Tekniku veteran beson se Wekundu wa Msimbazi kanë gjithçka që duhet për të qenë të suksesshëm

Pieter de Jongh beson se ai ka ato që duhet për të ndihmuar Simba SC të kalojë në një nivel tjetër sa i përket futbollit afrikan.

Taktiku aktualisht është një agjent i lirë pas kontratës së tij me FC Platinum, rastësisht një ekip Wekundu wa Msimbazi u eleminua nga Caf Liga e Kampioneve, skaduar Ai beson se është në një pozicion kryesor për të ndihmuar Tanzani Kampionët e kontinentit bëjnë një shenjë në kontinent.

“Unë kam shumë cilësi dhe përvojë dhe me këtë, unë mund ta sjell Simba SC në nivelin tjetër posaçërisht në garat e Caf,” i tha de Jongh Qëllimi të shtunën.

“Përvoja ime në futbollin afrikan është masive, dhe historiku im është gjithashtu i mirë. Unë besoj se është ajo që Simba ka nevojë për të pushtuar skuadra të tjera në kontinent.

“Mos harroni, unë kam punuar me legjenda si Ronald Koeman [who is the FC Barcelona coach] si dhe Wim Rijsbergen, dhe besoj se ka mjaft që unë të ndaj me Simba. “

50-vjeçari ka shpjeguar më tej pse kampionët e 21-të të kampionatit duhet t’i japin përparësi atij në kërkimin e tyre për pasardhësin e Sven Vandenbroeck.

“Unë kam punuar për pesë shoqata futbolli në Afrikë,” ish AFC Leopardët trajneri vazhdoi.

“Unë kam qenë trajneri kryesor i Eswatini, kam drejtuar gjithashtu ekipin olimpik të Moldavisë dhe kam qenë edhe këshilltari i tyre i futbollit. Unë gjithashtu kam pasur privilegjin të shërbej si drejtor teknik i federatës së futbollit Ruanda [Ferwafa].

“Unë kam shërbyer si kryetrajner i 17 klubeve profesioniste, kam fituar nëntë kupa dhe tre tituj kampionati. Unë gjithashtu kam humbur në tre finale të kupave dhe kjo është përvoja për të cilën Simba ka nevojë.”

Taktiku ka premtuar të ndihmojë peshat e rënda të Afrikës Lindore të kenë një ecuri të mirë në Ligën e Kampionëve në Caf nëse do të ketë mundësinë t’i trajtojë.

“Simba ka gjithçka që u nevojitet për të qenë një ekip i lartë jo vetëm në Tanzani ose Afrikën Lindore, por në kontinent,” pretendoi ai.

“Ata janë në fazën e grupeve të Ligës së Kampionëve dhe unë kam besim se ata mund të bëjnë më mirë me një trajner i cili është me përvojë sidomos në Afrikë.

“Unë mund t’i ndihmoj ata ta arrijnë atë nëse më japin një shans.”Source link

LE PERGJIGJE

T'lutem fut komentin tuaj!
T'lutem fut emrin ketu