Që nga përfundimi i një marrëveshje për të blerë Chelsea në 2003, Roman Abramovich ka fituar një reputacion si disi të një njeriu të padurueshëm.

Ai ka punësuar jo më pak se 12 menaxherë gjatë kohës së tij në klub, dhe ai rrallë ka pasur frikë të heqë ndonjë prej tyre sapo rezultatet të fillojnë të zbresin. Ju zakonisht nuk merrni shumë kohë nën Abramovich nëse nuk po fitoni.

Le të hedhim një vështrim në nivelet e suksesit të secilit menaxher në epokën Abramovich.

Frank Lampard
Lampard është në fund të grumbullit | Marc Atkins / Getty Images

Lojërat e Luajtura: 55
Pikët e Fituara: 92
PPG: 1.67

Ka qenë një udhëtim i vërtetë me rrota nën Frank Lampard.

Legjenda e klubit që kthehet ka udhëhequr një të ri Chelsea anash përmes disa ngritjeve reale dhe disa uljeve humnerë, por në fund të fundit numrat nuk qëndrojnë. Sa i përket pikëve për ndeshje, asnjë shef i Chelsea nuk ka rezultuar më keq se Lampard.

Ndryshe nga të tjerët, Lampard ka të paktën kohë të provojë dhe t’i kthejë gjërat mbrapsht. Ai ka premtuar progres përfundimtar, por nëse do të ketë kohë për të dhënë atë është një çështje tjetër.

Andre Villa-Boas
Villas-Boas ishte një gabim i shtrenjtë | Laurence Griffiths / Getty Images

Lojërat e Luajtura: 27
Pikët e Fituara: 46
PPG: 1.70

Pasi u faturua si e ardhmja e menaxhimit, Andre Villas-Boas nuk e mbajti atë bujë gjatë periudhës së tij të shkurtër në krye të Blues.

13 fitore, shtatë barazime dhe shtatë humbje ishin mjaft të këqija për ta fituar atë të drejtë shtatë muaj pasi ai kishte arritur në Stamford Bridge.

Sjellja në Villas-Boas ishte një nga gabimet më të dhimbshme financiare që Abramovich ka bërë ndonjëherë. U deshën një 13.3 milion reported raportuar për të blerë atë nga kontrata e tij Porto (një rekord botëror në atë kohë) dhe pastaj një tjetër 11 milion further për të përfunduar marrëveshjen e tij në fillim. Po.

Roberto Di Matteo
Shkarkimi i Di Matteo ishte i diskutueshëm | Alex Livesey / Getty Images

Lojërat e Luajtura: 23
Pikët e Fituara: 42
PPG: 1.83

Njeriu i sjellë për të zëvendësuar Villas-Boas, Roberto Di Matteo mori kontrollin mbi një bazë të përkohshme, por u dha në mënyrë të merituar shfaqja me kohë të plotë pasi drejtoi Chelsea për të tronditur Kupën e FA Liga e Kampioneve lavdi në vitin 2012.

Tetë muaj më vonë, megjithatë, Di Matteo po kërkonte një punë të re.

Nuk ishte forma e tij në kampionat që ishte problemi më i madh – Chelsea ishte i treti me 24 pikë nga 12 ndeshje kur ai u shkarkua – por më shumë fakti që kampionët në mbrojtje të Evropës u dëbuan me poshtërim nga Champions League në fazën e grupeve.

Chelsea v Arsenal - Finalja e UEFA Europa League
Sarri ndau mendimin | Chris Brunskill / Fantasista / Getty Images

Lojërat e Luajtura: 38
Pikët e Fituara: 72
PPG: 1.89

Një figurë përçarëse në folklorin e Chelsea, ka pjesë të fanbase që mendojnë se Maurizio Sarri nuk iu dha kohë e mjaftueshme dhe të tjerët që mendojnë se ai kishte shumë kohë.

Sarri e drejtoi Chelsea në vendin e tretë në sezonin 2018/19, por tifozët nuk ishin të impresionuar me stilin e tij të futbollit, dhe zhgënjimi i tyre i dëgjueshëm në fund të fundit provoi shumë për Italianin.

Asgjë nuk përmbledh Chelsea-t e Sarrit më mirë sesa një magji katër javëshe në fillim të vitit 2019, në të cilën ata humbën 2-0 nga Arsenali, 4-0 nga Bournemouth dhe 6-0 nga Manchester City, me një fitore 5-0 ndaj Huddersfield të humbur në e mesme

I paqëndrueshëm.

Guus Hiddink
Hiddink shpëtoi Chelsea dy herë | Ian Walton / Getty Images

Lojërat e Luajtura: 34
Pikët e Fituara: 66
PPG: 1.94

Ju do të përpiqeni të gjeni një menaxher të Chelsea më popullor se Guus Hiddink.

Hollandezi veteran nuk ishte kurrë një shef i përhershëm, por përkundrazi njeriu i sjellë në anije të qëndrueshme pas dy sezoneve të ndara të kaosit. Ai erdhi në mes të vitit 2008/09, përpara se të kthehej në 2015/16.

Hiddink humbi vetëm një herë gjatë mandatit të tij të parë në klub, por 11 barazime nga 21 ndeshje në magjinë e tij të dytë bënë që PPG i tij të binte.

Luiz Felipe Scolari
Scolari u përplas me yjet e Chelsea | Phil Cole / Getty Images

Lojërat e Luajtura: 25
Pikët e Fituara: 49
PPG: 1.96

Qëndrimi i Luiz Felipe Scolari në Stamford Bridge shihet si një nga magjitë më zhytëse në epokën Abramovich.

I njohur për dashurinë e tij për futbollin e shpejtë, sulmues, Scolari hyri dhe fitoi dhjetë nga 13 ndeshjet e tij të para, por çfarë ndodhi kur erdhën çështje prapa skenës. Qasja e Scolari kishte mërzitur shumë nga emrat më të mëdhenj të Chelsea, dhe atmosferën përreth Stamford Bridge shpejt u bë toksike.

Në total, Scolari humbi vetëm katër Premier League ndeshjet në Chelsea – Liverpool, United, Arsenal dhe Liverpool përsëri – por ishte një barazim 0-0 me Hull City që në fund të fundit pa tërheqësin të tërhiqej.

Rafa Benitez
Tifozët kurrë nuk u ngrohën vërtet me Benitez | Ian MacNicol / Getty Images

Lojërat e Luajtura: 26
Pikët e Fituara: 51
PPG: 1.96

Ky ishte thjesht një rrëmujë nga fillimi në fund.

Tifozët ishin të pakënaqur kur panë Di Matteo të shkarkuar dhe ishin të kufizuar kur Liverpool legjenda Rafa Benitez, i cili më parë kishte mbështetur Chelsea në media, u soll si zëvendësuesi i tij.

Ai arriti të fitonte Europa League 2013 me Chelsea dhe i drejtoi Blutë në të tretin në Premier League, por koha e tij në Bridge nuk do të zgjaste kurrë.

Premier League Footall Chelsea v Wigan 2010
Ancelotti ishte një sukses i madh në Chelsea | David Ashdown / Getty Images

Lojërat e Luajtura: 76
Pikët e Fituara: 157
PPG: 2.07

Një viktimë e standardeve të larta të Abramovich, Carlo Ancelotti fitoi një dyshe të Premier League / FA Cup në sezonin e tij debutues dhe përfundoi i dyti në kampionat në vitin e dytë, por kjo nuk ishte aq e mirë.

Ai ndërtoi një ekip dominant i cili shkatërroi rekorde të shënimit të golave. 103 golat e tyre të shënuar dhe +71 gola diferencë ishin rekord të thyer vetëm në 2017/18Manchester City, ndërsa gjithsej 68 golat e tyre në shtëpi ende qëndrojnë të paprekura.

Kohërat e këqija ishin të rralla, megjithëse marrëveshja prej 50 milion £ për të nënshkruar Fernando Torres ishte padyshim një dritë e dobët për Ancelotti.

Claudio Ranieri
Ranieri ishte në krye kur mbërriti Abramovich | Ben Radford / Getty Images

Lojërat e Luajtura: 38
Pikët e Fituara: 79
PPG: 2.08

I vetmi njeri në këtë listë që nuk është punësuar nga Abramovich, Claudio Ranieri ishte njeriu në krye kur miliarderi rus mori kontrollin në 2003.

Duke udhëhequr Blutë në vendin e dytë në një sezon të tij nën drejtimin e pronarit të ri, Ranieri përfitoi nga nënshkrimet e Damien Duff, Joe Cole, Wayne Bridge, Claude Makelele, Hernan Crespo dhe një grusht të tjerë.

Sidoqoftë, asgjë më pak se përsosja do të kishte qenë mjaft e mirë për Abramovich, i cili gjithmonë planifikonte të zëvendësonte italianin me një emër të madh për vitin e dytë.

Antonio Conte
Conte mori stuhi Premier League | Shaun Botterill / Getty Images

Lojërat e Luajtura: 76
Pikët e Fituara: 163
PPG: 2.14

Antonio Conte theu rekorde në sezonin e tij debutues në Chelsea ndërsa fitoi 30 ndeshje dhe u fut drejt titullit të Premier League 2016/17. E ardhmja supozohej të ishte e ndritshme.

Ai nënshkroi një kontratë të re pas një sezoni, por Conte humbi mbështetjen e disa dhomave të zhveshjes shpejt dhe, dhe ai përfundoi i pesti në vitin e tij të dytë, i cili pa kokën e tij të rrotullohej.

Disa nga armiqësitë ishin paksa të ashpra, megjithëse vendimi i tij për t’i dërguar mesazh sulmuesit të dashur Diego Costa dhe për t’i thënë që të bënte një gjë nuk shkoi mirë.

FBL-ENG-PR-CHELSEA-SUNDERLAND
Mourinho është shefi më i suksesshëm i Chelsea | BEN STANSALL / Getty Images

Lojërat e Luajtura: 212
Pikët e Fituara: 464
PPG: 2.19

Në çdo fushë përveç PPG, Jose Mourinho ka të drejtë ta shohë veten si menaxheri më i mirë në historinë e Chelsea.

Mourinho fitoi dy tituj të Premier League dhe humbi vetëm tetë ndeshje në kampionat gjatë tre viteve të para të tij në Bridge, por një fillim i ngadaltë i sezonit 2007/08 dhe një seri përplasjesh me Abramovich panë Mourinho të thirrur me edukatë të largohej nga dera e daljes.

Ai u kthye për të shtuar një tjetër titull të Premier League në 2014/15, por sezoni vijues solli nëntë humbje nga 16 ndeshje. Në të kundërt, ai humbi vetëm 18 nga 195 ndeshjet e tjera në të cilat ishte në krye.

Në mënyrë të pabesueshme, ajo la Chelsea duke flirtuar me rënie deri në fund të vitit 2015, në të cilën pikë vendimi u mor në mënyrë efektive nga duart e Abramovich.

Avram Grant
Grant pothuajse e çoi Chelsea në titullin e Ligës së Kampionëve | Mike Hewitt / Getty Images

Lojërat e Luajtura: 32
Pikët e Fituara: 74
PPG: 2.31

Njeriu i sjellë për të zëvendësuar Mourinhon për sezonin 2007/08 ishte Avram Grant, një njeri i cili nuk i mbante kualifikimet e kërkuara dhe besohej gjerësisht se kishte marrë punën për shkak të lidhjes së tij të ngushtë me Abramovich.

Ajo që supozohej të ishte një katastrofë përfundoi në një nga vitet më mbresëlënëse në historinë e klubit. Ai nuk fitoi një trofe, por Grant e udhëhoqi Chelsea në vendin e dytë në Premier League, Champions League dhe League Cup. Sikur John Terry të mos rrëshqiste kur merrte se penallti, ai mund të ketë qenë një kampion evropian.

Ai u pushua nga puna në fund të këtij sezoni dhe që nga ajo kohë ka kaluar kohë në Angli me Portsmouth dhe West Ham, me të cilët ai kurrë nuk ka arritur një PPG prej mbi 0.89.

Për më shumë ngaTom Gott, ndiqni atë nëCicëroj!

Source link

LE PERGJIGJE

T'lutem fut komentin tuaj!
T'lutem fut emrin ketu