Kampionët e Kenias pësuan një humbje 6-0 në ndeshjen e parë të luajtur në Algjeri dhe përgatitjet e tyre për ndeshjen e dytë kanë goditur një pengesë

Gor Mahia lojtarët kanë kërcënuar edhe një herë se do të bojkotojnë ndeshjen e dytë të raundit të tyre të dytë paraprak të Caf Liga e Kampioneve lojë kundër CR Belouizdad nëse detyrimet e tyre nuk zgjidhen.

Kampionët Kenian janë planifikuar të presin gjigandët algjerian të Mërkurën, 6 Janar në Nyayo Stadium. Sidoqoftë, gjërat nuk janë mirë në K’Ogalo dhe lojtarët e moshuar kanë vendosur të qëndrojnë larg trajnimit përpara ndeshjes.

“Situata nuk është aspak e mirë, lojtarët kanë vendosur të qëndrojnë në shtëpi në protestë për paratë e tyre,” i tha një burim i vjetër në klub Qëllimi

“Të Shtunën, lojtarët duhej të raportonin në stërvitje, por disa prej atyre që ishin në skenë u shfaqën. Mos harroni, gjithashtu trajneri aktual i përkohshëm [Patrick] Odhiambo është gjithashtu në shtëpinë e tij rurale me familjen.

“Nëse asgjë nuk është bërë, unë dyshoj nëse ndeshja e së Mërkurës do të luhet, apo edhe nëse do të luhet, rezultatet mund të jenë më keq ose afër humbjes 6-0 të pësuar në ndeshjen e parë.”

Qëllimi nuk ishte në gjendje të merrte një koment zyrtar të klubit nga kryetari Ambrose Rachier, i cili aktualisht është jashtë Nairobi.

Në ndeshjen e parë, Chabab i Madh shënoi golat e tyre përmes Amir Sayoud, i cili shënoi një hat-trick, Hamza Bellahouel, Larbi Tabti dhe Maecky Ngombo gjatë një shfaqjeje plotësisht të njëanshme në Stade du 5 Juillet 1962 të Shtunën, 26 Dhjetor .

Pavarësisht se luftuan larg, Sammy Omollo, i cili hyri si një trajner i pavarur për kampionët Kenia, shpjegoi pse lojtarët e K’Ogalo meritojnë respekt pavarësisht nga humbja poshtëruese.

“Nëse do të ishte ndonjë ekip tjetër, më besoni, ata mund të kishin pësuar më shumë gola,” i tha Omollo Qëllimi

“Këta lojtarë janë shumë të fortë; ata hynë në ndeshje dhe u munduan të futeshin në ndeshje. Ata nuk ishin stërvitur fare dhe ishin me të vërtetë nën rrethana të vështira duke hyrë në lojë.

“Ata dhanë më të mirën e tyre kundër një ekipi shumë të mirë dhe të organizuar dhe lufta e tyre në fushë ishte e dukshme. Ata meritojnë respekt.”

Ndërkohë, Futbolli Kenia Federata (FKF) lëshoi ​​ndeshjet që do të rinisin Premier League në Vitin e Ri. Loja e Gor Mahia kundër AFC Leopardët në derbi është ndeshja e vetme e prekur.

Sipas listës së re të ndeshjeve të marra nga Qëllimi, derbi Mashemeji, i cili pritej të luhej më 3 janar në Nyayo Stadium, është shtyrë por asnjë datë e re nuk është dhënë për përplasjen.Source link

LE PERGJIGJE

T'lutem fut komentin tuaj!
T'lutem fut emrin ketu