parë i vërtetë për ta provuar atë.

Për më shumë ngaTom Gott, ndiqeni atëCicëroj!

Source link

LE PERGJIGJE

T'lutem fut komentin tuaj!
T'lutem fut emrin ketu