Shefi i NFF po kërkon të bëhet Nigeriani i tretë që përfaqëson Afrikën në nivelin më të lartë të vendimmarrjes në futbollin botëror

Qeveria Federale e Nigerisë ka mbështetur Presidentin e Federatës së Futbollit të Nigerisë, Amaju Pinnick, për Vendin e Këshillit Fifa.

Zgjedhjet janë caktuar për Asamblenë e 43-të të Përgjithshme të Zakonshme të Konfederatës së Futbollit Afrikan, në Rabat, Marok në 12 Mars.

Nigerianët e tjerë për të arritur këtë nivel ishin Etubom Oyo Orok Oyo dhe Amos Adamu.

Sekretari i Përhershëm në Ministrinë Federale të Rinisë dhe Sporteve, Nebolisa Anako, në emër të Ministrit, Sunday Dare, ka shprehur mbështetjen e qeverisë federale për ambiciet e Pinnick.

“Ambicia e Z. Amaju do të ripozicionojë më tej Nigerinë në hartën globale të futbollit ku kemi bërë shkelje të jashtëzakonshme”, tha Anako për faqen e internetit të NFF.

“Nëse Presidenti i NFF fiton pozicionin, nuk do të ishte një fitore vetëm për Qeverinë Federale dhe të gjithë Nigerianët, por kontinentin Afrikan.

“Ai do të ishte një ambasador i shkëlqyeshëm i vendit tonë të madh nëse zgjidhet në Këshillin e Fifa. Si anëtar i Ekzekutivit të Caf, Pinnick është i vetëdijshëm për detyrën që ka përpara dhe mbështetjen e Qeverisë Federale për realizimin e ëndrrës së tij

“Në emër të Presidentit të Republikës Federale të Nigerisë, Muhammadu Buhari GCFR, dhe të gjithë Nigerianëve, ne përmes kësaj zotohemi për mbështetjen tonë të patundur për Z. Pinnick sepse fitorja e tij do të ishte fitorja jonë kolektive.

“[Sports Minister] Z. Dare beson se Amaju mund të përdorë pozicionin dhe lidhjet e tij në Caf dhe Fifa për të ndihmuar në promovimin dhe zhvillimin e Nigerisë dhe futbollit Afrikan në të gjitha degët.

“Le të jemi të vendosur dhe të vendosur në mbështetjen tonë … Kjo nuk është koha për të qëndruar në gardh, por për të qenë pjesëmarrës në skemën e gjërave.”

Nënkryetari i 2-të i NFF, Shehu Dikko beson se Nigeria duhet të përfitojë jashtëzakonisht shumë nëse Pinnick fiton zgjedhjet.

“Si Anëtar i Këshillit të Fifa, Z. Pinnick do të jetë gjithashtu automatikisht Anëtar i Ekzekutivit të Caf, gjë që i jep Nigerisë një zë si në nivelin global ashtu edhe në atë kontinental,” tha Dikko.

“Ky nuk është një projekt Pinnick, por një projekt Nigeri. Nëse vende si Guinea dhe Madagaskar mund të kenë njerëz në Këshillin e Fifa, nuk ka asnjë arsye pse një komb i madh që luan futboll si Nigeria nuk duhet. “Source link

LE PERGJIGJE

T'lutem fut komentin tuaj!
T'lutem fut emrin ketu